Translate my BLOG

niedziela, 4 kwietnia 2021

Steico (ST5)

Zarobić na drożejących materiałach budowlanych
04.04.2021

Inflacja przy materiałach budowlanych rośnie niezwykle szybko i związku z tym również spółki, które w tym segmencie działają, w tym Steico. Spółka notowana na niemieckiej giełdzie, według własnych danych jest największym producentem materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych na europejskim rynku. Założona w 1986 roku firma na wagę rynkową przynosi 1,07 mld. € i mimo, że fundamentalna sytuacja wygląda bardzo dobrze, dla mnie interesująca jest głównie z ujęcia tradignowego.

Mimo tego, kilka wartych wspomnienia fundamentalnych danych: przychody w ujęciu pięcioletnim rosną średnio 10% rocznie, zysk na akcję, zysk netto oraz dywidenda również w trendzie wzrostowym. Działalność skoncentrowana na kontynencie europejskim, z czego Niemcy stanowią 35% przychodów. Firma mimo stosunkowo niskiej kapitalizacji, bliżej jest profilu value, o czym świadczy długookresowy wzrost wyników zbliżony do tempa wzrostu sektora w którym spółka działa. 

ST5 01.04.2021 - 76,1 €

Technicznie firma również wygląda interesująca, przede wszystkim do tradingu z trendem, który po koronawirusowym krachu jest bardzo stabilny i relatywnie silny (cena od zeszłorocznego dołka wzrosła o ponad 350%. Do czasu kiedy trend ten się utrzymuje nie widzę powodów do tego aby z pozycji wychodzić, a jeśli ktoś nie ma pozycji, to zakup po cenie rynkowej z zleceniem obronnym poniżej 10 okresowej średniej EMA na wykresie tygodniowym (EMA50 na dziennym) - średnia ta może służyć jako wyznacznik do kroczącego zlecenie obronnego. Zamknięcie świecy poniżej średniej będzie sygnałem do wyjścia z pozycji. Oznacza to, że przy obecnych poziomach mamy potencjalne ryzyko, które wynosi ok. 10%, które jednak wraz z kontynuacją trendu można co sesję przesuwać do góry, zmniejszając tym ryzyko wstępne. Wyniki spółki z ostatnich kilku lat wraz z prognozami na następne trzy lata, poniżej:
 

Jako, że dzisiaj więcej skoncentrowałem się na technicznym obrazie spółki, czyli na tradingu - polecę książkę w której ta forma pracy szczegółowo opisana została w książce: "Analiza Price Action: Odwroty" - klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją możesz zamówić:


Książka skierowana jest do profesjonalnych inwestorów, liczy ponad 600 stron i każda osoba, która chce aktywnie handlować na giełdzie, powinna ją moim zdaniem przeczytać. Również dla inwestorów długoterminowych może być interesująca - zawarta w niej wiedza może uchronić przed inwestycją w okresie, kiedy ryzyko do większej korekty jest wyższe.

Jeśli szukasz brokera, który umożliwi Tobie handel na rynku zagranicznym, to polecę LYNX. Broker z którym mam współpracę i który przy powoływaniu się na mój blog, nowym klientom zwróci 50 $ z prowizji od transakcji na akcjach. W celu skorzystania z tej okazji, wystarczy przy zakładaniu konta powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy):


Na końcu dla osób chcących pogłębić wiedzę, polecę jeszcze darmowy e-book, który przygotował dla Ciebie partner dzisiejszego wpisu, czyli LYNX Broker. Klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie e-book ten za darmo możesz pobrać:6 komentarzy:

 1. Wszystko dobrze, tylko dlaczego grafika po niemiecku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ pracuje na niemieckojęzycznej platformie do tradingu ;)

   Usuń
 2. Daniel, dlaczego sam nie wchodzisz w tę spółkę przy tych założeniach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Steico mam w portfelu - zgodnie z opisaną strategią zarządzania trzymam ją na średniej kroczącej ;)

   Usuń
 3. Heja Daniel - jeśli stop lossa masz na średniej kroczącej to jeśli w ciągu dnia kurs zejdzie poniżej tej ceny to pozycja zamyka Ci się z automatu. Z tego co zrozumiałem to jednak patrzysz na kurs na zamknięciu, a nie na dzienne wahania, ale wtedy nie mógłbyś mieć stop lossa :D jak więc ustawiasz te zlecenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuje na rynku i cały dzień siedzę przed komputerem to mogę na bieżąco śledzić notowania i interweniować w razie potrzeby. Bardzo rzadko mam ustawione zlecenia obronne, wymaga to konsekwencji, ale nie mam z tym problemu :)

   Usuń