Translate my BLOG

wtorek, 7 marca 2023

Recenzja brokera Freedom24

Niedawno zgłosił się do nas kolejny broker z propozycją objęcia sponsorstwa na naszych kanałach. A kiedy do tego dochodzi my najpierw zawsze bierzemy potencjalnego nowego partnera pod lupę sprawdzając czy i dla kogo dany broker może być interesujący. Więc jeśli szukasz najlepiej do siebie pasującego brokera, to zapraszam do lektury.

Broker o którym dzisiaj mowa to Freedom24 , który notowany jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i tym samym cały holding regulowany jest przez regulatorów giełdy. 


Siedziba i biura holdingu znajdują się w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Cyprze, USA, Kazachstanie, Ukrainie i Uzbekistanie. Europejska centrala, regulowana jest przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) i oczywiście działa zgodnie z zasadami MiFID II. Jako część międzynarodowego holdingu broker jest również raportowany do regulatora BaFin w Niemczech i SEC w USA.

Aktualna kapitalizacja brokera sięga ponad 4 mld. $, co w stosunku do polskiej konkurencji czyni go kilkakrotnie większym brokerem. Freedom Holding Corp. zatrudnia prawie 3000 pracowników i obsługuje ok. 350 tys. klientów w 10 krajach.

Freedom24 jest pozycjonowany jako klasyczny makler giełdowy z kilkoma ekskluzywnymi produktami dla klientów. Na platformie Freedom24 oferta obejmuje bowiem ok. 1 milion akcji, funduszy ETF, opcje na rynku amerykańskim, europejskim i azjatyckim.

Dla pasywnych inwestorów, szczególnie interesująca może być oferta funduszy ETF, które są duplikatami amerykańskich indeksów i funduszy. Wiele z nich można kupić w euro i w tym przypadku dla osób, które przechowywać chcą gotówkę w innej walucie, broker tą gotówkę oprocentowuje – czyli można to troszkę traktować jak konto oszczędnościowe, które jest oprocentowane. Klient trzymając u brokera dolary otrzyma 3% odsetek, przy euro aktualne oprocentowanie sięgnie 2,5% salda gotówki. To oczywiście wynika ze wzrostu stóp procentowych, dzięki czemu ponownie otrzymujemy jakieś oprocentowanie na naszą gotówkę.

Jednak zanim wpłacicie pieniądze tylko dla otrzymania pasywnego dochodu ze stałą stopą procentową, przypomnę, że rzeczywista stopa zwrotu dalej jest ujemna – to wynika z inflacji, która przewyższa poziom oprocentowania gotówki na koncie. Jednak mimo tego i tak trzymanie gotówki na takim koncie jest lepsze niż w innym miejscu, gdzie to oprocentowanie może być jeszcze niższe.

Aby pokonać inflację inwestor tak samo jak w erze niskich stóp procentowych musi zaakceptować ryzyko – im wyższe ryzyko zaakceptuje, tym potencjalnie wyższych stóp zwrotu może oczekiwać. W długim terminie aktywo, które pokonywało inflację to akcje spółek giełdowych i kupując ETF na szeroki rynek i trzymając długoterminowo, prawdopodobieństwo, że na tym zarobimy ponad oficjalny poziom inflacyjny jest stosunkowo wysokie – im dłużej będziemy zaangażowani, tym wyższe prawdopodobieństwo zarobku. Dlaczego tak jest, o tym mówiliśmy już miedzy innymi w tym filmie:


Jedyna trudność z jaką się inwestor przy takim sposobie inwestowanie musi zmierzyć jest zmienność rynkowa – bo inwestując na giełdzie, nie w każdym rogu pokonamy inflację. W niektórych latach stopa zwrotu nawet będzie ujemna – ale tak jak już przed chwilką mówiłem: wraz z dłuższym czasem zaangażowania, rośnie prawdopodobieństwo zysku.

Przechodząc do sposobu w jaki broker zarabia – przy handlu akcjami, broker nalicza zwykłą prowizję za transakcję – dzięki temu nie dochodzi też do rozjazdów cenowych, co czasami u innych brokerów promujących swoje usługi darmowymi transakcjami ma miejsce – jest to po prostu inny model z jakiego broker korzysta. W zależności od wymogów inwestor do wyboru ma różne pakiety:Kolejnym kosztem i jednocześnie przychodem brokera jest opłata za wypłatę środków na własne konto – ta opłata, niezależnie od wielkości kwoty jaką wypłacamy jest stała i wynosi 7 €. Warto również wspomnieć o tym, że istnieje możliwość handlu na rynku OTC, czyli rynku poza giełdowym, gdzie notowane są między innymi takie spółki jak Tencent w formie ADR’a. Opłata tu dotyczy komisji maklerskiej, która wynosi 0,12% wolumenu transakcji oraz opłata depozytowa równa 30 $ za jedną rozliczoną transakcję.

