Translate my BLOG

wtorek, 11 maja 2021

Rockwell Automation (ROK)

Dzisiaj przedstawię spółkę na życzenie czytelnika: Rockwell Automation. Firma jest dostawcą rozwiązań w zakresie automatyki przemysłowej, zasilania, sterowania i informacji dla producentów. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 31,2 mld. $ i zatrudnia w sumie 23 500 pracowników. Działa w dwóch segmentach: architektura i oprogramowanie oraz produkty i rozwiązania sterujące. Segment architektura i oprogramowanie obejmuje różne komponenty sprzętowe, programowe i komunikacyjne zintegrowanej architektury sterowania i informacji spółki, które mogą kontrolować procesy przemysłowe klienta i łączyć się z przedsiębiorstwem produkcyjnym. Architektura i oprogramowanie ma portfolio produktów, w tym platformy sterowania, które wykonują wiele dyscyplin sterowania i monitorowania aplikacji, w tym procesy dyskretne, wsadowe i ciągłe, sterowanie napędami, sterowanie ruchem i sterowanie bezpieczeństwem maszyn.  


Spółkę zaliczam do firm rozwiniętych, gdyż nie rozwija się i rośnie razem z sektorem w którym działa. Przychody oraz zysk netto od kilku lat utrzymują się na stabilnym poziomie, a to też ułatwia wycenę - w założeniu, że przyszłe zyski będą rosły o poziom inflacyjny, obecna cena akcji jest tylko delikatnie przewartościowana. Wzrost wynika głównie z  rosnącej marży. Jako klasyczny reprezentant spółek typu value dzieli się zyskami - obecna stopa dywidendy wynosi 1,58%, gdzie średnia z ostatnich 10 lat to ok. 1,8%. Na wypłatę dywidendy przeznacza 30,6% wypracowanych zysków.


Plusem firmy jest rosnąca marża operacyjna - ona w następnych trzech latach z 17,7% w 2020 ma wzrosnąć do 20% w 2023 roku. Kolejnym pozytywem jest spadająca liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji oraz co za tym idzie: również zysk na akcję. Wśród negatywów widzę brak potencjału do większych zysków i to przy jednocześnie wysokiej zmienności kursu akcji:

ROK 11.05.2021 - 269,63 $

Korekty kursu akcji przy słabym otoczeniu sięgają 40%, kiedy z kolei rynek jest silny, akcje potrafią cofać o 20-30%. Korekty te mogą być dobrą okazją do wykorzystania jako antycykliczny zakup długoterminowy, ale ze świadomością, że przyszłe spadki regularnie będą powracać. Obecnie cena notuje w okolicach historycznych szczytów, mimo tego fundamentalnie nie jest przewartościowana - notuje delikatnie powyżej swojej średniej wyceny z ostatnich 10 lat. Więcej danych wraz z wynikami z ostatniej dekady poniżej:


Firmę tą można kupić tylko u brokera, który oferuje handel na rynku amerykańskim, np.: LYNX Broker. Przypomnę, że przy zakładaniu konta w LYNX, osoby które przy rejestracji powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) otrzymają 50$ zwrotu z prowizji od transakcji - link do rejestracji. Warto również dodać, że LYNX oferuje dostęp do rynku opcyjnego co może być bardzo ważnym argumentem dla osób, które chcą wykorzystać więcej możliwości jakie oferują rynki finansowe. Jednak zanim rozpoczniesz wykorzystywać opcje, zalecam się w tym kierunku dokształcić, gdyż błędy na tym rynku są dużo bardziej kosztowne - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo możesz pobrać e-book, który na blisko 70 stronach przedstawi Tobie najważniejsze informacje:

2 komentarze:

  1. Fajne są te niemieckojęzyczne serwisy, do których się odwołujesz. Może zrobisz kiedyś jakiś słownik tzn. zrzut ekranu i wyjaśnienie pole po polu, co znaczy co i jak to interpretować?

    OdpowiedzUsuń