Translate my BLOG

środa, 21 kwietnia 2021

PlayWay S.A. (PLW)

 Polska spółka gamingowa z ogromną marżą do inwestycji długoterminowej?
21.04.2021

Ostatnio analizowałem więcej polski rynek i kilka interesujących akcji znalazłem, zarówno do inwestycji na okres dłuższy jak i do tradingu. Tym samym w tym tygodniu wykonałem największą liczbę zakupów od ponad 5 lat (do portfela polskich spółek) i dzisiaj przedstawię jedną ze spółek, którą kupowałem pierwszego marca - PlayWay:


Jako, że jestem akcjonariuszem firmy muszę podkreślić, że możliwe iż spółkę analizuję przez "różowe okulary", mimo tego staram się ją omówić z możliwie jak najbardziej neutralnej pozycji. Początki firmy sięgają 1991 roku, jednak jako spółka w formie w jakim funkcjonuje dzisiaj powstała w 2011 roku. Model biznesowy firmy opiera się na masowej produkcji gier, minimalnym celem jest wydawać co najmniej 20 tytułów rocznie na wszystkie możliwe platformy (gry komputerowe, mobilne oraz na konsole). Obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 3,4 mld. zł, co czyni spółkę jedną z pięciu największych firm gamingowych naszego parkietu. 
 
Wydając kilkadziesiąt tytułów rocznie, firma koncentruje się na nisko budżetowych produkcjach, a to umożliwia osiąganie bardzo wysokich marż. Przykładowo: budżet do jednej z najbardziej popularnych gier spółki (Car Mechanich Simulator) wynosił zaledwie ok. 80 000 zł, a osiągnięty przychód przekroczył prawie 6 000 000 zł.
 

Kolejnym istotnym punktem jest sposób finansowania produkcji - spółka finansuje swoje gry na crowdfundigowej platformie kickstarter, dzięki temu się nie zadłużają i to znacząco zmniejsza ryzyko i jednocześnie umożliwia osiąganie bardzo wysokich marż, która wynosi ok. 70%! Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich 4 lat wynosi 86% rocznie, a zyski w tym samym czasie rosły średnio 73% rocznie. Tak wysokie tempo oczywiście w przyszłości trudno będzie utrzymać i założyć należy, że rozwój zwolni (ale nadal będzie bardzo wysoki).
 
PLW 20.04.2021 - 542 zł

Technicznie dobre wyniki finansowe również potwierdza kurs akcji - cena od debiutu w 2016 roku wzrosła już o ponad 1000%. Oczywiście wysokie zyski przychodzą kosztem dużej zmienności - regularne korekty przekraczające 30% są w firmie normalne, większe cofnięcia doprowadzają nawet do ponad 50% przeceny. Obecnie cena w przedziale 540-535 zł wyznaczyła ważne wsparcie, które po przebiciu może doprowadzić do dalszej kontynuacji spadków w okolice 420 zł, czyli z obecnych poziomów byłyby to spadki o kolejne 23% (od historycznego szczytu o ponad 40%). Fundamentalnie sytuacja wygląda bardzo dobrze i dlatego uważam, że obecne poziomy można już wykorzystywać do zakupów i jeśli cena zejdzie poniżej tego poziomu, kolejnym pakietem "przyczaić" przy cenie ok. 420 zł. Więcej danych do spółki wraz z krótkim podsumowaniem na końcu:
 

Podsumowując: zarówno krótkoterminowo jak i długoterminowo obecne poziomy wyglądają się interesujące do zakupów. Fundamentalna wycena, mimo ostatnich spadków pozostaje jednak wysoka, ale jeśli przyszły wzrost zysków znacząco nie zwolni, wycena ta szybko dojdzie do poziomów "uczciwych" dla spółki (jeśli kurs akcji by pozostał na obecnym poziomie). 
 
Na koniec dla osób szukających dodatkowej wiedzy - wskażę książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej zawarłem najważniejsze informacje jakie inwestor oraz trader powinien na giełdzie znać, tj. jak analizuję spółki, jak wyceniam akcje, jak wyszukuje interesujące firmy i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu gdzie ją możesz zamówić:
 

Jeśli z kolei szukasz brokera, który umożliwia handel na akcjach, kontraktach, opcjach, ETF'ach i rynku forex, to polecę dzisiejszego partnera analizy: LYNX. Broker, który czytelnikom mojego bloga nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji z pierwszych trzech miesięcy. Aby skorzystać z tej okazji, wystarczy przy zakładaniu konta powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy):
 

4 komentarze:

 1. Hej Daniel, wiem że jest w książce, ale dałbyś radę kiedyś zrobić wpis o tym jak Ty podchodzisz do konstrukcji portfela ? Czy wolisz bardziej skoncentrowane czy rozłożone równo aktywa ? Jak powinna wyglądać optymalna ilość aktywów w portfelu itp itd ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy robisz rebalancing i czy w ogóle go robisz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Rebalancing służy do stabilizacji portfela, a to zmniejsza średnioroczną stopę zwrotu (ale i zmienność). Dlatego przy budowie portfela, ważne jest wyznaczanie celów. Jeśli powiększa się udziały w spółkach, które przyniosły najsłabsze stopy zwrotu, to tym przyhamowujemy jego wzrost. Dla maksymalizacji stopy zwrotu powinno się więc powiększać udziały w tych spółkach, które przyniosły najwyższe stopy zwrotu - oczywiście do granic akceptowalnego poziomu zmienności jaką jesteśmy w stanie zaakceptować.

   Kiedy swój portfel konstruowałem, to robiłem to step by step, tzn. początkowo inwestycja w spółki stabilizujące portfel, po tym stopniowo w spółki bardziej agresywne i na końcu zwiększam udziały w tych akcjach, które uważam za najlepsze w swojej kategorii.

   Usuń
 3. Playway faktycznie wydaje się w dobrym miejscu do akumulacji. Polecam także CREEPY JAR z segmentu gamedev, mocne fundamenty, sporo gotowki, swietna gra na koncie GREEN HELL tzw. longseller. W maju sądzę, że będzie sporo wyżej po wynikach za 1Q, C/Z mocno spadnie z obecnych 33. Uwzględniona będzie też ulga IP BOX w wyniku rocznym za 2020, czyli plus kilka mln. Wyniki za 2020 r. podzadzą 30.04.21. Społka 08.04 przeszła z NC na WIG. Sporo pracowników z doswiadczeniem z Techlandu, ostatnio przejęli kilku pracownikow z Flying Wild Hog(Shadow Warrior 2/3). W 3Q21 premiera wersji Green Hell VR. Wielu inwestorów twierdzi, że jest duży potencjał tego typu gry w VR. W czerwcu premiera GREEN HELL na konsole, w tym roku wyjdą jeszcze 2 dodatki Spirits of Amazonia. W 3q/4q premiera GH na PS 5 oraz Xbox Series X. Kolejna gra Chimera wyjdzie 2022/23, ale w tym roku już pewnie coś zaprezentują z nowej produkcji.

  OdpowiedzUsuń