Translate my BLOG

wtorek, 23 marca 2021

SPS Commerce (SPSC)

Trendy przyszłości - przetwarzanie danych w chmurze
23.03.2021

SPS Commerce to dostawca opartych na chmurze rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw, zapewniających sprawdzone w sieci rozwiązania w zakresie realizacji zamówień, zaopatrzenia i zarządzania asortymentem, a także analizy wydajności sprzedaży detalicznej. Firma dostarcza swoje rozwiązania za pośrednictwem platformy SPS Commerce, pakietu produktów w chmurze, który zarządza sposobem, w jaki dostawcy, detaliści, dystrybutorzy i firmy logistyczne organizują pozyskiwanie, konfigurację nowych dostawców i towarów oraz realizację produktów, które klienci kupują od sprzedawców detalicznych i dostawców. Firma dostarcza również rozwiązania w zakresie elektronicznej wymiany danych (EDI) setkom firm z branży dóbr konsumpcyjnych, przedsiębiorstwom przemysłowym i dystrybucyjnym oraz sprzedawcom. 


Spółka na giełdzie notowana jest od 2010 roku i w tym czasie rosła ok. 30% rocznie, co daje całkowitą stopę zwrotu, która wynosi niemal dokładnie 1600%. Obecna kapitalizacja firmy nie przekracza 3,65 mld. $ i zatrudniają w sumie 1572 pracowników. W ujęciu wyceny spółkę analizuję w oparciu o hybrydowy model osiąganych przychodów i zysku netto, ponieważ spółka już wypracowuje zysk, jednak jest on efektem który przyszedł w oparciu o długo trwającą budowę pozycji rynkowej - od 2018 roku firma koncentruje się na maksymalizacji zysków. 


Średnioroczny wzrost przychodu zbliżony jest do wzrostu sektora w którym działa - w ujęciu 10 letnim przychody rosły 21,5% rocznie, w ujęciu 5 letnim 14,55% rocznie i w 3 letnim 9%. Ponadto spółka się nie zadłuża, za to rośnie liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji (ale w bardzo wolnym tempie). Wycena dzisiaj zbliżona jest do średnio-rynkowej i co ciekawe w stosunku do 2014 roku akcje były ponad dwa razy droższe niż są dzisiaj i to mimo tego, że od tamtego czasu kurs spółki wzrósł o ponad 200%. 


Oznacza to, że wycena firmy spada wraz z rosnącą ceną akcji, a to z kolei może sugerować, że rynek zakłada zwolnienie tempa rozwoju spółki. Mimo tego, według prognoz przychody z 280 mln. $ w 2019 mają wzrosnąć do 453 mln. $ w 2024 roku, a zysk netto z 33,7 mln. $ do 76,8 mln. $ (również z 2019 do 2024). 

SPSC 23.03.2021 -  101,66 $

Patrząc technicznie kurs znajduje się w trendzie wzrostowym, jednak jest to trend podobny do spółki Tesla, która również odnotowuje długie okresy korekty, które wydłużają się zarówno w czasie jak i w głębokości spadków. Cofnięcia przekraczające 50% nie są na spółce czymś nadzwyczajnym i w każdym okresie inwestor powinien się z nimi liczyć. W krótszym ujęciu kurs ukształtował "coś na wzór" formacji chorągiewki, która zapowiada kontynuację wzrostów i możliwie ruch ceny w kierunku 150 $ za akcję, co daje potencjał 50% wzrostów w następnych paru miesiącach. Więcej szczegółów wraz z podsumowaniem na końcu:


Podsumowując: obecna fundamentalna wycena spółki mieści się w średniej wycenie z ostatnich 10 lat, technicznie kurs regularnie doświadcza większe korekty, które przy inwestycji długoterminowej trzeba zaakceptować. Tradingowo formacja chorągiewki może dać okazję do zakupu z stosunkiem potencjalnego zysku do ryzyka, który wyniesie ok. 2:1 (potencjalny zysk przekracza dwukrotnie poziom stop loss). Na końcu dla osób zainteresowanych analizami do polskich spółek - gorąco polecam Portal Analiz, gdzie trójka niezależnych inwestorów regularnie dzieli się swoją wiedzą:

Rejestracja w Portalu Analiz ->

Dla pozostałych osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy, polecę z kolei moją książkę, w której dokładniej opisałem w jaki sposób wyszukuję interesujące spółki, jakie kryteria taka spółka powinna spełniać, jak zarządzam ryzykiem oraz wiele więcej. Do sklepu z książką przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz