Translate my BLOG

czwartek, 4 czerwca 2020

Watsco (WSO)

Silna spółka dywidendowa
WSO 04.06.2020 -  178,29 $

Wpisem "Dla kogo spółka dywidendowa" otworzyłem cykl spółek dywidendowych i dzisiaj przedstawię następnego kandydata, która w tej kategorii należy do pierwszej ligi: Watsco. Firma założona została w 1956 roku, jej dzisiejsza kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 6,8 mld. $ i zatrudniają 5800 pracowników. Watsco jest największym dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych oraz chłodniczych w Stanach Zjednoczonych. Mimo wysokiej dywidendy (blisko 4%) firma w minionych 10 latach również w wzroście kursu akcji dawała sporo powodów do radości - średnioroczna stopa zwrotu z minionej dekady wynosi ok. 12,8%.

Wspomniana dywidenda mimo, że kurs już zbliża się do historycznych szczytów sprzed krachu jest dzisiaj na ponadprzeciętnie wysokim poziomie i jej stopa dalej rośnie co wynika głównie z tego, że tempo tych podwyżek jest większe od tempa wzrostu kursu akcji:


W minionych pięciu latach średnioroczna podwyżka wyniosła 26,2%, jednak myślę, że w kolejnych latach dynamika tych podwyżek spadnie co odczytuję z wskaźnika wypłaty - już dzisiaj firma na dywidendę przeznacza niemal cały zysk, gdzie jeszcze cztery lata temu, było to zaledwie 30%. Polityka ta powtórzyła się wcześniej w latach 2001-2009, kiedy to spółka również utrzymywała wysokie tempo wzrostów podwyżek, po czym gwałtownie ją przerywali:


Przechodząc do wyników finansowych firmy: są one bardzo dobre, tzn. rosną obroty, rośnie free cashflow, rośnie zysk netto oraz nie ma wysokiego zadłużenia. Niskie zadłużenie jest w tym przypadku dlatego istotne, gdyż umożliwia ona firmie dalszą kontynuację podwyżki dywidendy powyżej poziomu zysku jaki osiągają (dokładnie tak samo było ponad 10 lat temu).


Sama wycena fundamentalna raczej wysoka, aczkolwiek nadal niższa niż w latach 2015-2018 (mimo, że kurs spółki od tamtego czasu wzrósł o kilkadziesiąt procent - zyski wzrosły więcej niż cena akcji). Więcej danych zamieszczam poniżej:
Reasumując jako spółka dywidendowa może to być bardzo ciekawa pozycja. Mimo, że wskaźnik wypłaty zbliżył się już do 100% nadal można oczekiwać dalsze podwyżki w kolejnych kilku latach, które później najprawdopodobniej gwałtownie się zakończą. Dlatego inwestycja pod wysoki pasywny przypływ pieniężny interesująca raczej na bliższe kilka lat (nie na okres długoterminowy). Więcej odnośnie analizy spółek dywidendowych pisałem w swojej książce, klikając na poniższy link przejdziesz do sklepu z książką:


Przypomnę również o Portalu Analiz - jeśli interesuje Cię jak wygląda praca inwestora/tradera instytucjonalnego to zapraszam na stronę. Na forum będę opisywał moją codzienną pracę oraz odpowiem na wszystkie pytania z tym związane:

2 komentarze:

  1. Panie Danielu, zastanawia mnie jak Pan kontroluje te wszystkie spółki? Używa Pan jakiś programów, które informują Pana kiedy spółka zbliża się do interesującego dla Pana poziomu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest moja praca - na bieżąco zarządzam portfelami, poza tym handluje w ujęciu wielotygodniowym, więc nawet mimo, że mam kilkadziesiąt pozycji, bardzo wysoka aktywność nie jest potrzebna, a to ułatwia kontrolę spółek.

      Usuń