Mimo, że aktualna sytuacja gospodarcza nie sprzyja spółkom, które chciałyby zadebiutować na giełdzie, to mimo tego w przyszłości dobre pod tym względem czasy prędzej czy później wrócą, a Freedom24 się w tego rodzaju ofercie wcześniej specjalizował. Dlatego być może w przyszłości broker ten może będzie interesujący dla inwestorów, którzy chcieliby zainwestować w świeże na rynku akcje – czyli akcje kupować po cenie IPO. Warto zauważyć, że średni wzrost cen nowych akcji, prezentowanych wcześniej na platformie Freedom24, wynosi 52% w ciągu trzech miesięcy (stan na marzec 2023).

IPO (z ang. Initial Public Offering) jest to pierwsza oferta publiczna dotycząca papierów wartościowych. W ramach IPO spółka po raz pierwszy publicznie oferuje inwestorom swoje akcje, które stanowią cząstkową wartość firmy. Czyli inaczej mówiąc: posiadając akcje spółki, jesteśmy współwłaścicielem spółki i im więcej akcji danej firmy trzymamy, tym większa jest nasza władza w firmie. Kiedy spółka planuje debiut na giełdzie papierów wartościowych, musi ona opublikować prospekt emisyjny, czyli dokument informujący potencjalnych inwestorów o szczegółach oferty i celach emisji akcji. Przygotowaniem oferty publicznej zajmują się domy maklerskie i banki inwestycyjne. Spółka musi także skorzystać z usług biegłego rewidenta, który sprawdzi i potwierdzi poprawność sprawozdań finansowych oraz innych danych zawartych w prospekcie emisyjnym, który zatwierdzony musi być przez odpowiedni organ regulacyjny. W przypadku giełdy w USA, takim organem regulacyjnym jest Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – w skrócie SEC). W Polsce z kolei rolę tą wypełnia Komisja Nadzoru finansowego, czyli w skrócie KNF.

IPO umożliwia spółce pozyskanie kapitału z rynku finansowego, gdzie spółka sprzedaje inaczej część swojej firmy w zamian za udziały w jej zyskach.

Kiedy firma debiutuje na giełdzie, to można w nią zainwestować poprzez zapis na akcje. Jednak nie każdy broker daje możliwość do takiego zapisu i często do listy dostępnych do inwestowania spółek, dochodzi po dłuższym czasie.

Freedom24 w tej kwestii wcześniej był brokerem, który umożliwiał swoim inwestorom zapis na niemalże każdej większej spółce, która debiutuje na rynku i dlatego pod tym względem, wraz z ponowną zmianą sytuacji na giełdzie, u tego brokera inwestor prawdopodobnie w przyszłości otrzyma akcje, które u innych brokerów dostępne będą po znacznie później.

Podsumowując: Freedom24 udostępnia swoim klientom ok. 1 mln. akcji, funduszy ETF, opcji na rynku amerykańskim. Szczególnie warto wspomnieć o możliwości zakupu opcji na akcje, które wykorzystać można zarówno do ograniczenia zmienności w portfelu jak i do spekulacji – mało który polski broker ma w swojej ofercie opcje, a to jest dodatkowy plus dla Freedom24. Dodatkową zaletą brokera jest to, że oferuje opcje na akcje amerykańskie po najniższej (według informacji brokera) cenie w Europie - zaledwie 0,65 $ za kontrakt.

Aby otworzyć darmowe konto Freedom24 i handlować z zerową prowizją przez 30 dni, kliknij w poniższy banner:


Uwaga: Inwestycje w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe zawsze wiążą się z ryzykiem utraty kapitału. Prognozy i wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby należy uważnie zasięgnąć niezależnej porady inwestycyjnej certyfikowanego specjalisty. Kupowanie akcji po cenach IPO może wiązać się z dodatkowymi ograniczeniami.

