Translate my BLOG

wtorek, 16 czerwca 2020

Lululemon Athletica (LULU)

Rosnący trend do sportowego trybu życia
16.06.2020

Ostatnio mam troszeczkę więcej pracy - rynek "rozdaje", ale trzeba zachować podwyższoną czujność. Ponadto blogowy sklep przejdzie małą zmianę, tzn. troszeczkę go odświeżę. Zastanawiam się również, czy nie zmniejszyć wartość portfela "Byki", gdyż gotówka jaka tam się znajduje już trzeci rok z rzędu stanowi bardzo dużą część jego wartości. Sama strategia portfela się (raczej) nie zmieni, chcę tylko zmniejszyć ekspozycję na polski rynek - tyle "z nowości".

Przechodząc do głównego tematu dzisiejszego wpisu: była mała przerwa z przedstawianiem interesujących spółek do inwestycji długoterminowej, więc nadrobię to nową firmą:


LULU 16.06.2020 - 310,18 $

Firma jaka mi "wpadła ostatnio w oko" to Lululemon Athletica. Jest to kanadyjska spółka zajmująca się sprzedażą odzieży sportowej. Założona została w 1998 roku, jej kapitalizacja rynkowa przekracza dzisiaj 41 mld. $ i zatrudniają w sumie 19 000 pracowników. Licząc od idealnego dołka poprzedniego kryzysu gospodarczego, kurs spółki wzrósł do dzisiaj o ok. 15 000% (w ciągu zaledwie 11 lat). Dynamika wzrostowa jest więc bardzo wysoka, sama "jakość" bilansu również imponuje:


W zawrotnym tempie rosną obroty i zysk netto co umożliwiło spółce wzrosnąć do tak wysokich poziomów, że już dzisiaj na równi konkuruje z firmami Nike i Adidas. Jedynym negatywnym punktem jest aktualna bardzo wysoka wycena fundamentalna. Dlatego na tą chwilę spółka tylko do obserwacji, ale pamiętać należy, aby obserwację tą, nie ograniczyć tylko do kursu akcji, gdyż przy tak wysokiej dynamice wzrostowej wyników finansowych, firma może szybciej wzrosnąć w wartości wewnętrznej niż w kursie akcji. Więcej danych zamieszczam niżej:


Więcej na temat kryteriów jakie spółka powinna do inwestycji długoterminowej spełniać, opisałem w swojej książce. Przypomnę również Portal Analiz, gdzie na forum piszę o tym jak wygląda praca inwestora oraz tradera instytucjonalnego:


9 komentarzy:

 1. Czy dobrze odczytuje tam ze wskaźników że firma ma zerowe zadłużenie ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel, jakie kryteria przy wyszukiwaniu takiej spółki przyjąłeś na finviz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyszukałem tej spółki na finviz - znałem ją już wcześniej.
   Aby na finviz znaleźć podobne firmy, wystarczy spojrzeć na dane z załączonego screena od finviz ;) W tym przypadku będą to więc takie kryteria jak stopa zwrotu (YTD +30%< oraz 1 year + 30%< oraz less than 10% below 52 week high), kryterium braku zadłużenia krótko i długoterminowego, marża netto +10%<, ROA, ROE, ROI +15%<, kapitalizacja 2 mld. $< itd. ;)

   Usuń
  2. Wszystko rozumiem poza ROA,ROE,ROI - czemu akurat 15% :P ?

   Usuń
  3. Odpowiem w imieniu Daniela :) Dla określenia poziomów rentowności - wyższy poziom tych wskaźników sugeruje pewną "jakość" wyników, przewagę konkurencyjną :) Jaden z ulubionych wskaźników samego Warrena Buffetta :)

   Usuń
 3. Czy masz może podobne strony do przedstawiania danych tylko że na polską giełdę? Bardzo mi się podoba w jaki sposób przedstawione tu są wykresy, wiadomości i dane. Poza tym dobra robota, tak trzymaj

  OdpowiedzUsuń
 4. Okej, właśnie zauważyłem że masz sporo stron które polecasz, wycofuję pytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa propozycja, chyba też zainwestuje w nich :)

  OdpowiedzUsuń