Translate my BLOG

piątek, 2 lipca 2021

Twitter (TWTR)

Niedoceniona spółka z dużym potencjałem?
02.07.2021

Ostatnio pod lupę wziąłem akcje Twitter - spółkę którą niemal każdy zna, ale która mimo tego wśród inwestorów notuje poza radarem. Początkowo spółka w ramach ekspansji skupiała się na pozyskiwaniu jak największej liczby użytkowników, co na platformie w której użytkownik działający jako twórca treści powodowało, że przewijała się tam duża liczba niepotrzebnych informacji. Przez to firma stała przed problemem w której, trudno było wykorzystać zasięgi do monetyzacji. Jednak z czasem nastąpiła swego rodzaju selekcja naturalna i dzisiaj na twitterze znaleźć można twórców, którzy dostarczają wysokiej jakości treści. Platforma spółki chętnie wykorzystywana jest przede wszystkim przez dziennikarzy, influencerów oraz branżę finansową i między innymi dlatego również ja kilka dni temu założyłem tam konto. Znaleźć mnie można pod nazwą Pamiętnik Giełdowy (@DanielHeliosz), lub po prostu klikając tutaj: LINK.


Mimo, że Twitter działa w nowym sektorze jakim są media społecznościowe, nie rozwija się w takim samym tempie co konkurencja. Przychody w ujęciu dziesięcioletnim rosły średnio 10,9% rocznie i podobnie wyglądało to z zyskiem netto, co przez rynek odbierane jest bardzo negatywnie - w ostatnich ośmiu latach (czyli od debiutu giełdowego), kurs akcji rósł średnio 5,74% rocznie. Jednak ta długa faza słabego (w stosunku do sektora) rozwoju ma się już kończyć i według szacunków, Twitter w następnych latach przejdzie na drogę spółki szybko rozwijającej się:


Przychody z 3,7 mld. $ w 2020 roku, wzrosnąć mają do ok. 10 mld. $ w 2025 - prognozy te zaznaczyłem na powyższej grafice i razem ze wzrostem przychodów, również i zysk netto przyspieszyć ma na dynamice wzrostowej. Według niektórych analityków, firma właśnie stoi przed dużą przemianą - dotychczas zysk pochodził głównie z reklam, jednak dzięki temu, że z twittera korzysta więcej osób, które w społeczeństwie stoją na wyższym szczeblu (są to m.in.: politycy, przedsiębiorcy i finansiści), potencjał spółki może tkwić w wprowadzeniu nowych produktów z dostępem abonamentowym.
 
 
Samo ogłoszenie wykorzystania "jakości" użytkowników, którzy z twittera korzystają, może bardzo pozytywnie wpłynąć na kurs akcji. W takim scenariuszu cena w krótkim czasie wzrosnąć może o kilkanaście, może i nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak do czasu kiedy scenariusz ten się nie realizuje, jest to tylko spekulacja na nowe przeorganizowanie firmy. Dlatego na tą chwilę inwestycja w akcje Twitter raczej nie jest inwestycją w dobre i stabilnie rosnący model biznesowy, a inwestycja spekulacyjna pod właśnie ten scenariusz. 

TWTR 02.07.2021 - 68,20 $

W długoterminowym ujęciu (od debiutu giełdowego) kurs spółki porusza się w bardzo szerokim trendzie bocznym, którego zakres zmienności przekracza 80%. Dlatego też z czysto technicznego (oraz fundamentalnego) ujęcia, akcje nie nadają się do inwestycji długoterminowej. Inwestycja długoterminowa, traktowana powinna być jak spekulacja na przeorganizowanie firmy i w takim przypadku kurs i wycena firmy skorygowane zostałyby do wyższych wartości, tzn. do wyższej wyceny fundamentalnej. Scenariusz z którego skorzystają osoby, które już dostatecznie wcześnie wierzyły w rozwój firmy, ale jest to też scenariusz typu "wóz, albo przewóz", czyli z większym ryzykiem, że się w ogóle nie zrealizuje.

Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:

 

4 komentarze:

 1. Cześć Daniel.
  CHciałbym nauczyć się dobrze czytać sprawozdania finansowe spółek i wskaźniki, poki co rozumiem pobieżnie tylko niektóre z nich. Co polecisz mi, żeby się tego nauczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć
   Kontrowersyjnie stwierdzę, że aby zarabiać na giełdzie nie trzeba potrafić czytać sprawozdania finansowe. Wystarczy zrozumienie ryzyka inwestycyjnego, kilka podstaw jak umiejętność oceny stabilności osiąganych wyników i umiejętność wyliczenia tempa rozwoju wyników finansowych, ocena modelu spółki i na tej podstawie wybór odpowiedniego modelu wyceny oraz wyliczenie poziomu i kosztu zadłużenia.
   Odnośnie nauki: polecę książkę pt.: "Sprawozdanie finansowe według polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości". LINK:

   Usuń
  2. Dziękuję. Interesuje się tym od jakiegoś czasu, wcześniej będąc jedynie hazardzistą kryptowalutowym, na szczęście przyszedł mi rozum do głowy i już tego nie robię, chciałbym w miarę możliwości ubezpieczać się na przyszłość i odkładać w dobre akcje, jednak nie chce tego robić za tłumem czy też dzięki poleceniom innych osób. Dlatego też chcę się nauczyć takie rzeczy sam czytać / znajdować.
   Co do bloga to bardzo mi się przydaje, wracam tu co chwila poczytać coś wartościowego oraz oglądam filmiki Twojego brata na YT. Bardzo dziękuję za twoją pracę

   Usuń
 2. Jestem orędownikiem inwestowania w Twittera, ale odkąd Trump zniknął z TT to obniżyłem trochę prognozy.

  OdpowiedzUsuń