Translate my BLOG

niedziela, 7 marca 2021

Silvergate Capital Corporation (SI)

Jak skorzystać na rosnącej popularyzacji kryptowalut i to pozostając na rynku regulowanym?
07.03.2021

Kryptowaluty stają się coraz ważniejszą częścią naszej codzienności. Największe firmy świata albo pracują nad własną kryptowalutą (np. Facebook), albo inwestują w niego bezpośrednio (np. Square, BlackRock, Nvidia, Tesla lub Mastercard). Dlatego uważam, że nawet przeciwnicy wirtualnej monety powinni swój portfel inwestycyjny zdywersyfikować o te właśnie aktywa. Jak każda inwestycja - najgorszy możliwy scenariusz to całkowita utrata kapitału, ale w pozytywnym przypadku możliwe, że zarobimy na tym wielokrotnie więcej niż włożyliśmy.

Mimo, że należę do tzw. millenialsów (ur. 1990 roku), czyli tej grupy osób która na nowe technologie powinna być otwarta, nie posiadam rachunku, który umożliwia mi bezpośredni zakup cyfrowej waluty. Wiem również, że ideą kryptowalut jest uniezależnienie się od systemu finansowego, co przy przechowywaniu wirtualnej monety na urządzeniu z brakiem dostępu do internetu ma chronić posiadaczy kryptowaluty przed "kontrolą państwową" - podobnie jak w przeszłości złoto.

Jednak osobiście nie czuję takiej potrzeby aby moje trzy grosze zabezpieczyć w taki sposób, aby dostęp do tej części portfela był aż tak mocno utrudniony. Chciałbym za to skorzystać na wzrostach kryptowaluty i to bez otwierania nowych rachunków u brokera, który na rynku działa dopiero od kilku lat (od czasu urodzin kryptowalut). 

Będąc inwestorem takich spółek jak Nvidia, Mastercard i BlackRock już po części partycypuję z rosnącej popularyzacji "cyfrowego złota". Jednak partycypacja ta jest (obecnie) tylko małą częścią tych firm, co oznacza, że mój udział w kryptowalutach jest znikomo niski. Dlatego też rozglądnąłem się po spółkach, które niemal jeden do jednego zyskują razem ze wzrostem bitcoina. Moje poszukiwania zaprowaadziły mnie do firmy Silvergate Capital Corporation. 

SI 05.03.2021 - 105,96 $

Silvergate Capital jest bankowym holdingiem, który jest dostawcą rozwiązań i usług w zakresie infrastruktury finansowej dla uczestników branży cyfrowej waluty. Kapitalizacja firmy przekracza lekko 2 mld. $ i co dla mnie przy firmie z tego segmentu ważne - firma wypracowuje zysk netto oraz się nie zadłuża. Wycena w oparciu o wyniki finansowe dosyć wysoka, jednak tego rodzaju inwestycja w ujęciu wyceny firmy jest w tym przypadku drugorzędna. Najważniejszym kryterium zakupowym jest wysoka korelacja z kryptowalutami (głównie w stosunku do BTC/USD) i ona w dotychczasowej historii wyglądała następująco: 

SI vs. BTC/USD z kursem odniesienia na 11.2019

Licząc od debiutu rynkowego spółki, czyli od listopada 2019 roku, akcje Silvergate Capital wzrosły o ok. 580%, a BTC/USD o lekko ponad 570%. Oznacza to, że korelacja tych dwóch aktywów jest bardzo wysoka (co zresztą widać gołym okiem na wykresie) i właśnie dlatego spółkę zaliczam jako okrężną możliwość do inwestycji w bitcoiny. Trzeba jednak pamiętać, że porównanie w ujęciu dwuletnim nie jest jeszcze wystarczająco reprezentatywne i w przyszłości mogą pojawić się większe odchylenia. Jednak do czasu kiedy tego nie zaobserwujemy nie ma powodów aby taki scenariusz już dzisiaj prognozować. Więcej danych do firmy poniżej:
 

Spółka oczywiście wysoko spekulacyjna w której trzeba być świadomym zmienności jaka się z tego rodzaju inwestycją wiąże. Dla mnie firma jest poważnym kandydatem do tego aby stała się częścią inwestycji  do portfela "Najlepszych Akcji Świata" - jako dywersyfikacja i możliwe, że już niebawem zainwestuję w spółkę 2-4% obecnej wartości tego portfela. 


Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest jedynie u brokera, który umożliwia handel na rynkach USA. Jeśli poszukujesz takiego - polecić mogę LYNX: broker z którym współpracuję i który przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci nowym klientom 50 $ z prowizji od transakcji.


Dla osób głodnych większej wiedzy polecić mogę moją książkę - w niej dokładniej opisałem w jaki sposób dywersyfikuję swój portfel, na co przy inwestowaniu zwracam uwagę i wiele więcej. Dostępna jest w sklepie do którego przejdziesz klikając na powyższe zdjęcie. Z kolei osobom zainteresowanym darmową wiedzą polecę darmowy e-book, który udostępnił LYNX Broker - gratis do ściągnięcia jest na stronie do której przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:


14 komentarzy:

 1. Cześć Daniel,a możesz się pochylić nad podobnymi spółkami.Chodzi mi konkretnie o Argo Blockchain,Riot Blockchain i Marathon Patent Group.Spadły o ostatnim czasie sporo, pokłosie pewnie spadków krypto.Moze czas powoli do kupna tych akcji.Z góry dziękuję 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Argo, Riot i Marathon uważam, że są dużo bardziej ryzykowne. Jeśli już w samej nazwie jest zasugerowane czym się zajmują (blockchain albo krypto, albo bitcoin itd.) to powinna zapalić się lampeczka ostrzegawcza (podobnie jak w 2000 roku do nazwy spółek dodawano ".com"). Oczywiście nie przekreśla to całkowicie firmę, ale wzmożona ostrożność jest wskazana. W bilansach tych spółek brakuje mi kilka danych.

   Usuń
 2. Hej Danielu,
  apropo spółek terminowych nie uważasz, że Amazon jest wciąż dobrym zakupem? Patrząc na rozwój przychodów, prognozy dotyczące przyszłych przychodów, wskaźnik zadłużenia, wielkość firmy i obecne trendy wydaje mi się bardzo solidną spółką. Jest jakiś powód dla którego uważasz, że to nie jest dobra inwestycja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że Amazon to bardzo dobra spółka. Możliwe, że kiedyś do portfela przyłączy :) Jednak przy już blisko 30 akcjach w portfelu, każdy nowy nabytek powoduje zbliżenie się do średnio rynkowej stopy zwrotu. Dlatego dla pokonania rynku trzeba albo koncentrować portfel w tylko kilku akcjach, albo kupując bardziej agresywne (co w obydwóch przypadkach zwiększa zmienność portfela) - a moim celem jest pokonać rynek.

   Usuń
 3. Zgodnie z zapowiedzią: do portfela "Najlepszych Akcji Świata" przyłączył SILVERGATE CAPITAL CORPORATION. Aktualny udział nowej spółki w portfelu wynosi zaledwie 1,74%. Akcje dostałem po cenie 119,70 $ przy kursie USD/PLN równym 3,86.

  OdpowiedzUsuń
 4. dość spora anomalia dzisiaj BTC -6% a SI.us nawet do +16 % widziałem, także są dni kiedy nie chodzą razem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korelacja nie jest idealna, bitcoin wybił nowy historyczny szczyt, Silvergate jeszcze nie. Długoterminowa korelacja się ale utrzymyje. Z xzasem, wraz ze wzrostem popularności innych walut, spółka będzie miała mniejszą korelację z bitcoinem, a obecna wysoka korelacja z BTC wynika z tego, że BTC jest "największą kryptowqlutą".

