Translate my BLOG

wtorek, 31 sierpnia 2021

Bycze spółki po sierpniu 2021

Ostatnią sesję giełdową z sierpnia 2021 mamy za sobą, czyli czas podsumować minione cztery tygodnie: w sierpniu szeroki rynek zakończył drugi miesiąc z rzędu na plusie, mój portfel polskich spółek "Byki" delikatnie spadł. Mimo tego ogromna przewaga do głównego indeksu WIG, który służy jako benchmark dalej się trzyma. Licząc od stycznia 2012 roku, czyli odkąd publicznie na blogu prowadzę ten portfel, zarobiłem w sumie 246,3%, WIG w tym samym czasie zyskał 87,5%. Dokładniejsza historia notowań obu konkurentów wygląda następująco:


Przechodząc do omówienia minionego miesiąca: w sierpniu podobnie jak również miesiąc temu, nie wykonałem w tym portfelu żadnych transakcji. Spółki jakie ja trzymam zwolniły ze wzrostami, tzn. większość nadal utrzymuje trend boczny, ale ogólny obraz długoterminowy dalej jest wzrostowy. Spośród wszystkich moich siedmiu spółek, które goszczą w tym portfelu, jedna jednak w stosunku do poprzednich tygodni, wygląda teraz słabiej i dlatego omówienie pozycji w portfelu zacznę dzisiaj od niej:

11bit Studios 31.08.2021 - 440

Mowa o spółce 11bit Studios - firma od początku bieżącego roku jest w trendzie spadkowym, w ujęciu średnioterminowym, tj. od połowy 2020 roku w trendzie bocznym i w ujęciu długoterminowym tj. od 2010 roku - w trendzie wzrostowym. W ostatnich dniach firma poinformowała o pracy nad kontynuacją najbardziej dochodowej gry spółki - Frostpunk. Informacja, która w pierwszej reakcji na tą wiadomość raczej powinna uskrzydlić kurs, tymczasem zaobserwowaliśmy dokładną odwrotność - cena spadła poniżej ważnego wsparcia generując tym sygnał sprzedaży. Interpretacją tej reakcji się nie zajmuję - jako trader tylko reaguję na cenę i w tym przypadku daję spółce drugą szansę, gdyż już wcześniej w historii, podobne zdarzenia "typu" zejścia poniżej wsparcia i później odbicie i powrót do głównego trendu zdarzały się na tej spółce częściej. Jednak jeśli cena dołek z pierwszej reakcji spadkowej przebije - ewakuuję się z pozycji (byłoby to zejście poniżej 420 zł za akcję). W takim przypadku zaksięgowałbym ok. 20% stratę, czyli dla całości portfela strata ta wyniosłaby ok. 2%. 

Decora 31.08.2021 - 42

Drugą spółką w portfelu jest Decora. W przypadku tej firmy, trend wzrostowy ciągle pozostaje aktualny i dopiero zejście poniżej 38 zł może być sygnałem ostrzegawczym, który może zapoczątkować większą przecenę. Poprowadzona na wykresie linia trendu wzrostowego służy w tym przykładzie tylko jako podkreślnik silnych wzrostów - nie jest ona na tyle reprezentatywna, aby w oparciu o nią handlować, tzn. zejście kursu poniżej niej, nie interpretuję jako sygnał sprzedaży, tylko właśnie zejście poniżej 38 zł.

Asbis 31.08.2021 - 24

Trzecią w portfelu spółką jest Asbis - w tym przypadku linia trendu odgrywa już ważniejszą rolę i zejście ceny poniżej niej da informację, że dotychczasowa dynamika wzrostowa traci na dynamice. Ważniejsza rola linii trendu wynika z kolei tego, że w przeszłości lepiej przylegała do kursu, tzn. cena akcji częściej się od niej odbijała. Mimo tego, nawet jak kurs zejdzie poniżej linii, moje zlecenie obronne znajduje się poniżej 20 zł.

Ambra 31.08.2021 - 21,7

Czwarta spółka - Ambra w lipcu odnotowała większe zejście, w sierpniu z kolei kurs po odbiciu się ustabilizował na wyższym poziomie. Główny trend ciągle pozostaje wzrostowy i dopiero zejście poniżej lipcowego dołka, może być sygnałem do wyjścia z pozycji.

R22 31.08.2021 - 52,1

Piąta spółka - R22 ciągle trzyma się wąskiego trendu bocznego, ale ogólny obraz przy tej spółce również tu dalej pozostaje pozytywny. Wybicie ponad lub powyżej tego trendu może być gwałtowne, gdyż w teorii im dłuższy taki trend i im węższy jego przydział, tym bardziej dynamiczne wyjście. 

