Translate my BLOG

środa, 6 października 2021

Houlihan Lokey (HLI)

Kiedy szeroki rynek znajduje się w korekcie, można wyszukać spółki, które w tym czasie rosną, a to zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania stopy zwrotu lepszej od rynkowej. Spółki takie pokazują, że są na chwilowe zawirowania odporne i tym sposobem trafiłem na Houlihan Lokey. Firma ta to globalny niezależny bank inwestycyjny, który koncentruje się na fuzjach i przejęciach (M&A), rynkach kapitałowych, restrukturyzacji finansowej, wycenach i doradztwie strategicznym.


Aktualna kapitalizacja banku wynosi niecałe 6,6 mld. $ i zatrudnia w sumie 1574 pracowników. Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat wynosił 17%, a w ujęciu rok do roku z kolei 50%! Dodatkowo spółka się nie zadłuża i utrzymuje stabilnie marże operacyjną na ponadprzeciętnie wysokim poziomie. Silną dynamikę wzrostu wyników widać również w kursie akcji, jednak tempo wzrostu zysków jest znacznie szybsze niż tempo wzrostu kursu akcji:


Wycena w oparciu o zyski jest dzisiaj niższa niż w maju tego roku, a od tego czasu kurs akcji wzrósł o prawie 40%! Jest to idealny przykład w którym spojrzenie na wycenę w oparciu o jeden wskaźnik ogranicza ocenę pod względem jej przyszłego potencjału, bo zestawiającą obecną wycenę (która wskazuje przewartościowanie) ze średniorocznym wzrostem zysków, wygląda na to, że akcje spółki w cale nie są aż tak drogie. Przy tym zaznaczę, że właśnie teraz akcje tej firmy notują na historycznym szczycie.


Według oczekiwań, zysk netto z 313 mln. $ w 2021 wzrosnąć w 2024 roku ma do 392 mln. $. Wraz z tym wzrostem również i przychody mają wzrosnąć oraz jak to przystaje na spółkę z sektora bankowego - dywidenda, która od debiutu giełdowego regularnie z roku na rok jest powiększana, ona przy obecnym kursie równa jest 1,76%. 
 
HLI 06.10.2021 - 96,90 $

Technicznie kurs akcji od debiutu jest w silnym trendzie wzrostowym i w ostatnich sześciu latach cena rosła ok. 27% rocznie. Największe cofnięcia kursu akcji tylko dwa razy przekroczyły 20% spadek: raz w 2018 roku - wtedy cena doświadczyła ok. 35% cofnięcia i dwa: podczas koronawirusowego krachu 2020, gdzie cena spadła o ok. 27%. Obecnie kurs spółki notuje przy historycznym szczycie co tłumaczone jest między innymi dobrymi fundamentami, ale i również możliwie sprzyjającym otoczeniem w którym rynek zaczął się zastanawiać nad tym, czy podwyższona inflacja nie zawita na dłużej i tym samym czy start podwyżek stóp procentowych nie przyjdzie wcześniej.
 
Po praktycznie samych pozytywach, trzeba też wymienić kilka negatywów - wycena wydaje się w miarę atrakcyjna, ale przy założeniu, że dotychczasowe tempo wzrostu wyników finansowych dalej się utrzyma. Jeśli jednak dojdzie do zwolnienia wzrostu zysków, możliwe że kurs akcji doświadczy większego obsunięcia, które przekroczyć może 30%. 
 

Spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie i nie należy do najbardziej znanych banków. Tym samym nie u każdego brokera jest ona dostępna i jeśli ktoś chciałby inwestować również w mniej znane spółki, to polecić mogę LYNX Broker. Broker ten umożliwia handel na 100 giełdach w 31 krajach i w tym również na instrumentach pochodnych, czyli kontraktach oraz opcjach. Jeśli więc zależy Tobie na profesjonalizmie i dostępności to śmiało mogę polecić właśnie LYNX Broker. Przypomnę, że jeśli przy zakładaniu konta powołasz się na mój blog (pamietnikgieldowy), LYNX zwróci Tobie 50$ prowizji od transakcji.


Wiadomo, że najwyższe odsetki przynosi inwestycja w wiedzę i jeśli takowej szukasz, to polecę książkę "Giełda, inwestycja, trading". Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:
 

1 komentarz:

  1. Czytam bloga już z 5 lat i zawsze się czegoś kolejnego, nowego nauczę :)

    OdpowiedzUsuń