Translate my BLOG

wtorek, 13 lipca 2021

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM)

 

Apple, Nvidia, AMD i Qualcomm, czyli najwięksi gracze w branży półprzewodników mają jedną wspólną cechę: Taiwan Semiconductor Manufacturing, który jest jednym z ich dostawców. Spółka ta to tajwańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji układów scalonych, która także oferuje szeroki zakres usług projektowania, produkcji masek, testowania i montażu. Powstała w 1987 roku, zatrudnia 51 297 pracowników i na wagę rynkową (po przeliczeniu na USD) przynosi ok. 554 mld. $. Należy więc do największych firm świata, jednak mimo tego spółka ma moim zdaniem nadal duży potencjał wzrostowy - a duże firmy mają trudniej z utrzymaniem tempa wzrostu (na ten temat przygotowaliśmy też film: "Czy akcje mogą rosnąć w nieskończoność?"). Jaki więc potencjał ma spółka i czy może ona być dobrą inwestycją długoterminową - na to pytanie odpowiem w dzisiejszej analizie.


Wymagania dotyczące chipów komputerowych są coraz wyższe. W przypadku sztucznej inteligencji, big data i Internetu Rzeczy gigantyczne ilości danych muszą być przetwarzane szybciej i bardziej energooszczędnie. TSM jest tu zdecydowanie liderem technologicznym. Pomimo koronawirusu i wojny handlowej, popyt pozostał wysoki, dzięki czemu firma była w stanie odnotować ok. 20% wzrost sprzedaży w trzecim kwartale 2020 roku (w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego). Wiadomo, że późniejszy niedobór mikroprocesorów był jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w sektorze technologicznym w tym roku, gdzie szczególnie rynek motoryzacyjny został bardzo silnie tym dotknięty. W tym kontekście Credit Suisse przypomina, że półprzewodniki, jako czynniki umożliwiające transformację cyfrową, zapewniają moc obliczeniową niezbędną do cyfryzacji. Chociaż branża korzysta ze wzrostu na kilku rynkach, centra danych i sektor motoryzacyjny są najbardziej prawdopodobnymi czynnikami wzrostu strukturalnego. Poniżej dodaję wykres ze zmianą przychodów na rynku półprzewodników w poszczególnych branżach:
 

Według oczekiwań to właśnie sektor motoryzacyjny będzie w kolejnych latach sektorem, który na rynku półprzewodników odnotowywać będzie największy średnioroczny wzrost. Również pozostałe sektory mają rosnąć, na czym TSM w ujęciu dywersyfikacji zyskuje.
 
Taiwan Semiconductor w ujęciu długoterminowym, tj. 10-letnim powiększa swoje przychody średnio o 12,3% rocznie. Firma jako spółka rozwinięta płaci dywidendę, która jedenak ze względu na obecnie ponadprzeciętnie wysoką wycenę, jest w ujęciu historycznego porównania niższa i wynosi ok. 1,5%. Przeznacza na nią ok. 50% wypracowanych zysków. Warto również wspomnieć, że spółka się nie zadłuża, nie rozwadnia udziały akcjonariuszy i nie skupuje własne akcje i to też oznacza, że wzrost kursu akcji jest organiczny.
 
TSM 13.07.2021 - 123,73 $

Spółka pochodzi z tajwanu, jednak jako ADR notowana jest na niemalże każdej większej giełdzie na świecie. Powyższy wykres to notowania spółki na rynku amerykańskim. Długoterminowy trend kursu akcji jest wzrostowy, w ujęciu 10-letnim cena rosła średnio 28,4% rocznie. Korekty w tym czasie rzadko sięgały 30% i aktualnie kurs właśnie w takiej korekcie się znajduje. Mimo tego, w ujęciu wyceny dalej jest ona ponadprzeciętnie droga, co wynika głównie z bardzo dynamicznego wzrostu kursu po koronawirusowym krachu. Akcje od zeszłorocznego dołka, wzrosły do szczytu o ponad 230%, przeliczając do aktuanego kursu, wzrost ten wynosi ok. 190%. Wsparcia i opory zaznaczyłem na powyższym wykresie i od dołu mamy ważny poziom wsparcia 108 $, a od góry opór przy historycznym szczycie, czyli okolice 143 $. Wybicie jednego z tych poziomów (w górę lub dół) może spowodować przyspieszenie dynamiki ruchu.


Podsumowując: Taiwan Semiconductor Manufacturing nie jest społką, którą można uznać za "protipa" - znana jest większości osobom, przeanalizowana została już niemalże pod każdym kątem, a to też oznacza, że w ujęciu niedowartościowania, bardzo trudno będzie spółkę dostać. Dlatego przy długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym warto wchodzić po aktualnym kursie i wraz z pogłębiającą się korektą, powiększać pozycję do planowanego procentowego udziału w portfelu. W krótszym ujęciu, mimo, że akcje bliższe są wybicia w górę, uważam, że ryzyko do ponownego cofnięcia akcji jest teraz większe. Głównie ze względu na bardzo wysoką wycenę, która nawet po 20% przecenie (z aktualnego poziomu) dalej w ujęciu tej wyceny pozostanie drogą spółką - drogą pod względem średniej wyceny spółki z ostatnich 10 lat. Jednak nie można zapomnieć, że istnieje również możliwość, że rynek koryguje wycenę do wyższych wartości, wyceniając większą dynamikę wzrostową wyników finansowych.

Na zakończenie dla osób poszukujących podobnych analiz ale do polskich spółek - polecę Portal Analiz - znajdziesz tam analizy od trójki niezależnych inwestorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą: oni od ponad 20 lat inwestują na rodzimej giełdzie.

 Zarejestruj się w Portalu Analiz ->

Dla osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w dziedzinie inwestowania (i tradowania), mogę z kolei przekierować do mojej ksiażki, w której dokładniej opisałem na co przy analizie zwracam uwagę, z jakich źródeł informacyjnych korzystam oraz w jaki sposób zarządzam własnym portfelem oraz portfelami, które w ramach certyfikatu notowane są na giełdzie. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ksiażkę tą możesz zamówić:

1 komentarz:

  1. Hej,
    A co sądzicie o innych spółkach zajmujących się mikroprocesorami jak Qualcomm, NXP albo Texas Instruments?

    OdpowiedzUsuń