Translate my BLOG

sobota, 15 maja 2021

Coupa Software Incorporated (COUP)

Ostatnie kilka tygodni to czas rewidowania ogromnych przewartościowań, które w wyniku lockdownów powstały na spółkach, które na tym skorzystały. Jednak powoli gospodarka wraca do nowej rzeczywistości w której również tradycyjne biznesy zaczynają przynosić pozytywne wyniki. Oznacza to, że z jednej strony dawne silnie przewartościowane spółki powoli stają się z fundamentalnego ujęcia atrakcyjnie wycenione, a z drugiej dawne silnie niedowartościowane firmy, powoli osiągają wyceny ponadprzeciętnie wysokie. Czyli dokładna odwrotność tego, co obserwowaliśmy w minionych dwunastu miesiącach - growth było bardzo drogie, value bardzo tanie. 

Teraz growth stopniowo tanieje i w niektórych przypadkach wyceny te zbliżają się do interesujących poziomów w których można już powoli myśleć o inwestycji antycyklicznej. Jedną z takich interesujących firm może być Coupa Saoftware. Firma oferuje globalną platformę technologiczną do zarządzania wydatkami biznesowymi. Oferowana platforma BSM zapewnia szeroki zakres możliwości, które zazwyczaj wymagałyby zakupu i używania wielu różnych aplikacji. Rdzeń platformy składa się z modułów zaopatrzenia, fakturowania, zarządzania wydatkami i płatności, które tworzą silnik transakcyjny do zarządzania wydatkami biznesowymi firmy. Spółka oferuje również oprogramowanie do zarządzania środkami finansowymi (TMS). Ponadto platforma firmy oferuje moduły pomocnicze, które pomagają firmom w dalszym zarządzaniu wydatkami, w tym pozyskiwaniu strategicznym, analizie wydatków, zarządzaniu umowami, zarządzaniu dostawcami i zarządzaniu zatrudnieniem warunkowym.


Założona w 2006 firma zatrudnia dzisiaj 2615 pracowników i na wagę rynkową przynosi ok. 16,6 mld. $. Jako klasyczny reprezentant spółek typu growth koncentruje się na pozyskiwaniu jak największej części sektora w którym działa, co po osiągnięciu dostatecznej wielkości zamierzaja wykorzystać do maksymalizacji zysków. Średnioroczny wzrost przychodów w minionych pięciu latach wynosił 45,28% rocznie, w dwuletnim ujęciu 44,23%. Trwająca korekta na akcjach przywraca wycenę spółki do uczciwych dla firmy poziomów:


Wycena w oparciu o przychody z szczytowych poziomów w okolicach 60, zbliża się do średniej z ostatnich 5 lat, która wynosi 23,7 - obecnie poziom ten wynosi ok. 29,2. Jednak pamiętać należy, że po ogłoszeniu wyników finansowych wycena ta może gwałtownie spaść - przypomnę, że średnioroczny wzrost przychodów przekracza 44%. Z drugiej strony uwzględnić trzeba trwające momentum, tzn. wcześniej kurs akcji rósł bo kupowali i kupowali bo rósł kurs akcji (jedno napędza drugie). Teraz mamy dokładną odwrotność, a to oznacza, że akcje mogą przez dłuższy czas znajdować się na poziomach w których wycena jest ponadprzeciętnie niska (tak samo jak wcześniej akcje przez długi czas notowały na poziomach w których wycena ta była ponadprzeciętnie wysoka).

COUP 14.05.2021 - 230,80 $ 

Technicznie musimy mówić o przebiciu wsparcia w którym trwające momentum doprowadzić może do dalszej przeceny w okolice nawet 150 $ za akcję. Spadek do tych poziomów oznaczałby dalsze obsunięcie o ok. 34% (z obecnych poziomów). Dlatego uważam, że najlepszą strategią dla długoterminowych inwestycji pozostanie rozłożenie zakupów na wiele transz. Pierwsza transza możliwa jest przy obecnym poziomie, druga w okolicach 175 $ i trzecia przy 150 $. Oczywiście podkreślić muszę, że tego rodzaju inwestycję kategoryzować należy do tych z podwyższonym ryzykiem - zmienność kursu akcji potrafi być wysoka, ponadto firma jeszcze nie wypracowuje zysku netto, a to oznacza, że byłaby to spekulacyjna inwestycja w której zakładamy pozytywną realizację strategii wzrostowej jaką firma obrała. Na zakończenie więcej danych wraz z wynikami oraz prognozami na kolejne kilka lat poniżej:


Na zakończenie dla osób zainteresowanych inwestowaniem na amerykańskich spółkach polecić mogę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. 

2 komentarze:

  1. Jeżeli jesteście zainteresowani inwestowaniem w nieruchomości, to zdecydowanie mogę Wam polecić Rynek Condo . Są to najlepsi specjaliści w przypadku apartamentów i hoteli inwestycyjnych, którzy pomogą Wam znalezc najlepsze nieruchomości w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Spółka zostanie przejęta przez Thomę Bravo za 8 miliardów dolarów. Akcje rosną +25%.

    OdpowiedzUsuń