Translate my BLOG

sobota, 30 maja 2020

Bycze spółki po maju 2020

Miesiąc się zakończył, więc czas na podsumowanie minionych czterech tygodni w tradingowym portfelu polskich akcji "Byki". Zanim podsumuję maj, cofnę się dwa miesiące wstecz, czyli do okresu największego krachu ostatnich dziesięcioleci - myślę, że sytuacja w jakiej od tamtego czasu jesteśmy idealnie pokazuje dlaczego własne zdanie co do przyszłego rozwoju rynków finansowych nic nie jest warte. Szczególnie w tradingu ważne jest, aby handlować w oparciu o to co widzimy teraz, a nie w oparciu o to czego oczekujemy - traduj to co widzisz, a nie to co chcesz zobaczyć.

Wracając do moich wyników z maja: portfel "Byki" w ujęciu year-to-date ponownie notuje na plusie i teraz znajduje się już na nowym historycznym szczycie. Jego całkowita stopa zwrotu od chwili publicznego pokazywania moich transakcji (od stycznia 2012) wzrosła do 221,2%, natomiast benchmark (WIG) wzrósł w tym samym czasie o zaledwie 27,2%:


Maj dla rynków był pozytywnym miesiącem - nie dokonywałem żadnych transakcji, czyli dalej zarabiam na firmach, które w portfelu nabyłem przed krachem. Na wykresach sytuację widzę następująco:


Ten Square Games 29.05.2020 - 508

Pierwsza z moich akcji - TSGames wygląda świetnie. Niedawno opublikowała wyniki potwierdzając tym słuszność ostatnich już wręcz szalonych wzrostów: były wyśmienite. Patrząc technicznie nie widzę powodów dla których miałbym sprzedawać swoje akcje. Do samych pozytywów dochodzi jeszcze dywidenda, która już w czerwcu powiększy udział gotówki w portfelu.


Ambra 29.05.2020 - 17,60

Druga spółka w portfelu to Ambra. Firma razem z rynkiem wybiła w górę, co oznacza, że korelacja jest wysoka, czyli przewagę nad rynkiem nie utrzymuje. Jeśli więc giełdy w kolejnych tygodniach zawrócą i w tym ta spółka, to rozważę jej sprzedaż.

Na koniec moje krótkie oczekiwanie do rynku w kolejnym miesiącu: myślę, że giełdy spadną, ale przypomnę że mimo mojego pesymistycznego nastawienia, traduje to co widzę, a nie to co chcę zobaczyć. Dlatego nadal uczestniczę we wzrostach i nie upłynniam swoich udziałów, które dla mnie zarabiają. Jeśli chcesz się nauczyć tradować i uzyskać odpowiednie nastawienie (psychologia tradingu) to zachęcam do swojej książki:

15 komentarzy:

 1. "traduj to co widzisz, a nie to co chcesz zobaczyć" - to jest przykład tego co mówię - najprostsze zdania najbardziej zmieniają życie :) ja akurat Ambrę kupiłem, ale do portfela emerytalnego o horyzoncie inwestycyjnym 25-30 lat. Natomiast Twój to rozumowania, jak zawsze, daje do myślenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Portfel zachowuje się świetnie, ale nie sądzisz, że dwie spółki to ciut za mała ilość, a dodatkowo Ambra jest jakoś mega płynna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Portfel ten stał się "portfelem pobocznym - stanowi małą część pozostałych. Więcej zarabiam na rynku amerykańskim, stąd mniejsza aktywność w nim i dlatego tylko dwie spółki w nim trzymam, ale może niedługo dojdą kolejne ;)
   Słaba płynność spółki AMB może utrudnić upłynnienie pozycji i trzeba przy sprzedaży na to uważać.

   Usuń
 3. Jestem początkującym więc wybacz Danielu jeśli zadam głupie pytanie. Jak można podążać "ruch w ruch" za Twoim portfelem? Czy trzeba kupić jakiś certyfikat aby mieć pełne odwzorowanie na bieżąco? Aktualizacja co miesiąc bądź w komentarzach może być niewystarczająca aby być ze wszystkim na bieżąco. Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie polecam kopiowania cudzych tradów. Jeśli już korzystać z doświadczenia bezpośrednio, to lepiej powierzając środki, ale zalecam dużą ostrożność. Ważne przy tym aby w takim przypadku nadzorowane to było którymś organem (np. KNF w Polsce, albo BaFin w Niemczech itd.)

   Usuń
  2. Obserwuj Pamiętnik Giełdowy na FB, tam każdy ruch jest widoczny (w dzień transakcji jest info o tym) więc można sobie kopiować, jak ktoś chce.

   Usuń
  3. Daniel jest portfolio managerem - możesz nabyć udziały w portfelach przez niego zarządzane. Notowane są jak normalne akcje na giełdzie w Stuttgarcie. Ja posiadam i mam ponad 20% zysku w niecały rok:)

   Usuń
 4. Daniel nie zastanawiałeś nad dodaniem Xtb do portfela byki wyniki kwartalne były kosmiczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. XTB nie pasuje do mojej strategii - ja szukam dłuższych trendów.

   Usuń
 5. Wyniki kwartalne prawdopodobnie to wynik zamknięcia ludzi w domach , wielu na całym świecie rzuciło się na zabawę akcjami , więc ciężko będzie by taki kwartał się miał powtórzyć

  OdpowiedzUsuń
 6. Daniel jak się przedstawia Twój portfel spółki świata vs sp500 po tych kilku latach ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie porównanie ma tylko sens jeśli spółki te również są z tego indeksu, inaczej to porównanie jabłek z gruszkami. Do S&P500 prędzej porównać można moje portfele notowane na giełdzie (tu jeden z nich: LINK - on zawiera spółki z USA.

   Usuń
 7. Dzisiaj do portfela ponownie przyłączyła spółka CdProjekt.

  OdpowiedzUsuń
 8. Daniel, nie powinieneś poczekać do 336- zmiana biegunów? Od razu zapytam czy jeszcze masz na celowniku inne walory z naszej giełdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 336 byłoby książkowo, niestety ale nie zawsze jest tak łatwo wejść, szczególnie przy takich silnych trendach. Kilka spółek mam "na celowniku", np. SLV ;)

   Usuń