Translate my BLOG

czwartek, 25 marca 2021

Lowe's Companies (LOW)

Klasyk "dywidendowy" z sygnałem zakupu
25.03.2021

Obecnie rynek znajduje się na etapie w którym z jednej strony kursy niektórych akcji mocno korygują, z drugiej, niektóre spółki wybijają nowy historyczny szczyt. Wynikać to może z rotacji sektorów, która tłumaczona jest obawami dotyczącymi wzrostu inflacji (na ten temat Patrik przygotował na naszym kanale YouTube film: LINK). Wybicie ponad historyczne szczyty zawsze jest sygnałem zakupu - jest to potwierdzenie kontynuacji trendu. Dlatego dzisiaj przedstawię spółkę, która właśnie teraz, czyli kiedy piszę ten artykuł, wybija nowy wyższy szczyt. 


Mowa o amerykańskiej spółce Lowe's Companies. Firma powstała w 1946 roku i jest to sieć supermarketów, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych oraz narzędzi. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi ok. 130 mld. $, co czyni ją jedną z największych tego rodzaju spółek na świecie. Lowe's zaliczana jest do klasycznych spółek dywidendowych - obecna stopa dywidendy, w wyniku wybicia nowego historycznego szczytu, jest poniżej średniej: wynosi ona 1,33% i w ostatnich 10 latach rosła średnio 19% rocznie. Jako ciekawostkę dodam, że w ujęciu 40 letnim,  gdyby dywidendę wliczać w kurs spółki, to cena akcji z jej uwzględnieniem nie wynosiłaby dzisiaj 185 $, tylko  ok. 40 000 $. 


Przechodząc do wyników: spółka rośnie w umiarkowanym tempie (razem z sektorem w którym działa) i jest klasycznym reprezentantem akcji typu value. Przychody w ujęciu pięciu letnim rosły średnio 8,7% rocznie i według prognoz tempo to również w przyszłości będzie utrzymane. Sama wycena, mimo że spółka notuje na najwyższym poziomie w historii, tylko delikatnie jest powyżej średniej (dla firmy), co oznacza że cena akcji rośnie w zbliżonym tempie co zyski jakie wypracowuje:


Do największych minusów zaliczać można ponadprzeciętnie wysokie zadłużenie, jednak przy jednocześnie rosnącym free cash flow nie widzę, aby zadłużenie to mogło stanowić dla spółki zagrożenie. Warte uwagi jest również spadająca liczba akcji - polityka skupywania własnych akcji, jest w firmie istotną częścią działalności, gdyż skup ten jest dosyć agresywny (w 10 letnim ujęciu ich liczba spadła o ponad 40%), dla inwestora jest to duży plus, gdyż jego udziały w firmie przez to rosną.
 
LOW 25.03.2021 - 185,83 $

Technicznie również wygląda pozytywnie, szczególnie w ujęciu kilku miesięcznym - cena pokonała ważny opór i możliwe, że przejdzie teraz w momentum, czyli rosnący kurs akcji może przyspieszyć. W połączeniu z tylko delikatnie wyższą wyceną fundamentalną mamy tu potencjalny sygnał do wzrostów o kilkadziesiąt procent. Rozgrywając ten sygnał należy stopować cenę ok. 25% niżej, jednak mimo tego potencjał wzrostowy nadal przewyższa ryzyko.Więcej informacji wraz z podsumowaniem oraz wynikami z minionej dekady na końcu:

Reasumując: spółka zarówno z ujęcia fundamentalnego jak i technicznego wygląda obecnie dosyć atrakcyjnie. Przy długoterminowej inwestycji można więc otworzyć pierwszą pozycję i w przypadku korekty śmiało ją powiększyć. Przy krótkoterminowym ujęciu można rozgrywać momentum i zabezpieczyć pozycję ok. 25% niżej z kursem docelowym do minimum 250 $ (wraz z dojściem do 215 $ proponowałbym zabezpieczyć zyski). 

Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->

Dla osób zainteresowanych w jaki sposób wyszukuję i analizuję spółki, polecę z kolei książkę "Giełda, inwestycje, trading". Zawarłem w niej wszystkie najważniejsze informacje, jakie początkujący oraz średnio zaawansowany inwestor powinien znać. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:


7 komentarzy:

 1. Markety budowlane właśnie są u nas zamykane przez pandemie. Jak to będzie z tą spółka? Możliwe że właśnie teraz (znowu) mocno oberwie przez covida. Jeśli dodać do tego spadający lub ujemny cash flow i zyski to przy wysokim zadłużeniu i konwenantach.. może się zrobić nieciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podczas lockdownów Home Depot oraz Lowe's uznane były za spółki "ważne dla gospodarki" i sklepy z niedużymi ograniczeniami były otwarte. Lockdowny zamiast pogorszyć sytuację, poprawiły pozycję rynkową tych spółek - konkurentów nie było (były pozamykane), więc ludzie ruszyli do sklepów, które były otwarte, czyli w tym HD i LOW :)

   Usuń
 2. Cześć Daniel, a co myślisz o spółkach z branży producentów sprzętu do wytwarzania półprzewodników?
  Np:
  Applied Materials AMAT.US
  KLA Corporation KLAC.US
  Lam Research Corporation LRCX.US
  MKS Instruments MKSI.US

  Czy któraś z tych spółek jest warta uwagi? Niby sporo urosły, ale trend relokacji produkcji z Chin raczej się utrzyma, szczególnie w sektorze półprzewodników, które można chyba nazwać ropą XXI wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że sektor bardzo interesujący do inwestycji, niestety tylko wyceny są dosyć wysokie. Każdą z wymienionych spółek mam na liście do przedstawienia na blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to trzeba zapolować na przecenę :) Dzięki za odpowiedź.

   Usuń
 4. Dzięki za informację. Ciekawie to wygląda. W ostatnich 20 latach jak wybijany był szczyt (13 takich sytuacji), to kurs akcji spadał później najczęściej minimum 10% pod wybity szczyt. Kilkukrotnie było to ponad 20%. A więc istnieje spora szansa, że zobaczymy 160 USD

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz miałem spółkę w portfelu zanim pojawiła się u Ciebie na blogu :)
  Bardzo fajny walor, który widzę jako typowo długoterminową inwestycję.

  OdpowiedzUsuń