Translate my BLOG

poniedziałek, 5 lipca 2021

Keyence Corporation (6861)

Japońska spółka do inwestycji długoterminowej?
05.07.2021

Jeszcze na blogu chyba nigdy nie omówiłem dokładniej żadnej spółki z Japonii i dlatego pomyślałem sobie, że tą zaległość dzisiaj nadrobię. Keyence Corporation opracowuje i produkuje czujniki automatyki, systemy wizyjne, czytniki kodów kreskowych, markery laserowe, przyrządy pomiarowe i mikroskopy cyfrowe. Spółka na wagę rynkową przynosi 13,8 bln. ¥ (ok. 125 mld. $) i zatrudnia w sumie 8380 pracowników. 


Firmy azjatyckie inaczej bilansują swoje wyniki, nie są tak transparentne jak spółki z USA i to znacząco utrudnia analizowanie firmy. Keyence posiada dużo spółek zależnych, prowadzi również działalność w zakresie marketingu, nieruchomości i reklamy. Oznacza to, że regularnie dokonuje odpisów, koszty przeszłe wykazuje w przyszłości, przejmuje i sprzedaje kolejne spółki itd. Mówiąc inaczej: przy analizowaniu spółek azjatyckich, trzeba pamiętać, że analiza tychże firm będzie wyglądać troszeczkę inaczej, tzn. że nie można to robić w taki sam sposób jak przy spółkach amerykańskich, gdyż wycena w oparciu o zachodnie standardy wykaże błędne wnioski. Dlatego skoncentrowałem się też na uproszczonym modelu analizy. 

W ujęciu przychodów, spółka w kolejnych latach wykazywać będzie rosnący trend i to samo przy zysku netto. Keyence się nie zadłuża i w bardzo skromnym zakresie skupuje własne akcje. Wskaźnik wyceny ceny do zysku jest bardzo stabilny, jednak przy obecnym poziomie kursu akcji, stoi on na ponadprzeciętnie wysokim poziomie - ta wyższa wycena wynika z oczekiwanego wzrostu zysku w kolejnych latach.


Spółka po skorygowanym wykazie wyników, powiększa swoje przychody średnio 12,5% rocznie (ujęcie dziesięciu letnie). Jako firma rozwinięta dzieli się również dywidendą, jednak ona przy aktualnym kursie nie wynosi nawet 0,4%. 


Mimo niskiej stopy dywidendy, dywidenda ta jest teraz z ujęcia historycznego ponadprzeciętnie wysoka, co zawdzięczać można ostatniej wysokiej podwyżce o 100%. Sam kurs akcji notuje przy historycznych szczytach i długoterminowy trend wzrostowy potwierdza, że do czynienia mamy z spółką "wysokiej klasy".

6861 05.07.2021 - 56720 ¥

Średnioroczny wzrost kursu akcji w ostatnich 10 latach po uwzględnieniu dywidendy wynosił ok. 27% (w pierwszej grafice podana 14% średnioroczna stopa zwrotu jest błędna - błąd ten wynika z nieuwzględnienia splitu). Wysoka dynamika wzrostowa nie idzie w parze ze zmiennością, gdyż ona jest ponadprzeciętnie niska - kurs akcji rzadko koryguje o więcej niż 30%. Punkt ten jest dużym plusem dla inwestorów, którzy przy stosunkowo niskiej zmienności, chcą pokonać szeroki rynek. Obecna cena jednej akcji, która wynosi 56720 ¥ jest równa ok. 1950 zł. 

Spółka dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do giełdy japońskiej. Osobom poszukującym takiego brokera polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->

Dla osób zainteresowanych w jaki sposób wyszukuję i analizuję spółki, polecę z kolei książkę "Giełda, inwestycje, trading". Zawarłem w niej wszystkie najważniejsze informacje, jakie początkujący oraz średnio zaawansowany inwestor powinien znać. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:

7 komentarzy:

 1. Wygląda podobnie do Amerykańskiego Cognex (chyba).
  Jeżeli jedna akcja kosztuje około 1950 zł a w Japonii można kupić minimalnie 100 akcji to najtańszy pakiet będzie kosztował około 195000 zł. Dobrze rozumiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie handluje na japońskiej giełdzie, ale z tego co mi wiadomo, to minimalne ilości 100 sztuk są tylko w chinach. W Japonii można kupować pojedyncze sztuki. Ponadto spółkę Keyence jako ADR można również kupić w Niemczech oraz USA i tam na pewno w ilościach pojedynczych.

   Usuń
  2. Sprawdziłem i na giełdzie domowej faktycznie można minimalnie 100 sztuk kupić.

   Usuń
 2. Jeżeli można zapytać to w jakim programie wykonano dashboard z pierwszej grafiki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TRADERFOX - link w zakładce "Polecane strony" ;)

   Usuń
 3. Cześć. Planujesz zakup tej spółki?

  OdpowiedzUsuń