Translate my BLOG

piątek, 22 kwietnia 2022

Brown & Brown (BRO)

Dzisiaj pod lupę trafia spółka, która na negatywny sentyment wokół dużej liczby spółek w ogóle nie reaguje - Brown & Brown. Nie wykorzystanie przeceny i zamiast tego inwestować w spółki, które trzymają się wysoko może wydawać się nieracjonalne, ale historia pokazała, że od czasu do czasu czysto techniczne podejście dobrze dywersyfikuje portfel. Brown & Brown to zdywersyfikowana agencja ubezpieczeniowa, pośrednictwo hurtowe, programy ubezpieczeniowe i firma usługowa. Wprowadza na rynek i sprzedaje produkty i usługi ubezpieczeniowe, głównie w obszarze majątkowym, wypadkowym i świadczeń pracowniczych.


Akcje tej spółki w ciągu ostatnich ok. 40 lat wzrosły o 18 000 000%, a to dla zobrazowania oznacza, że zainwestowane wtedy 1000 $ warte dzisiaj jest ponad 180 mln. $ (razem z uwzględnieniem dywidend). Ale wracając na ziemię - akcje mają za sobą bardzo dobrą historię i utrzymują ją również w bardziej turbulentnym okresie, bo akcje spółki trzymają się znacznie lepiej szeroki rynek - aktualnie do historycznego szczytu firma potrzebuje ok. 4%.

Pozytywny obraz techniczny potwierdzają również fundamenty, bo one z roku na rok są coraz lepsze, tzn. rosną zarówno przychody jak i zysk netto oraz zysk na akcję. Tym samym spełnia ona podstawowe kryteria jakie powinna mieć każda długoterminowa inwestycja i oznacza to, że w tym ujęciu można spółkę dalej analizować, sprawdzając kiedy firma jest dla inwestora atrakcyjnie wyceniona.


Niestety podstawowe wskaźniki wyceny sugerują, że w tej chwili firma jest najdroższa od prawie 20 lat i dlatego spółka będzie tylko interesująca w ujęciu utrzymującego się trendu kursu akcji, czyli z perspektywy technicznej. Innymi słowami oznacza to, że do długoterminowego portfela można wziąć pozycję "kontrolną" czyli taką w której angażujemy mniejszy kapitał, celem uczestniczenia w trendzie i w momencie większej korekty pomyśleć o zwiększeniu udziałów. Nie wiemy kiedy taka korekta nastąpi - możliwe, że przyszły spadek nie sięgnie dzisiejszych poziomów, a kupowanie akcji silnych w okresach ogólnego nerwowego otoczenia, często jest dobrą strategią na przefiltrowanie sobie spółek, które w następnych latach pozostawią szeroki rynek w tyle (troszkę więcej pisałem na ten temat w artykule przygotowanym dla księgarni Maklerska: "W jakie akcje spółek inwestować, kiedy panuje bessa?" - klikając na tytuł, przejdziesz do artykułu).


Dzięki bardzo stabilnym wzrostom wyników finansowych, łatwo jest prognozować przyszłe wyniki i one oczywiście według oczekiwań mają się w następnych latach utrzymać - jest to zarazem główny powód dla którego akcje są ponadprzeciętnie wysoko wycenione. Giełda nie lubi niepewności, a kiedy pewność co do bliższej przyszłości jest relatywnie klarowna, wtedy to ma też swoje odzwierciedlenie w wycenie akcji.  

BRO 22.04.2022 - 70,68 $

Wracając z powrotem do technicznej sytuacji spółki - trend kursu akcji jest bardzo stabilny, a korekty rzadko przekraczają 30% - podczas pandemicznego krachu akcje cofnęły ok. 37%, a wcześniej podobnie głębokie zejście mieliśmy w 2011 roku. Aktualnie krótkoterminowym poziomem wsparcia jest cena na której kurs się aktualnie znajduje, czyli 70 $ i następny poziom wsparcia znajdziemy niecałe 15% niżej przy cenie ok. 60 $. Więcej danych wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady, poniżej:


Osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Zapraszam również do zapisu na newsletter - zapisując się dostaniesz darmowy fragment mojej książki w prezencie oraz w przyszłości nie pominiesz już żadnej nowej analizy na blogu:

4 komentarze:

 1. Hej! Ostatnio na blogu trochę było o darmowym koncie XTB. Spółka mnie zainteresowała, wygląda na dość dużą, czy ktoś wie dlaczego jej nie mogę znaleźć w XTB? Źle coś szukam? Mam gorsze konto? ;) Jak nie w xtb to gdzie mogę ją tanio nabyć? Dzięki i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesc Anonim, Wsród polskich domow spolka Brown a.Brown jest dostepna w DM BOS. Powodzenia. Tez sie przymierzam. sand

   Usuń
  2. na wszelki wypadek dodam jeszcze - Brown/Brown notowana jest na rynku NYSE

   Usuń
 2. Napisz do xtb, może ją udostępnią.

  OdpowiedzUsuń