7 komentarzy:

 1. Witam, Wszedłem do podstrony API tego brokera i widzę adres serwera API prowadzi wprost na serwery rosyjskie. Taka skromna uwaga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy autor posiada tam konto i czy przetrzymuje tam większe środki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie posiadam konta u tego brokera, co nic nie znaczy - ja po prostu już mam kilka kont i nie potrzebuję kolejne. Każdy powinien sobie znaleźć najlepiej do siebie pasującego, bo każdy ma różne wymagania i dlatego regularnie sprawdzam różne oferty: LINK

   Usuń
  2. W mojej opinii dobrze informować czy osobiście korzysta się z danego produktu

   Usuń
 3. Wie ktoś czy na freedom można kupować akcje cząstkowe?

  OdpowiedzUsuń
 4. Spójrzmy na to bez emocji z boku.
  1. Do niedawna nikt w Polsce o tej firmie nie słyszał.
  2. Nagle na różnych kanałach i stronach pojawiły się zgodne pozytywne opinie, część uczciwie przyznaje, że Freedom 24 jest tego sponsorem.
  3. Firma płaci bardzo wysokie odsetki za lokaty, wyższe niż inni.
  4. Założenie firmy na Cyprze może, choć oczywiście nie musi oznaczać scam.
  5. Ani amerykański, ani szwajcarski regulator finansowy nie dał akceptacji tej firmie.
  6. Założycielem Freedom 24 jest Rosjanin, co pokrywa się z informacją, że dane przesyłane są na rosyjskie serwery.
  7. Na portalu BrokerChoser jest stwierdzenie "Avoid Freedom24 as it is not regulated by a top-tier regulator" (https://brokerchooser.com/safety/freedom24-broker-safe-or-scam)

  Ja nie wyrokuję, że to na pewno scam, ale wygląda wszystko zdecydowanie wątpliwie.
  Ciekaw jestem jednak jak będą komentować swoje pochwały i zachęcania ludzie, którzy rekomendują teraz Freedom 24 jeśli jednak z hukiem to okaże się scamem.

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Freedom Holding istnieje od 2008 roku i od paru lat rozpoczął ekspansję na rynki zagraniczne
  2. Wchodząc na nowy rynek, firma musi zainwestować w marketing inaczej nie będzie w stanie się na rynku przebić
  3. Tym sposobem chcą pozyskać klientów, tak samo jak inni brokerzy dla pozyskania klienta na przykład oferują darmowe transakcje (więcej na ten temat wysokich lokat tutaj: LINK)
  4. Działalność finansowa na Cyprze jest bardziej korzystna podatkowo. Inny popularny polski broker część działalności zarejestrował na Kajmanach...
  5. Jako holding notowany jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, gdzie podlega nadzorowi SEC (jako spółka, nie jako broker, bo nie prowadzi na amerykańskim rynku działalność brokerską). Ticker na NASDAQ: FRHC. Przy regulacji działalności brokerskiej posiada z kolei regulacje tam gdzie jest to wymagane, czyli na przykład u BaFin (który jest zaliczany jako regulator najwyższego szczebla, BaFin-ID to: 10151369)
  6. Po wybuchu wojny firma wycofała się z rynku rosyjskiego i postawiła się jako przeciwnik polityki Putina. Spółka zatrudnia głównie ludzi z Ukrainy oraz Rosji. Założyciel posiada korzenie rosyjskie, ale w czerwcu 2022 wyrzekł się obywatelstwa rosyjskiego.
  7. Na portalu BrokerChoser niektóre dane są nieaktualne lub nieprawdziwe (jak chociażby brak posiadania regulacji od organu najwyższego szczebla, co się nie zgadza. Posiada np. regulacje od BaFin)

  Czy Freedom24 jest bezpieczny? Nie znalazłem sygnałów ostrzegawczych sugerujących oszustwo. Posiada regulacje tam gdzie jest to wymagane (również te najwyższego szczebla). Działa zgodnie z prawem. Spółka holding notowana jest na giełdzie, która również regulowana jest przez organ najwyższego szczebla. Mimo tego wszystkiego zawsze zalecamy aby nie ładować wszystkich jajek do jednego koszyka. Problemy mogą się pojawiać i są częścią naszego świata. Dotyczy to jednak każdego brokera, każdego banku i każdej innej firmy, nie ważne z jakim stażem, czy zagraniczny, czy polski itp. Mimo tego jesteśmy do oferty brokera przekonani, o czym świadczy, że część naszych pieniędzy sami u nich zdeponowaliśmy.

  OdpowiedzUsuń