Translate my BLOG

sobota, 23 marca 2024

Saia (SAIAI)

100 letnia spółka, bo założona w 1924 roku Saia to amerykańska firma zajmująca się transportem drobnicowym, a dokładniej ładunków mniejszych niż ciężarówki. Kapitalizacja rynkowa firmy sięga ok. 15,5 mld. $ i zatrudnia 14 tys. pracowników. 


Fundamentalnie firma prezentuje się przyzwoicie - rosną przychody, rośnie marża i dzięki temu również ponadprzeciętnie szybko rosną zyski. Przychody w ostatnich 10 latach rosły średnio 9,72% rocznie, a w ostatnich 5 latach 11,74% rocznie. Innymi słowami oznacza to, że tempo wzrostu przyspieszyło. Sam kurs spółki w minionych 10 latach rósł z kolei 31,49% rocznie! Można krótko podsumować, że firma spełnia kryteria jakie powinna posiadać spółka do inwestycji długoterminowej. Pozostaje pytanie kiedy jest najlepszy moment do zakupu?

Aktualna wycena firmy wskazuje wysokie przewartościowanie, więc zakup obecnie wiązałby się z ryzykiem uczestniczenia w korekcie. Patrząc na sezonowość (ostatnie 15 lat) wchodzimy w miesiąc, który dla spółki jest ponadprzeciętnie dobry.


Kwiecień kończył się w spółce średnio 5% wzrostem. Słabiej akcje radzą sobie dopiero w sierpniu i we wrześniu - przynajmniej na to wskazuje statystyka. Czyli obecnie ani technika, ani statystyka nie przemawiają za zbliżającą się korekt. Korektę tą w ujęciu sezonowym zaobserwujemy najwcześniej za ok. pięć miesięcy... ale to tylko statystyka...
 
SAIA 23.03.2024 -  585,93 $

Patrząc po technice sytuacja również nie zapowiada nadchodzącą korektę - cena akcji znajduje się w stabilnym trendzie wzrostowym i bardziej prawdopodobne jest, że kurs niebawem wybije nowy historyczny szczyt, zamiast spaść, korygując tym wysoką wycenę. Gdyby jednak cena faktycznie miała niebawem spaść, to najbliższe (techniczne) wsparcie znajdziemy przy cenie ok. 520 $, kolejne przy kursie ok. 440 $. 


Podsumowując Saia jest spółką spełniającą kryteria jakie powinna posiadać długoterminowa inwestycja. Pozostaje jedynie znalezienie najlepszego momentu przyłączenia do trendu. Wycena może zwiększyć ryzyko korekty, sezonowo korektę najwcześniej zobaczymy za pięć miesięcy, a technicznie więcej przemawia za wzrostami niż za spadkami.

Spółka możliwe, że nie będzie dostępna u każdego brokera, bo należy do firm średnich. Dlatego w kwestii odpowiedniego wyboru brokera, warto korzystać z usług brokera, który ma bogatą listę akcji i w tym miejscu polecę LYNX Broker, z którego sam korzystam i z którego jestem zadowolony. Do szczegółów oferty przejdziesz po kliknięciu w poniższy baner.


Jeśli nie masz, żadnego doświadczenia ani wiedzy w inwestowaniu to jedyną radą pozostanie aby się w tym kierunku dokształcić. Jeśli tego nie zrobisz, po prostu będziesz się stawał coraz biedniejszy - bo aby się bogacić, trzeba inwestować. Skoro czytasz ten artykuł, to już jesteś na dobrej drodze i dla rozszerzenia wiedzy odesłać mogę do książek:

4 komentarze:

  1. Nie mogę znaleźć tej spółki na XTB.

    OdpowiedzUsuń
  2. Autor napisał: "Spółka możliwe, że nie będzie dostępna u każdego brokera, bo należy do firm średnich. Dlatego w kwestii odpowiedniego wyboru brokera, warto korzystać z usług brokera, który ma bogatą listę akcji i w tym miejscu polecę LYNX Broker"

    OdpowiedzUsuń
  3. Spolka jest u takze polecanych brokerow tj. Freedom24 oraz Saxo

    OdpowiedzUsuń