Translate my BLOG

czwartek, 29 kwietnia 2021

IAC/InterActiveCorp (IAC)

 Powrót akcji momentum?
29.04.2021

IAC/InterActiveCorp to amerykańska firma internetowa, która prowadzi swoją działalność w pięciu segmentach: ANGI Homeservices, Vimeo, Dotdash, Search oraz Emerging & Others. Dotdash to portfolio marek cyfrowych dostarczających informacji i inspiracji w wybranych branżowych kategoriach treści. Segment aplikacji obejmuje komputery stacjonarne, które obejmują aplikacje stacjonarne do pobrania bezpośrednio dla konsumenta. Segment wyszukiwania składa się z grupy Desktop i Ask Media. Segment firmy Vimeo obsługuje globalną platformę wideo dla kreatywnych profesjonalistów, małych i średnich firm, organizacji i przedsiębiorstw, aby łączyć się z publicznością, klientami i pracownikami. 

Vimeo - serwis wyróżnia się praktycznym brakiem filmów amatorskich. Spowodowane jest to głównie ograniczeniami wprowadzonymi na użytkowników. Dzięki temu można tam znaleźć wysokiej jakości treści, na przykład oferowanie kursów wideo, jaki właśnie przygotowuje mój brat dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie fotografii: kurs-lightroom.pl

Dawniej do spółki należał również Match Group, która od 2020 roku się uniezależniła i jako oddzielną spółkę można ją również kupić na giełdzie. Firmę tą na blogu przedstawiałem w styczniu tego roku: LINK

IAC/InterActiveCorp główny przychód czerpie z rynku amerykańskiego (ok. 80%), reszta rozdzielona jest po pozostałych kontynentach. Jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 22,3 mld. $ i zatrudniają w sumie 8200 pracowników.


Wyniki finansowe spółki nie są tak stabilne i nie rosną w zawrotnym tempie jak przy niektórych spółkach, które zazwyczaj przedstawiam na blogu. Mimo tego akcje w ostatnich 10 latach umożliwiły osiągnięcie czterocyfrowej stopy zwrotu, dokładniej ponad 2200%. Dlatego spółka dla mnie interesująca jest tylko pod względem tradingowym. Dla inwestycji długoterminowej po prostu brakuje mi "jakości bilansu" lub wysokiej dynamiki wzrostów.

IAC 29.04.2021 - 252,61 $

Licząc od 1993 roku kurs spółki wzrósł o ponad 74 000% i oczywiście zyski te nie przyszły jednostajnym ruchem wzrostowym - po drodze mieliśmy liczne korekty, których głębokość spadków przekraczała 50%. Ze względu na wyniki finansowe, które jednak nie są wyjątkowo stabilne, zakładam że w przyszłości podobne korekty również będą występować i myślę nawet, że wysoce prawdopodobne jest, że na odrobienie takiej przeceny, spółka potrzebować będzie kilka lat. Jednak do czasu kiedy cena akcji rośnie - można na tym korzystać i zaznaczę, że od pierwszego marca trzymam udziały w tej spółce. Więcej danych i podsumowanie na końcu:


Podsumowując - spółka jest klasyczną akcją typu momentum, na którym można dobrze zarobić w ujęciu tradingowym. Dla inwestycji długoterminowej uważam, że stosunek potencjalnego zysku do ryzyka jest po prostu za wysoki, tzn. ryzyko do dłużej utrzymujących się spadków oceniam na stosunkowo wysokie.

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecę darmowego e-booka, który przygotował dzisiejszy partner wpisu: LYNX Broker. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie e-book ten za darmo możesz pobrać:
 

Jeśli z kolei interesujesz się aktywnym handlowaniem i chciałbyś/chciałabyś w przyszłości w miarę wcześnie rozpoznać możliwe zakończenie trendu, to polecę książkę "Price Action: Odwroty" autorstwa Al Brooks. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją możesz zamówić (dostępna jest tylko online) - kupując za pośrednictwem tego linku wspierasz blog, nie dopłacając do ceny zakupu.

2 komentarze:

  1. Daniel, jak przechowujesz środki, które w danej chwili nie są zaangażowane na rynku akcyjnym? Poy serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo różnie, nie mam jednej metody, którą zawsze stosuję. Zależne to jest o sytuacji. Przy większych sumach na więcej niż jeden kwartał można wykorzystać np. bondy z najwyższym ratingiem, żeby przynajmniej inflację wyrównać :)

    OdpowiedzUsuń