Translate my BLOG

czwartek, 8 lipca 2021

Celsius Holdings (CELH)

Coraz więcej widzę reklamy do napoi fitness, ale może wynika to z dopasowania reklam do moich zainteresowań... Celsius Holdings zajmuje się rozwojem, marketingiem, sprzedażą i dystrybucją funkcjonalnych napojów fitnessowych spalających kalorie pod marką Celsius. Produkty Spółki słodzone są sukralozą, która jest odpowiednia dla konsumentów z ograniczonym spożyciem cukru. Marka Celsius spółki wykorzystuje składniki i suplementy, takie jak zielona herbata, imbir, wapń, chrom, witaminy z grupy B oraz witamina C. Spółka zleca proces produkcji zewnętrznym firmom pakującym. Spółka oferuje również składniki w postaci sproszkowanej w pojedynczych opakowaniach On-The-Go, a także w pojemnikach z wieloma porcjami.


Sektor w którym firma działa rozwija się bardzo szybko i tym samym spółka w minionej dekadzie rosła w niesamowitym tempie. Średnioroczna stopa zwrotu z ostatnich 10 lat przekracza 69% i licząc od lokalnego dołka w 2011 roku, akcje do dzisiaj wzrosły o ok. 60 000%! Jednak największa część z tych wzrostów pochodzi od zeszłego roku i na tą chwilę, trend ten nadal pozostaje aktualny. Za tymi wzrostami stoi przyspieszenie wzrostu przychodów, które w ujęciu 5-letnim wynoszą 50% rocznie!


Według oczekiwań to wysokie tempo również w przyszłości ma się utrzymać i to swoje odzwierciedlenie ma w wycenie. Aktualna kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 5 mld. $, przy tym firma zatrudnia "zaledwie" 154 pracowników, co po przeliczeniu na jedną osobę oznacza, że jeden pracownik wypracowuje w ciągu roku średnio 32,5 mln. $. Oczywiście w czasach prostego lewarowania biznesu ta wartość nie ma dużego znaczenia, ale pomyślałem sobie, że jako ciekawostkę warto o tym wspomnieć.

CELH 08.07.2021 - 68,13 $

Technicznie spółka szczególnie z ujęcia ostatniego roku wygląda bardzo dobrze i jeśli miałbym kupować firmę, to właśnie tylko ze względu na pozytywny obraz techniczny. Fundamentalnie, mimo że "finanse się zgadzają", tzn. one podążają w dobrym kierunku, czyli przychody rosną i zysk netto od 2019 roku jest dodatni (i również rośnie), to mimo tego do inwestycji długoterminowej, akcje te oceniam po prostu za ryzykowne - przez wysoką wycenę.  Wsparcia tworzą poziomy w okolicach 40, 25 i 19 $ (na wykresie zaznaczone). Spadek ceny do 19 $ oznaczałby spadek (od szczytu), który przekroczyłby 70%, co w ujęciu wzrostów jakie firma w ostatnim roku ma za sobą jest korektą adekwatną do dynamiki kursu. Podsumowanie i więcej danych do spółki, na końcu:


Podsumowując: zarówno tempo wzrostu wyników finansowych jak i tempo wzrostu kursu akcji są niesamowicie szybkie. Jednak ogólna wycena firmy i większe ryzyko, jakie spółki z niższą kapitalizacją w stosunku do konkurencyjnych gigantów mają, uważam, że akcje te są z obecnej perspektywy interesujące tylko do tradingu. Długoterminowo, trzeba by zaakceptować obsunięcia, które w głębokości spadków przekroczyć mogą nawet 70%. 

Firmę tą można kupić tylko u brokera, który oferuje handel na rynku amerykańskim, np.: LYNX Broker. Przypomnę, że przy zakładaniu konta w LYNX, osoby które przy rejestracji powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) otrzymają 50$ zwrotu z prowizji od transakcji - link do rejestracji. Warto również dodać, że LYNX oferuje dostęp do rynku opcyjnego co może być bardzo ważnym argumentem dla osób, które chcą wykorzystać więcej możliwości jakie oferują rynki finansowe. W tym przypadku można na przykład wystawiać opcje, kasując premie w przypadku, kiedy kurs dalej będzie rosnąć, a jak spadnie po prostu odkupić akcje z rynku. Jednak zanim rozpoczniesz wykorzystywać opcje, zalecam się w tym kierunku dokształcić, gdyż błędy na tym rynku są dużo bardziej kosztowne - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo możesz pobrać e-book, który na blisko 70 stronach przedstawi Tobie najważniejsze informacje:


Jeśli z kolei interesuje Cię w jaki sposób zarządzam portfelami, jak  zarządzam ryzykiem, jak traduję, jak wyszukuję spółki oraz jak je analizuję, to mogę przekierować do książki, w której dokładniej opisałem w jaki sposób postępuję. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:

4 komentarze:

 1. Witam Danielu, z tej strony sąsiad blogowy:D Świetna analiza Widząc, że analizujesz Celsius Holdings przypomniało mi się o spółce Monster Beverage, która zajmuje sie produkcją słynnych napojów energetycznych. Spółka jest dość interesująca, dodatkowo na polski rynek wchodzi ich nowa marka Reign Bodyfuel, która jest mocno reklamowana w świecie fitness, strongman itd, nowe napoje mozna juz kupic w niektórych sklepach. Ja aktualnie zajmuje się tylko GPW ale pomyślałem, że może cię zaciekawi i skłoni do analizy. Pozdrawiam i dalszych sukcesów życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam :)
  Spółkę Monster Beverage na blogu w 2018 roku przedstawiałem. Dla mnie (tak samo jak Celsius) interesująca bardziej w ujęciu tradingowym, nie do inwestycji długoterminowej :)
  Również pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Daniel, czemu nie do inwestycji długoterminowej ? Wśród wszystkich non-alcoholic beverages wygląda na najbardziej growth i z największym potencjałem do rozwoju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka bardzo dobra, ale obecna wycena mi "nie smakuje". Jak zagości większa korekta, tzn. jak wycena spadnie (bo może też być, że zyski wzrosną więcej niż kurs, wtedy wycena też spadnie), wtedy można pomyśleć o inwestycji długoterminowej. Przy tej wycenie, ryzyko do ponad 50% korekty oceniam po prostu na za duże.

   Usuń