Translate my BLOG

środa, 13 października 2021

Carlisle Companies Incorporated (CSL)

Trend jak po sznurku - to lubię. Dzisiaj spółka, która w długoterminowym ujęciu czasowym, tj. od 1982 roku tylko cztery razy doświadczyła maksymalne obsunięcie kursu akcji, które przekroczyło 40%. Trzeba ale też dodać, że dwa razy na odrobienie spadków potrzebowała ponad pięć lat. Mimo tego firma w ujęciu "braku stresu" jest ciekawa, bo oprócz stabilnego trendu dochodzi kwartalna wypłata dywidendy, która przy obecnym kursie wynosi ok. 1,05% - mowa o spółce Carlisle Companies Incorporated. Firma jest globalnym producentem produktów inżynieryjnych, projektuje, produkuje i sprzedaje gamę produktów, które obsługują różne rynki, w tym energetykę, rolnictwo, górnictwo, budownictwo, elektronikę lotniczą i obronną, technologię medyczną, transport, powłoki ochronne, drewno i naprawy samochodów.

CSL 13.10.2021 -  205,21 $

Tym razem analizę spółki zacznę od wykresu i obrazu technicznego, aby od razu na początku pokazać jak kształtuje się długoterminowy obraz firmy. Kurs akcji od 1982 roku wzrósł o ponad 220 000%, co daje ok. 21,8% rocznie, a to jest dużo powyżej długookresowej średniorocznej stopy zwrotu jaką zaoferować może szeroki rynek. Czy w przyszłości te stopy zwrotu się utrzymają, tego oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć, ale dzięki bardzo stabilnym wynikom finansowym, możemy orientacyjnie wycenić firmę w oparciu o wskaźnik ceny do zysku, który kiedy porusza się w przedziale zdradza nam w jakim momencie akcje firmy są wycenione poniżej długookresowej średniej i w jakiej powyżej. Kupując na dolnym ograniczeniu tej wyceny, można "złapać" kurs w promocji, co zwiększy prawdopodobieństwo wygenerowania ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu. Wycena ta w ostatnich 15 latach wyglądała następująco:


Zauważyć można, że w ostatnich ośmiu latach wycena firmy w oparciu o zyski częściej znajdowała się przy górnym ograniczeniu, co też wynikać może ze zmiany wyceny akcji w długim czasie - rolę odgrywają tu stopy procentowe, które powodują zmianę konkurencyjności innych aktywów, a to też powoduje, że ogólna wycena rynku akcyjnego rośnie. Temat ten troszeczkę dokładniej omówiliśmy w filmie dotyczącego wpływu rentowności obligacji na rynek akcyjny, do którego przejdziesz klikając na jego tytuł: "Czy wzrost inflacji oraz rentowność obligacji wywołają bessę?". Wracając do naszej spółki: w długim terminie, niezależnie od wyceny, prawdopodobieństwo wygenerowania dodatniej stopy zwrotu jest bardzo wysokie, co wynika głównie ze wzrostu zysku netto. Nawet przy decyzji zakupu podczas szczytowego poziomu wyceny spółki w lipcu 2009 roku, dzięki wzrostom wyników finansowych, akcje spółki umożliwiły osiągnięcie bardzo dobrego wyniku - od tamtego czasu jej kurs wzrósł o ponad 850%. Kupując jednak w czasach, kiedy ta wycena jest niższa, średnioroczna stopa zwrotu rośnie i obecnie, mimo że kurs notuje zaledwie 4% poniżej historycznego szczytu, wycena tej spółki spada, a to oznacza, że zyski rosną w tej chwili szybciej niż kurs akcji.


Warto również wspomnieć o spadającej liczbie dostępnych w wolnym obrocie akcji, co przy wycenie w oparciu o wskaźniki uwzględniające cenę akcji może być bardzo ważne (powyższy wykres uwzględnia zmianę liczby akcji, co nie powoduje "sztuczne" zaniżanie wyceny). Dla akcjonariusza skup akcji własnych przez spółkę jest bardzo pozytywny. Przy przyszłych oczekiwaniach, sytuacja również kształtuje się pozytywnie, gdyż zarówno przychody jak i zysk netto mają dalej wzrastać.


Podsumowując: Carlisle Companies Incorporated może być moim zdaniem interesującą spółką do inwestycji długoterminowej. Jednak mimo dotychczasowej bardzo dobrej historii finansowej, powinno się być przygotowanym na możliwe dłuższą korektę boczną, w której kurs akcji przez kilka lat może nie wybić swój dotychczasowy historyczny szczyt. Okres ten, czyli w tym czasie trwająca korekta, uważam że będzie dobrym czasem do akumulacji akcji w długim terminie. Kiedy i czy w kolejnych paru latach w ogóle taka korekta w spółce zawita, tego oczywiście nikt nie wie i dlatego ze względu na ogólny pozytywny obraz w długim terminie, spadająca wycena, przy jednocześnie silnym kursie akcji, jest okazją do pierwszej transzy, którą można "prowadzić" razem ze wzrostem ceny, lub powiększać w przypadku wystąpienia większej korekty (w ujęciu czasu jak i ceny).


Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:


Przypomnę również, że dla osób, które poszukują dobrego brokera LYNX czytelnikom mojego bloga zwróci każdemu nowemu klientowi 50 $ od transakcji - w tym celu wystarczy powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy):

Załóż konto w LYNX Broker i odbierz 50$ ->

6 komentarzy:

 1. skąd bierzesz te wykresy ceny do zysku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Dzięki...tylko coś nie mogę tego namierzyć w indicators :)

   Usuń
  3. W profilu spółki w zakładce "valuation" jest dostępne ;)

   Usuń
  4. no tak, a ja szukałem w wykresie, dzięki :)

   Usuń