Translate my BLOG

sobota, 21 sierpnia 2021

Align Technology (ALGN)

Czas na dodanie nowej spółki do "bazy bloga": Align Technology. Firma jest producentem skanerów cyfrowych 3D oraz przezroczystych nakładek Invisalign stosowanych w ortodoncji. Siedziba firmy znajduje się w San Jose w Kalifornii, produkuje nakładki w Juarez w Meksyku, a skanery w Izraelu i Chinach. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 55 mld. $ i zatrudnia w sumie 18 070 pracowników.


W ciągu ostatnich dwóch kwartałów firma odnotowała 1,4 mld. $ zysku brutto ze sprzedaży w wysokości 1,9 mld. $, przy marży brutto wynoszącej 75%. A to z kolei pomogło firmie zarobić 400 milionów dolarów netto. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że przy przychodach w wysokości 3,4 miliarda dolarów w ciągu ostatnich 12 miesięcy firma wygenerował wolne przepływy pieniężne w wysokości 895 milionów dolarów – co stanowi około 26% przychodów. W najnowszych wynikach kwartalnych za okres kończący się 30 czerwca sprzedaż Align prawie się potroiła do 1 miliarda dolarów i firma przewiduje, że jej przychody w 2021 roku wzrosną nawet o 60% (w porównaniu z rokiem poprzednim). Przy takim tempie wzrostu wyników finansowych również i wycena akcji notuje na odpowiednio wysokim poziomie. Wskaźnik ceny do zysku przez wzrost, który przy tak silnie rozwijających się spółkach ma lepsze zastosowanie znajduje się na poziomie 2,5 (wartości powyżej 1 wskazuje przewartościowanie). 

Również w oparciu o przychody, obecna wycena spółki jest ponadprzeciętnie wysoka i to ponownie potwierdza duże oczekiwania co do dalszego rozwoju firmy:


Align nie wypłaca dywidendy, ale na początku tego roku jej rada dyrektorów zatwierdziła program wykupu akcji o wartości do 1 miliarda dolarów, co pozwala na dokonywanie wykupów w ciągu najbliższych trzech lat. Finansowo akcje ze sporym wyprzedzeniem wyceniają oczekiwania, które w następnych trzech latach w ujęciu przychodów, powiększą się ponad dwukrotnie.


Jeśli takie tempo faktycznie się utrzyma, to każde cofnięcie ceny akcji o ponad 30% jest okazją do inwestycji. Jednak jeśli się nie utrzyma, to ryzyko do ponad 60% korekty jest bardzo duże. Dlatego też, firma interesująca jest dla osób, które są gotowe takie ryzyko zaakceptować i akcjonariusze spółki, powinny regularnie sprawdzać, czy rozgrywany na kursie akcji scenariusz pozostaje aktualny (a rozgrywają silny i dynamiczny rozwój firmy).

ALGN 20.08.2021 - 681,53 $

Technicznie akcje znajdują się w silnym trendzie wzrostowym i mimo, że kurs notuje na historycznych szczytach, wycena w cale nie jest najwyższa w historii (ale jest wysoka). Korekty przekraczające 50% pojawiły się już kilka razy i w przyszłości również trzeba na nie być przygotowanym. Obecnie najważniejsze wsparcie dla kursu, tworzy cena 400 $ za akcję - jest to tzw. zmiana biegunów oraz luka ucieczki i ewentualne zejście w te okolice, raczej powinno być dobrą okazją do inwestycji długoterminowej (nawet jak tempo wzrostu wyników finansowych nieznacznie zwolni). Więcej danych do spółki, jak zwykle na końcu:

Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował dzisiejszy partner wpisu: LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz