Translate my BLOG

poniedziałek, 25 października 2021

Upstart Holdings (UPST)

Dzisiaj przedstawię gwiazdę Wall Street - spółkę, która od grudnia 2020 roku wzrosła o ponad 1000% - Upstart Holdings. Jest to spółka, która udostępnia opartą na chmurze platformę pożyczkową wykorzystującą sztuczną inteligencję. Modele sztucznej inteligencji firmy są dostarczane partnerom bankowym w ramach aplikacji w chmurze skierowanej do klienta, która usprawnia kompleksowy proces udzielania i obsługi pożyczki. Firma stworzyła konfigurowalną, wielodostępną aplikację w chmurze, zaprojektowaną do bezproblemowej integracji z istniejącymi systemami technologicznymi banku. Jego konfigurowalna platforma umożliwia każdemu bankowi zdefiniowanie własnej polityki kredytowej oraz określenie istotnych parametrów programu kredytowego. Modele sztucznej inteligencji wykorzystują i analizują dane od wszystkich partnerów bankowych. Konsumenci mogą odkrywać pożyczki wspierane przez firmę Upstart na dwa sposoby: za pośrednictwem witryny Upstart.com lub poprzez produkt pod marką banku na własnych stronach internetowych partnerów bankowych. 

UPST 25.10.2021 - 344,64 $

W ciągu zaledwie 11 miesięcy kurs akcji wzrósł o ponad 1000%, jednak nastąpiło to przy jednoczesnym spadku wyceny firmy (wyceny w ujęciu osiąganych zysków). Patrząc z kolei na przychody, aktualna wycena razem z kursem akcji rośnie. Oznacza to, że zyski spółki rosną szybciej niż przychody, czyli rośnie marża, czyli firma jest w stanie lewarować biznes. Mówiąc innymi słowami - Upstart może być firmą z jeszcze dużym potencjałem wzrostowym, za który już dzisiaj inwestor musi wyłożyć sporą sumkę. Przeliczając wartość firmy na osiągane zyski, wychodzi, że dzisiaj wykładamy 286 krotność osiąganych zysków, gdzie jeszcze w lutym bieżącego roku, wyłożyć trzeba było aż 736 krotność zysków, przy tym od tamtego czasu kurs spółki wzrósł o ok. 230%! Technicznie kurs spółki znajduje się teraz na wsparciu, które przez krótkoterminowych traderów wykorzystany może być do zakupów, kolejne wsparcie znajduje się w okolicach 280 $.

Patrząc na ostatnie liczby firmy - trzeba je trochę traktować z przymrużeniem oka, bo są porównywane do drugiego kwartału 2020 roku, kiedy nikt nie pożyczał pieniędzy - wolumen kredytów od tamtego czasu wzrósł o 1600%. Jednak imponujące jest to, jak duża staje się rentowność - Upstart prognozuje teraz 17% skorygowaną marżę EBITDA, co przy tak szybko rozwijającej się firmie jest rzadkością.

Do tej pory spółka dwukrotnie zwiększyła swoje prognozy dotyczące przychodów na cały rok 2021, gdzie na początku roku przewidywali 500 milionów dolarów przychodu. Pod koniec pierwszego kwartału podnieśli tę kwotę do 600 milionów dolarów. Teraz spodziewają się 750 milionów dolarów przychodów w tym roku. Najbliższe lata zapowiadają się całkiem ciekawie i jeśli wszystko pójdzie dobrze w branży w jakiej działają i będą mogli powtórzyć swój sukces w zakresie pożyczek osobistych nawet w połowie tak dobrze, jak dotychczas, ich aktualna wycena w cale nie jest tak wysoka. 


Dla osób zainteresowanych konkurencją - wskazać mogę Hypoport: spółka ta od września 2020 roku gości w moim portfelu "Najlepszych Akcji Świata". Upstart w stosunku do tego konkurenta wyceniona jest wyżej, ale działa też na większym rynku jakim są Stany Zjednoczone (Hypoport działa na rynku niemieckim).

Spółka na parkiecie notuje dopiero od niespełna jednego roku, tym samym możliwe, że nie u każdego brokera dostępna jest spośród listy spółek w które można zainwestować, u X-Trade Brokers, czyli dzisiejszego partnera wpisu jest z kolei dostępna. Także jeśli interesują Cię firmy z większym potencjałem (ale i zarazem z większym ryzykiem), to możesz sprawdzić ofertę XTB, którą przedstawiłem w oddzielnym wpisie, do którego przejdziesz klikając tutaj: "Recenzja X-Trade Brokers, czyli XTB". Klikając z kolei na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:


Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Zainteresowanym dokształceniem się, polecę jeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

4 komentarze:

 1. Po ogłoszeniu wyników spółki kurs zanurkował. Tak więc jak komuś było za drogo to może teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurs zbliza sie juz do luki otwarcia z 11 sierpnia korekta kolo 60% w tej chwili i wycena na poziomie przed wystrzalem, czy to juz ten moment ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trwa większa korekta na szybko rozwijających się spółkach, które rosły ponadprzeciętnie szybko dzięki niskim kosztom obsługi długu, więc wygląda na to, że rynek zaczął wyceniać podwyżkę stóp procentowych w USA... UPSTART w ujęciu rocznej stopy zwrotu, mimo już ok. 60% cofnięcia dalej prawie 500% na plusie - więc pod tym względem korekta nie powinna dziwić.

   Usuń
 3. No to chyba coś nie pykło :D

  OdpowiedzUsuń