Translate my BLOG

środa, 15 marca 2023

Dover Corporation (DOV)

Mamy już połowę miesiąca, przy tym jeszcze, żadnej spółki w tym miesiącu nie przedstawiłem - nadrabiając więc tą zaległość pod lupę trafia dzisiaj Dover Corporation. Firma istnieje od 1955 roku i jest amerykańskim konglomeratem produkujący produkty przemysłowe. Od 2021 roku działalność spółki podzielona jest na pięć segmentów: produkty inżynieryjne, czysta energia i tankowanie, obrazowanie i identyfikacja, pompy i rozwiązania procesowe oraz technologie klimatyczne i zrównoważone. Segmenty te są dosyć zrównoważono podzielone, bo każdy z nich stanowi ok. 20-procentowy udział w przychodach firmy.


Ogólny długoterminowy trend kursu akcji jest w trendzie wzrostowym - akcje od 1980 roku z sezonowymi przerwami rosną bardzo stabilnie. Same wyniki finansowe stabilność tą nie podzielają, ale przy dostatecznie dalekim oddaleniu się można też w nich dopatrzyć się długoterminowego trendu wzrostowego. Większy udział w rosnącym kursie akcji odgrywa w tej spółce program skupu akcji własnych - w szczytowych okresach firma z rynku w ciągu jednego kwartału skupiała nawet ponad 5% akcji. 

DOV 15.03.2023 - 137,59 $


Sprawdzając ogólną wycenę firmy na tle historycznym - akcje w tej chwili skorygowały ponadprzeciętnie wysoki poziom odczytu wyceny, cofając do poziomów jakie wcześniej widzieliśmy podczas krachu pandemicznego w 2020 roku (na powyższym wykresie kurs akcji oraz historyczna wycena w oparciu o zyski i przychody). Czy taka korekta przewartościowania czyni spółkę ponownie atrakcyjnie wycenioną? - Raczej nie, bo za sobą mamy okres podwyżek stóp procentowych, które ogólną wycenę rynkową obniżają (bo spada marża). Z tego też względu uważam, że długoterminowy inwestor może oczekiwać, że w przypadku kontynuacji podażowej presji na rynek, również i Dover Corporation może jeszcze niżej spaść.

DOV 15.03.2023 - 137,53 $


Technicznie pierwsze ważne wsparcie znajdziemy przy tzw. strefie "zmiany biegunów" - okolice 115 $. Cena akcji na ten poziom w przeszłości już kilkukrotnie reagowała, co można wykorzystać do zakupu zabezpieczając transakcję poniżej 110 $. Fundamentalnie spadek do tych poziomów interpretowałbym z kolei jako osiągnięcie w miarę uczciwego poziomu wyceny (pod warunkiem, że zyski firmy mocno nie spadną). Więcej danych do firmy na końcu:


Spółka ta dostępna jest tylko u brokera, który swoim klientom oferuje dostęp do rynku zagranicznego. Dlatego jeżeli szukasz brokera, to w tym miejscu mogę polecić: LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i którym nowym klientom, którzy zarejestrują się z mojego linka zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:


Dla osób, które chciałyby się dokształcić - w swojej książce opisałem jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, gdzie szukać informacji, jak analizuję spółki i wiele więcej.  Dostępna ona jest w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz