Translate my BLOG

sobota, 30 marca 2024

Bycze spółki po pierwszym kwartale 2024

Mój tradingowy portfel polskich spółek przekształcił się w bezobsługowy portfel długoterminowy. W minionym kwartale, może trzy razy zajrzałem do portfela. Spadek tej aktywności wynika z koncentracji na innym rynku gdzie po prostu lepiej się czuję i więcej zarabiam. Utrzymanie publicznej formy tego portfela wynika może troszkę z tradycji, bo krótki czas po założeniu bloga zacząłem też publikować swoje transakcje, aby tym udokumentować moją ścieżkę "tradera" - tak właśnie powstał ten portfel. Od tamtego czasu minęło już ponad 12 lat i w tym czasie portfel ten zarobił 256%, a szeroki rynek, czyli WIG 118%


Z wyniku tego jestem zadowolony, bo tak w zasadzie portfel ten aktywnie prowadziłem do ok. 2021 roku. Po 2021 roku coraz mniej zacząłem się nim zajmować i od tamtego czasu "pracował on sam dla siebie", tzn. rotacja w portfelu bardzo mocno spadła. Jako, że od kilku lat gotówka w tym portfelu przekracza 60% wartości portfela, myślę że aby to marnotrawstwo ograniczyć, niebawem zakupie parę więcej długoterminowych pozycji. 

Wstępnie przyjrzałem się spółkom Budimex, 11bit Studios, Asseco Business Solutions, Dino Polska oraz iFirma - spółki, które na długoterminową inwestycję wydają się dobrymi kandydatami, ale może macie jeszcze inne lepsze propozycje? Jeśli którąś z tych akcji kupię (lub inną), to oczywiście jak zwykle poinformuję o tym swoje social media.

Przechodząc jednak do aktualnego składu portfela - obecnie w portfelu tym goszczą trzy spółki: Ambra, PlayWay oraz X-Trade Brokers, więc przechodząc do krótkiego podsumowania sytuacji technicznej na tych spółkach:
 
X-Trade Brokers 30.03.2024 - 54,70 zł
Na tą chwilę największy zysk mam na spółce XTB, który sięga 43,95%. Patrząc technicznie, mamy formację świecową, która może teraz zapowiadać nadchodzącą korektę, jednak mając na uwadze ostatnie silne wzrosty, możliwa nadchodząca korekta nie powinna być zaskoczeniem. Bardzo wyraźne wsparcie znajdziemy przy cenie 42 zł - gdybym akcje firmy nie posiadał, to tam bym przyczaił do zakupu długoterminowego.
 
Ambra 30.03.2024 - 29,70 zł

Druga spółka w tym portfelu gości już znacznie dłużej i notuje na podobnym plusie jak poprzednik - na tą chwilę bez liczenia dywidendy zarobiłem na niej 41,43% (uwzględniając do tego dywidendę mój zysk przekracza 60%). Zważywszy na czas zaangażowania, nie jest to fenomenalna stopa zwrotu, ale lepsze to niż trzymanie gotówki. Długoterminowe ujęcie raczej zapowiada się pozytywnie, dlatego też nie zamierzam na tą chwilę tej spółki sprzedawać.

PlayWay 30.03.2024 - 287,00 zł

Przy ostatniej spółce z portfela, podczas ostatniej aktualizacji pisałem o tym, że cena właśnie znajduje się na wsparciu, które po przebiciu może doprowadzić do większej korekty ceny. Jak widać tak się też stało i tak w zasadzie powinienem w tym czasie spółkę sprzedać. Jednak tak jak we wstępie wspominałem, do portfela w minionym kwartale zaglądnąłem zaledwie parę razy, przez co też po prostu nie wyłapałem moment sygnału pozbycia się akcji. Powinienem więc teraz sprzedawać, ale nie zrobię tego, bo pozycja w stosunku do portfela oraz mojego całego kapitału rozłożonego po reszcie portfeli, jest tak mała, że jest ona mi obojętna. Długoterminowo w spółkę wierzę, więc dam jej jeszcze szansę. 

Na dzisiejszą aktualizację będzie to już wszystko. Przypomnę jeszcze trwającą wyprzedaż starego wydania, gdzie teraz moją książkę można kupić za niższą cenę. Promocja ta ważna jest do wyczerpania zapasów, także kto pierwszy ten lepszy (po ostatnim sprawdzeniu magazynu, zostało jeszcze ok. 50 książek, czyli w tym tempie można liczyć, że w następnych dwóch-trzech dniach nakład będzie wyprzedany). Kto z kolei chce najnowsze wydanie - ono dostępne będzie od nowego tygodnia. Do oferty z niższą ceną przejdziesz klikając na zdjęcie:
 

 
Dla osób poszukujących brokera do tradingu (oraz inwestowania długoterminowego) polecę jeszcze dzisiejszego partnera bloga: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.


5 komentarzy:

 1. Z xtb trochę jak z cd było. Teraz jest moda na tą spółkę. A Ambra wydawało się że zaliczy jakaś korektę ale narazie cisza. Ale mogła by już przebić te 30 na dłużej i zostać powyżej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy przy iFimie nie boisz się że rzad wprowadzi jakiś swój system dla JDG, coś jak epit ? A jdg to spory element ich tortu. Sam korzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podrzucam spółki do obserwacji. Spyrosoft, text, decora, ferro, cyberfolks, vercom, torpol, synektik, sygnity, Kęty, mobruk😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Portfel polskich spółek "Byki" zasila dzisiaj nowa firma: BUDIMEX. Średnia cena zakupu to 678 zł.

  OdpowiedzUsuń
 5. , Asseco Business Solutions, Dino Polska oraz iFirma to sa spolki ktore sam posiadam w portfelu. Mam jeszcze xtb i allegro, zastanawiam sie obecnie nad intercars :)

  OdpowiedzUsuń