Dinopol 31.08.2021 - 324,6

Szósta spółka, czyli Dinopol utrzymuje pozycję lidera i przynosi mi obecnie już ponad 45% zysku. Główny trend, mimo większej zmienności kursu akcji ciągle pozostaje wzrostowy i ostatnie miesiące to stabilna wspinaczka kursu w kanale wzrostowym. 

LiveChat 31.08.2021 - 112,40

Siódmą i ostatnią firmą w portfelu jest LiveChat. Kurs tej spółki w ostatniej sesji minionego miesiąca spadł do wsparcia, które zejście poniżej potraktuję jako sygnał wyjścia. Mimo tego zagrożenia, ogólny obraz w dłuższym ujęciu pozostaje pozytywny i możliwe, że pozycję odnowię później po niższym kursie (jeśli spółka da mi taką okazję). 

Podsumowując: spółki z mojego polskiego portfela w większości notują przy wsparciu i możliwe, że we wrześniu wykonam więcej transakcji ewakuujących, ale ewentualne dalsze zejście chętnie wykorzystam do odnowienia pozycji niżej. Na zakończenie mała reklama dla kolegów z Portalu Analiz - jeśli szukasz szczegółowe analizy do polskich spółek to gorąco zachęcam do zaglądnięcia na ich stronę. Oni znacznie głębiej analizują spółki z rodzimego parkietu, ja na naszym rynku z kolei tylko traduje. Mój długoterminowy portfel (do niego przejdziesz klikając tu: "Portfel BSW") składa się wyłącznie ze spółek zagranicznych.
 

22 komentarze:

 1. Proponuję zobaczyć spółkę Datawalk. Kurs od dłuższego czasu w trendzie bocznym, co może skończyć się wybiciem w górę. Fundamenty coraz mocniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Datawalk jakiś czas temu gościł w tym portfelu - akcje sprzedałem z ponad 23% zyskiem. Może spółka do portfela niebawem wróci :)

   Usuń
  2. Na datawalk mam obecnie 158%, ale liczę tutaj na conajmniej 600.

   Usuń
 2. Gratuluję wyników. U mnie w tym momencie Neuca wysunęła się na prowadzenie. Od początku roku już 40 procent na plusie. Liczę, że decora i r22 jeszcze się obudzą w tym roku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Co powiesz na temat Tim SA Danielu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Do tradingu z trendem fajna spółka :D Nie miałem jej na swojej liście, ale teraz dołącza. Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Teraz dobrze dają zarobić banki i surowcowe spółki. Na mbanku mam już 100% ale liczę na 200℅, jsw 60℅, famur 16% ale tutaj też liczę na 200%, santander bank może jeszcze da z 20-30 %.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd takie przekonanie, że da zarobić 200% ?

   Usuń
  2. Pewnie tak strzelona wartość, bo okrągła liczba ;)

   Usuń
 6. Proponuję do portfela JSW. Olbrzymie wzrosty cen węgla i koksu, drożejący transport co sprzyja spółce na rynku europejskim, wyjaśniona sytuacja ze związkami, Numeric wciąż trzymający krótką pozycję. Co o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego drożejący transport sprzyja spółce?

   Usuń
  2. Dla odbiorców z Europy jest tańszy z Polski niż sprowadzać ze świata.

   Usuń
  3. JSW zbyt wysoka zmienność i słabo stabilny trend, dlatego dla mnie nie jest interesującą spółką :)

   Usuń
 7. Już było wybicie górą, ale akurat zaczął się pogarszać sentyment na rynku i cena cofnęła. R22 notuje poniżej wsparcia, czyli opuszcza portfel. Całkowita strata na pozycji wynosi ok. 4,7% (0,47% dla całości portfela).

  OdpowiedzUsuń
 8. Ups! Druga spółka dzisiaj opuściła portfel: DECORA. Wynik z tej pozycji to ok. 9,6% zysku (ok. 0,96% zysku dla całości portfela).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się, że trochę przedwcześnie, bo kurs zanurkował na chwilę i wygląda to na tzw. wybicie stop lossa.
   No ale może na rynku dalej będzie zwała po zawieruchach na Evergrande i może okaże się, że to była dobra decyzja :)

   Usuń
  2. I don't care :D Spółki już w portfelu nie ma, więc można rozglądać się za zastępstwem :)

   Usuń
 9. Już na facebooku i twitterze informowałem - sprzedałem 11bit Studios. Strata dla całości portfela to ok. 2%.

  OdpowiedzUsuń
 10. Następna spółka opuściła dzisiaj portfel: LIVECHAT. Całkowity zysk na pozycji wynosi ok. 10% (ok. 1,03% dla całości portfela).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka cena atrakcyjna na ponowne wejście?

   Usuń
  2. Brak konkretnego poziomu - ponowne wejście zależne jest od sytuacji rynkowej i sytuacji technicznej na spółce :)

   Usuń
 11. Ja czaję się na dokupienie w okolicach 100

  OdpowiedzUsuń