Translate my BLOG

sobota, 1 maja 2021

Bycze spółki po marcu oraz kwietniu 2021

Miesiąc dobiegł końca, a ostatnia aktualizacja portfela "Byki" była w lutym (w marcu nic nadzwyczajnego w portfelu się nie działo i ponadto po koronawirusowym zarażeniu jeszcze dochodziłem do sił). Dlatego dzisiaj podsumuję minione dwa miesiące i już we wstępie dodam, że od kwietnia po ok. pięciu latach akcje ponownie stanowią większą część portfela, czyli gotówka spadła poniżej 50%, mówiąc inaczej: portfel "Byki" w ok. 80% zaangażowany jest w akcje i partycypuje ze wzrostów jakie polski rynek ostatnio odnotowuje. Licząc od początku roku, wartość portfela wzrosła do ok. 9,5%, benchmark czyli WIG zyskał z kolei 6,6%. Uwzględniając całą historię portfel wzrósł o 261%, a WIG zaledwie 60% i na wykresie porównującym wygląda to następująco:

Jak już we wstępie pisałem - od kwietnia moje zaangażowanie na polskim rynku znacząco wzrosło. Kupiłem aż pięć spółek, są to PlayWay, Decora, Asbis, Ambra oraz R22. Oczywiście tradycyjnie o każdej transakcji informowałem:


Pozostałe spółki, które wcześniej już gościły w portfelu dalej w nim się znajdują i przypomnę, że są to: 11bit Studios, Dinopol oraz LiveChat. Dokładniejszy przebieg notowań wraz z zaznaczonymi momentami zakupu oraz omówienie sytuacji technicznej poniżej i zacznę od spółek, które ostatnio dołączyły:

PlayWay 30.04.2021 - 472 zł

Pierwszą nową spółką jest PlayWay i firmę tą również niedawno przedstawiałem na blogu w oddzielnym wpisie (link do analizy po kliknięciu TUTAJ). Akcje kupowałem po silnej reakcji zwrotnej, która w wyniku przebicia wsparcia w okolicach 630 zł gwałtownie spadła - spekulowałem na formację V. Kolejne wsparcie znajdowało się w przedziale 540-535 zł, które niestety również "puściło" i cena ponownie gwałtownie spadła zmierzając w kierunku kolejnego wsparcia: cena 420 zł. Poziom ten jest w mojej interpretacji kluczowym poziomem, który nie powinien zostać pokonany, gdyż po jego przebiciu, ryzyko do głębokich spadków w okolice nawet 200 zł będzie dosyć wysokie. Dlatego też swoją pozycję trzymam tak długo, jak kurs będzie się utrzymywać powyżej 420 zł. Obecnie od mojej ceny zakupu akcje oddaliły się o ok. 17%.


Decora 30.04.2021 - 44 zł

Druga spółka, która ostatnio przyłączyła do portfela jest Decora. Firma znajduje się w tzw. momentum, co znaczy, że rośnie w przyspieszonym tempie. Tym samym możliwe jest, że akcje gwałtownie skorygują szybki wzrost zakończy się ponadprzeciętnie głęboką korektą. Mimo tego, główny trend do czasu utrzymania się powyżej 36 zł dalej powinien być aktualny. Gdyby jednak korekta sięgnęła głębszych poziomów, to kolejne wsparcia znajdą się w przedziałach 34-33 zł oraz 29-30 zł. Po zaledwie półtora tygodnia, moja pozycja notuje ok. 20% w zysku.


Asbis 30.04.2021 - 19,36 zł

Kolejnym nowym gościem portfela jest Asbis. Również ta spółka utrzymuje bardzo silny trend wzrostowy, gdzie momentum można bardzo przyjemnie tradować, tzn. trzymając pozycje ciasno można orientować się po wierzchołkach trendu, wsparcia tworzą więc poziomy: 16, 12, 10, 9 i 8 zł. Ja pozycję zamierzam z kolei prowadzić troszeczkę szerzej, tak aby nie wysiadywać przed monitorem i pilnować każdą złotówkę o którą cena akcji wzrośnie. Na tą chwilę moja pozycja od chwili zakupu zyskała ok. 10%.


Ambra 30.04.2021 - 22,40 zł

Czwarta w kolejności spółka to Ambra. Trend kursu akcji jest dużo bardziej zmienny (w ujęciu dynamiki wzrostowej spółki). Przez to trzeba być tu przygotowanym na dłużej utrzymujące się szerokie konsolidacje. Ostatnie wybicie ponad historyczne szczyty pozytywnie interpretuję jako potwierdzenie przewagi spółki nad szerokim rynkiem. Moja pozycja od czasu zakupu wzrosła dotychczas o 6,67%.


R22 30.04.2021 - 58,3 zł

Następna spółka, która od kwietnia gości w portfelu jest szybko rozwijające się grupa kapitałowa R22. Trend kursu akcji znajduje się w dynamicznym ruchu wzrostowym, korygując przy tym regularnie i to daje okazję na przyłączenie do wzrostów. Rozgrywając trend krótkoterminowy, można się po tych korektach orientować, ja pozycję zamierzam trzymać dłużej, a to też oznacza, że zaakceptuję tu głębsze cofnięcia. Obecnie moja pozycja notuje lekko ponad 11% w plusie.


11bit Studios 30.04.2021 - 551 zł

Szósta w kolejności spółka: 11bit Studios, w portfelu gości od sierpnia ubiegłego roku. Na chwilę obecną cena dalej nie wybiła ponad historyczne szczyty, jednak przy tej spółce ruchy wybijające są bardzo gwałtowne i dlatego trzeba się tu wykazać cierpliwością z nadzieją, że dotychczasowy charakter trendu zostanie utrzymany. Licząc od chwili zakupu, moja pozycja notuje lekko poniżej 4% w plusie.


Dinopol 30.04.2021 - 246,2 zł

Siódma w portfelu spółka to Dino Polska. Spółka silne wzrosty z okresu 2017-2020 koryguje teraz w czasie.Obecnie cena zbliża się do istotnego wsparcia 240 zł, które po przebiciu może otworzyć drogę w kierunku 210 zł za akcję. Moja pozycja od czasu zakupu wzrosła o niecałe 11%.


LiveChat 30.04.2021 - 125 zł

Ostatnią spółką w portfelu jest LiveChat. Akcje firmy utrzymują stabilny trend wzrostowy i przymierzają się do wybicia ponad historyczne szczyty - opór jaki do tego musi zostać pokonany to 131 zł. Licząc od chwili transakcji, moja pozycja wzrosła o 28,9%.

Podsumowując: w portfelu gości osiem spółek, co jest największą liczbą od ok. 5 lat. Tym samym oznacza to, że ponownie więcej angażuję się na polskim rynku i robię to, ponieważ uważam że nasz rynek ma przed sobą dobre kilka lat. Pozycje jakie obecnie posiadam zamierzam trzymać dłużej i to też oznacza, że jestem gotowy zaakceptować głębsze obsunięcia. Dla osób preferujących wizualne przedstawianie danych, poniżej ponownie mój skład portfela na wykresie słupkowym:


Jeśli chcesz się nauczyć aktywnego handlowania oraz długoterminowego inwestowania na giełdzie, to mogę przekierować do książki, w której dokładniej opisałem w jaki sposób ja postępuję. Zawarłem w niej swoje ok. 15 letnie doświadczenie, koncentrując się na rzeczach, które chciałbym znać kiedy zaczynałem swoją "przygodę" na rynkach finansowych. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:


Podobał się wpis? Jeśli chcesz zostać na bieżąco to zapraszam do zapisu na newsletter:

 

.

16 komentarzy:

 1. Gaming jest teraz w odwrocie i to stwarza okazje na fajne wejscia, sama czaje sie na Playway ponizej 450zl.
  Co do R22 to mam w portfelu ich spolke corke czyli Vercom, zobaczymt jak sobie poradzi na debiucie i dalej.
  Od Asbisu wole action, mysle ze wiekszy potencjal wzrostowy po restrukturyzacji.
  Ambra tez ciekawa opcja, zwlaszcza do portfela dywidendowego, czekam ba korekte :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję wyników. U mnie też po kiepskim styczniu i lutym wzrosty mocno przyspieszyły. Decora robi robotę i mam wrażenie że to jeszcze nie koniec wzrostów. Dopiero w piątek podali wstępne wyniki za I kwartał tego roku i rezultaty są lepsze niż w już i tak bardzo dobrym 2020. A co myślisz o gamingu? To tylko pogłębiona korekta czy trzeba się przygotować na dłuższą stagnację?
  Pozdrawiam
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gaming miał dobry okres, lockdowny dodatkowo pomogły. Większa korekta jest naturalną częścią rynku, przewidzieć ile ona będzie trwała, niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jednak jeśli dana spółka co roku zwiększa zyski, to prędzej czy później firma złapie dno i odbije :)

   Usuń
 3. Gratulacje, u mnie w portfelu społką tego roku bezapelacyjnie póki co jest Cognor.

  OdpowiedzUsuń
 4. Daniel, co myślisz o Action i Cognor? Ładny trend wzrostowy, niemniej są to mniejsze spółki i korekta może być dynamiczna jak na gamingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyglądają dobrze, ale właśnie ryzyko do większych korekt jest w tych spółkach w mojej ocenie wyższe.

   Usuń
 5. Co sądzisz o spółce TS Games? Widzisz jakikolwiek potencjał na wzrosty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W długim terminie tak, w krótkim jeszcze za wcześnie aby mówić, że kupujący ty wrócili...

   Usuń
 6. PLAYWAY dzisiaj opuścił portfel "Byki" z stratą. Strata na pozycji ok. 30%, strata dla całości portfela ok. 3%.

  OdpowiedzUsuń
 7. Daniel, czy nie pora wrócić na PLW ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak sprzedaję spółkę, przez kolejne tygodnie w ogóle nie sprawdzam kurs. Z jednej strony z przyczyn psychologicznych i z drugiej, żeby nie wpaść w overtrading ;)

   Usuń
 8. Daniel a co sądzisz o CIG? Udana premiera i ładne wybicie poparte dużym wolumenem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spełnia moich kryteriów - nie ma trendu (dopiero wybicie) i spółka groszowa.

   Usuń
 9. Daniel co sądzisz o Huuuge ? opłaca się teraz brać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy od Twojej strategii. Do mojej strategii, akcje te na razie nie pasują, żeby teraz kupować.

   Usuń
  2. Gram bardziej agresywnie jesli chodzi o polski parkiet a chce grać stabilniej na ameryce. ale dziękuję za odpowiedź

   Usuń