   Usuń
 5. Powiększyłem dzisiaj pozycję na SILVERGATE CAPITAL po 95 $ przy kursie USD/PLN równym 3,819 :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem, że post stary ale chciałbym sprostować parę kwestii o samych kryptowalutach, gdyż w pierwszych kilku akapitach widać braki.
  Po pierwsze trzymanie krypto na portfelu sprzętowym (z brakiem dostępu do internetu) nie ma nic wspólnego z ochroną przed kontrolą państwową. Blockchain to otwarta baza danych, i każdy może podejrzeć stan twojego adresu niezależnie od tego jakim portfelem się posługujesz. Trzymanie krypto na portfelu sprzętowym nie odnosi się również stricte do ochrony przed zagarnięciem przez państwo (powiedziałbym, że to ostatnie o co martwią się posiadacze krypto), ale do zapewnienia bezpieczeństwa posiadanego aktywa w ogóle (ochrona przed atakiem hakerskim, phisingiem, wyciekiem danych, niewypłacalnością giełdy itd).

  Kolejna kwestia, że trzymanie BTC na portfelu sprzętowym to jakieś znaczne utrudnienie w dostępie. Nie do końca rozumiem co dokładnie masz przez to na myśli, ale zakładam, że chodzi o czas w jakim możesz upłynnić swoje aktywo. Czas przesłania BTC na giełdę z portfela to około 30 minut. Jesteś inwestorem długoterminowym, więc 30 minut w skali wielu lat holdowania raczej nie powinno być problemem.

  Idąc dalej - "brokerzy". Kryptowalutami handluje się na giełdach krypto, a nie u brokerów. Bardziej "tradycyjni" inwestorzy często utożsamiają te 2 podmioty (lub rozróżniają ale nazywają tak samo, tak jak ty), co jest ogromnym błędem. U żadnego brokera nie kupisz kryptowaluty, a jedynie różnego typu instrumenty pochodne typu CFD. Przy tym opłaty transakcyjne u brokerów są przynajmniej kilkukrotnie (a zazwyczaj kilkunasto bądź kilkudziesięciokrotnie) wyższe niż na giełdach krypto.
  Zauważyłem tu też insynuację, że giełda krypto jest podmiotem niepewnym, gdyż "działa dopiero od kilku lat (od czasu urodzin kryptowalut)." Tak jak sam wspomniałeś, krypto można trzymać na portfelu, więc jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, a nie traderem, wcale nie musisz darzyć giełd wybitnym zaufaniem. Twoja przygoda z giełdą może się ograniczyć do wpłacenia fiat, kupienia krypto i jego wypłaty na portfel.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam Danielu. Jak aktualnie widzisz Silvergate Capital Corporation. Warto inwestować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Silvergate to spółka "krypto" - podobnie zmienna jak krypto z dużym ryzykiem. Małą część portfela chcę w tym segmencie trzymać. Same wyniki i trend wraz z prognozami rozwijają się w dobrym kierunku. Jak "story" na krypto się wypełni, to spółka sporo zyska, jak nie - to zniknie z rynku.

   Usuń
 8. Sprzedałem Silvergate Capital - spółkę, którą klasyfikowałem do firm wysoko spekulacyjnych z potencjałem na 10x wzrost w parę lat lub całkowite bankructwo. Aktualnie bankructwo jest znacznie bliższe...
  Strata z inwestycji sięga ok. 92%, a na wpłacony kapitał strata w portfelu sięga ok. 2,5% (wartości portfela), a na aktualny stan portfela, strata ta nie przekracza 2% (wartości portfela). Pytanie czy można było to przewidzieć? - ja nie przewidziałem, bo wyniki do czasu afery związanej z FTX były w trendzie wzrostowym, po aferze przyszło nagłe załamanie. Jednak przynajmniej dobrze oszacowałem poziom ryzyka - które jak widać teraz zrealizowało się w scenariuszu "worst case". Inwestując na giełdzie, trzeba się z takim ryzykiem liczyć i związku z tym trzeba potrafić to ryzyko obsłużyć (dywersyfikacja).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ciekawości czy to była Twoja pierwsza pozycja zamknięta z stratą 80% i większej? Również poza BSW

   Usuń
  2. Poza BSW miałem już pozycje na których straciłem 99%, ale wszystkie straty powyżej 50% jakie zrealizowałem były od początku kategoryzowane do wysoko spekulacyjnych. Dlatego też one zawsze stanowiły bardzo mały udział w portfelu. Największa jednorazowa strata jaką kiedykolwiek zaksięgowałem, przyczyniła się do spadku wartości portfela o nie więcej niż 5%.

   Usuń