Translate my BLOG

czwartek, 20 maja 2021

Aon (AON)

Warren Buffett kupuje przy historycznych szczytach - nowa inwestycja wyroczni z Omaha
20.05.2021

Raz na kwartał inwestorzy, którzy zarządzają portfelami, których wartość przekraczają 100 mln. $, muszą wypełnić tzw. formularz 13F, w którym informują o ostatnich zmianach w portfelu. Podczas ostatniego opublikowania tego raportu Warren Buffett wskazał nowy zakup do portfela i była to spółka Aon.  

Aon to firma ubezpieczeniowa, która specjalizuje się główne w usługach, które obejmują rozwiązania w zakresie ryzyka handlowego, rozwiązania reasekuracyjne, rozwiązania emerytalne, rozwiązania zdrowotne oraz usługi w zakresie danych i usług analitycznych. Sektor w którym Warren Buffett się specjalizuje, co tym bardziej przemawia za tym, aby jego nowy nabytek przeanalizować.


Firma na giełdzie notowana już jest od ponad 40 lat, jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 56,4 mld. $ i zatrudniają w sumie 50 000 pracowników. Spółkę klasyfikować można do akcji typu value - przemawia za tym wysoka kapitalizacja, dywidenda i stabilne wyniki finansowe, które nie rosną w jakimś zawrotnym tempie. Fundamentalna wycena akcji kiedy kupował Warren Buffett znajdowała się delikatnie powyżej średniej z minionych 10 lat, kurs akcji również w tym czasie notował przy historycznych szczytach, był to więc zakup cykliczny, czyli taki z którego Warren Buffett raczej nie jest znany. Jego inwestycja warta jest ok. 1 mld. $, czyli pozycja bardzo mała (jak na jego warunki). 

Czego możemy się z inwestycji Warrena Buffetta nauczyć?

Myślę, że najważniejszy wniosek jaki można wyciągnąć, to ten, że nie zawsze czekanie na korektę z nadzieją na złapanie akcji po niższym kursie jest dobrym pomysłem. Akcje tej spółki rzadko korygują o więcej niż 25%:

AON 20.05.2021 - 253,50 $

Pomijając koronawirusowy krach, ostatnie zejście ceny o ponad 25% widzieliśmy w 2011 roku, czyli 10 lat temu. Licząc od tamtego czasu do dzisiaj, kurs tylko w dwa kolejne razy cofnął o ponad 20%, a to świadczy o bardzo wysokiej stabilności trendu. Średnioroczna stopa zwrotu, mimo płytkich korekt jest ponadprzeciętnie duża - akcjonariusze spółki w minionej dekadzie zyskiwali średnio 17% rocznie. Kurs spółki notuje teraz w okolicach historycznych szczytów i dalej jest wyceniona delikatnie powyżej średniej wyceny z ostatnich 10 lat, mimo tego osobiście uważam, że można znaleźć lepsze spółki do inwestycji...


Wyniki spółki są stabilne i na kolejne kilka lat oczekuje się również wzrostu zysku netto oraz przychodów. Mimo tego preferowałbym kupować te akcje, kiedy wycena firmy jest niższa - dla większego marginesu bezpieczeństwa i tym samym potencjalnie wyższą oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu. Więcej danych na końcu:

Podsumowując: spółka bez dwóch zdań należy do dobrych akcji w której długoterminowa inwestycja może przynieść wyższe stopy zwrotu od średnio rynkowych. Dla mnie jednak firma ma za niską dynamikę wzrostową wyników finansowych, a to też oznacza, że ryzyko do tego, że akcje w przyszłości przez rynek wycenione mogą być taniej, uważam za duże. 

Na koniec przypominam, że urodzinowa promocja książki jeszcze trwa - teraz dostępna jest z darmową wysyłką oraz z podpisem. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony gdzie ją można zamówić:


2 komentarze:

  1. Jak to się stało że w 10 lat spółka nie zwiększyła przychodów ale podwoiła zyski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzrosła marża, wzrósł zysk netto i spadła liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji ;)

      Usuń