Translate my BLOG

czwartek, 23 marca 2023

WD-40 Company (WDFC)

Dzisiaj na celownik trafia firma, która mimo stosunkowo niskiej kapitalizacji (ok. 2,4 mld. $) powinna być przez dużą część osób przynajmniej kojarzona: WD-40 Company. Spółka powstała w 1953 roku i zatrudnia zaledwie 583 pracowników i od początku koncentrowała się na rozwoju środka antykorozyjnego, która dzisiaj jest głównym produktem firmy. Ciekawostką jest, że mimo szybkiego rozwoju, firma do 1960 roku zatrudniała zaledwie siedmiu pracowników, którzy dostarczali około 45 puszek dziennie z bagażników swoich pojazdów do pobliskich punktów sprzedaży detalicznej.


Aktualnie spółka w samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje ponad milion puszek aerozolowych tygodniowo, co przyczynia się do rocznego przychodu przekraczającego ok. 175 mln. $. w 2022 roku (tylko w USA). Jednak firma obecna jest na całym świecie i całkowity przychód sięga już ok. 520 mln. $ rocznie. Sumarycznie spółka obecna jest w 176 krajach naszego globu, gdzie Europa razem z Afryką i Arabią stanowią 39,5% przychodów, Stany Zjednoczone odpowiedzialne są za 34,1% całkowitych przychodów firmy, Azja i Pacyfik 14,2% oraz pozostała część Ameryki (z wyłączeniem USA) 12,2%.

Sprawdzając spółkę fundamentalnie - firma rozwija się bardzo dobrze, mamy stabilną marżę, rosnące przychody, rosnące zyski itd. Jednak nie wszystko wygląda idealnie, bo również i WD-40 jest ofiarą aktualnej sytuacji gospodarczej w której firma walczy z rosnącymi kosztami produkcji, które trudno przenieść na konsumentów. Przez to też zaobserwowaliśmy sezonowo uwarunkowane słabsze wyniki, które również i w kursie akcji znalazły swoje odzwierciedlenie - spółka od szczytu do dołka doświadczyła jednego z największych cofnięć w swojej dotychczasowej historii giełdowej:

WDFC 23.03.2023 - 170,38 $


Mimo tego korekta ta nie psuje ogólnego obrazu spółki, bo w 50-letnim ujęciu akcje dalej wpisują się w aktualny długoterminowy rosnący trend kursu. Patrząc czysto technicznie, trwającą sytuację można więc spostrzegać jako okazję jaka w tych rozmiarach spadkowych zdarza się na tej spółce niezwykle rzadko. Fundamentalna wycena jednak troszkę euforię może ostudzić - gdyż mimo osiągnięcia poziomów, które z historycznego ujęcia wskazywać by mogły "uczciwy" poziom, to mimo tego po uwzględnieniu wzrostu stóp procentowych, wycena ta powinna być niższa:

WDFC - historyczny poziom wyceny w oparciu o zyski i przychodySzczególnie widoczne to jest przy wycenie w oparciu o zyski (górny, ciemniejszy wykres) - przez spadek marży (który między innymi wynikł ze wzrostu stóp procentowych) wycena ta nadal jest stosunkowa wysoka. W oparciu o przychody wygląda to z kolei już lepiej, ale w tym przypadku przychody odgrywają drugorzędną rolę, bo jako firma bliższa profilu spółki rozwiniętej, lepiej jest ją wyceniać w oparciu o zyski. Krótko więc podsumowując: w oparciu o zyski, spółka jest przewartościowana, w oparciu o przychody "uczciwie wyceniona". 

Kiedy zyski ponownie wzrosną (są w długoterminowym trendzie wzrostowym) i stopy procentowe zaczną spadać (aktualnie na koniec 2023 roku rynek zakłada już spadek stóp procentowych), akcje te są tym bardziej atrakcyjne, im dłuższy horyzont inwestycyjny mamy, tym bardziej że aktualną sytuację na rynku interpretuję jako wczesną fazę hossy, a to oznacza też, że na tą chwilę spodziewam się większej presji wzrostowej niż spadkowej. 


Podsumowując: WD-40 Company jest firmą, która spełnia podstawowe kryteria jakie powinna mieć każda długoterminowa inwestycja. Sama wycena fundamentalna może wskazywać, że akcje mogą w przyszłości jeszcze spaść, ale to może się też stać przy jednoczesnym wzroście ceny akcji (dzieje się tak, kiedy cena akcji rośnie wolniej niż zyski spółki). Dla inwestora, który jest gotowy zaakceptować możliwą korektę wyceny w przypadku gdyby firma jednak nie zdołała wcześniej ponownie zwiększać zyski, WD-40 jest atrakcyjna tylko małym pakietem. Technicznie najbliższe wsparcie to 145 $.

Akcje WD-40 Company notowane są na amerykańskiej giełdzie i związku z tym dostępne tylko u brokera, który w swojej ofercie umożliwia handel na tym rynku. W tym miejscu mogę polecić brokera, z którego sam korzystam: LYNX Broker. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:


Dla osób, które chciałyby się dokształcić - w swojej książce opisałem jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, gdzie szukać informacji, jak analizuję spółki i wiele więcej.  Dostępna ona jest w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz