Translate my BLOG

piątek, 10 lipca 2020

Hypoport (HYQ)

Niemiecka spółka holdingowa jako inwestycja długoterminowa?
HYQ 10.07.2020 - 423,75 €

Czas na kolejną firmę z listy kandydatów do portfela "Najlepszych Akcji Świata" - Hypoport. Firma jest spółką matką sieci firm technologicznych dla branży kredytowej, nieruchomości i ubezpieczeń. Założona została w 1999 roku, jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 2,5 mld. € (ok. 3,1 mld. $). Licząc od stycznia 2009 roku kurs akcji wzrósł o ponad 10 000%, dla mnie jako inwestycja interesująca stała się jednak dopiero w 2017 roku - od tego czasu cena wzrosła o blisko 500%. Niestety ale nigdy nie znalazłem odpowiedniego momentu do zakupu, co pokazuje dlaczego dla długoterminowych inwestycji, szczególnie w silne trendowo spółki, czasami nie warto zwlekać z zakupem...


Silnym wzrostom kursu akcji oczywiście towarzyszy wzorowa kondycja fundamentalna. Zysk netto oraz obroty stabilnie z roku na rok coraz wyższe. Sama wycena, jak to przystaje na silnie rozwijającą się spółkę - dosyć wysoka, obecnie powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Czyli dla zmniejszenia ryzyka ponadprzeciętnie głębokiej korekty należy poczekać na spadek ceny, czy ale się "doczekamy" odpowiedniego poziomu, to już inna kwestia (mój przykład czekania od 2017 roku)... Więcej informacji fundamentalnych, tj. wyniki finansowe z minionej dekady załączam niżej:
Jeśli interesują Cię polskie spółki z "drugiego rzędu", na które trudniej znaleźć wartościowe informacje to zachęcam do przyłączenia do Portalu Analiz - przypomnę, że jeśli przy rejestracji do abonamentu zaznaczysz, że trafiłeś tam z mojego bloga (Pamiętnik Giełdowy), to otrzymasz 13 miesiąc gratis. Abonament za cały rok kosztuje zaledwie 149 zł.


Również o mojej książce i newsletterze przypomnę: jeśli chcesz się nauczyć samodzielnego wyszukiwania obiecujących spółek, na jakie dane przy inwestycjach warto zwracać uwagę, ale również jak zarządzać portfelem, to gorąco Ci ją polecam. Klikając na poniższy link, przejdziesz do sklepu, a na newsletter zapiszesz się podając niżej swój adres email:.  

13 komentarzy:

 1. Pytanko Danielu odnośnie Portalu Analiz: są tam już Twoje wpisy/analizy? Tylko polskie spółki czy zagraniczne też? Jakiś przykładowy link można prosić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na forum portalu jestem obecny ;) Głównie na temat zagranicznych spółek piszę :)

   Usuń
  2. Serio? mam abonament, ale nie widziałem lub nie kojarzę Twojego wpisu?

   Usuń
  3. OK. Wlasnie mi uświadomiłeś ze nie ma mnie na forum

   Usuń
 2. Zamieszczasz tam obszerne wpisy czy tylko dyskusja/krótkie posty z innymi na forum. Pytam bo nie wiem czy warto wykupić abonament bo nie inwestuję w polskie akcje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie tylko krótko się udzielam - odpowiadam na pytania i opisuję jak pracuję. Abonament bardziej dla analiz warto wykupić, dla uzyskania dostępu do forum wystarczy się zarejestrować, nie trzeba płacić ;)

   Usuń
 3. Do portfela "Najlepszych Akcji Świata" doszła dzisiaj niemiecka spółka: HYPOPORT. Średnia cena zakupu to 462 € przy kursie EURPLN 4,47.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podwoiłem pozycję na akcjach HYPOPORT. Przy cenie 440 € po kursie EUR/PLN 4,66 udział akcji w portfelu "Najlepszych Spółek Świata" wzrósł do 3,90%.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć
  Bardzo fajne i rozbudowane uzasadnienie do zakupu fundamentalnego spółki Hypoport!
  Jednak coś się dzieje z nią złego. Ciągle spada , w ciągu 6 miesięcy spadła z 600 do 270 Euro i dalej spada.
  Czy to korekta? Chyba nie! Czy widzisz jakieś zagrożenie fundamentalne dla tej spółki? Jeśli tak to czy zamierzasz o tym napisać?
  Jestem tu od niedawna ale już jestem pod dużym wrażeniem merytoryczności wpisów . Gratuluję.
  Pozdrawiam
  RK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś co w ciągu 7 lat potrafi o ok. 9000% wzrosnąć, może też o 60 i więcej procent spaść :) Gdyby rynek był silny a spółka by spadała, dopiero wtedy są powody do obawy, a tak to po prostu firma jest ofiarą przeceny rynkowej.

   Usuń
 6. Hypoport jedna z wielu w BSW i jedna z dwóch niemieckich spółek w tym portfelu. Czy możesz krótko skomentować aktualne spadki - dzisiaj kurs spadł poniżej 90 euro. To chyba jedna z najbardziej prze cenionych spółek na rynku niemieckim?
  Czy warto dokupić a może sprzedać! Oczywiście wiem, że jakąkolwiek odpowiedź nie jest rekomendacją!
  Dziękuje za komentarz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hypoport wycofał prognozę na kolejne kwartały, twierdząc że obecne otoczenie uniemożliwia oddanie prognoz. Taka wiadomość zazwyczaj jest bardzo negatywnie odbierana. Ofiara podwyżek stóp procentowych i dokładnie to samo w przypadku spółki Varta.

   Usuń
 7. Cześć, czy planujesz aktualizację analizy Hypoport? Przeszła w ostatnich miesiącach spore cofnięcie na cenie kursu. Wysokie stopy i ogólne otoczenie rynkowe nie pomagają zwiekszać obrotów jednak ponoć spółka planowała powalczyć w tym czasie o zwiększenie ilości klientów co po powrocie do planowanego poziomu stóp procentowych może przynieść wymierne korzyści. Na tak duży spadek zapewne miały też znaczenie potężne wzrosty w latach ubieglych. Czy planujesz ewentualne uśrednienie ceny zakupu korzystając z aktualnej sytuacji czy jednak oceniasz ryzyko za zbyt duże aby lokować tam więcej kapitalu?

  OdpowiedzUsuń