Translate my BLOG

czwartek, 29 lipca 2021

Autodesk (ADSK)

Autodesk to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Programy firmy powszechnie wykorzystywane są w dziedzinach technicznych i inżynierskich m.in. przez konstruktorów, architektów, elektroników, mechaników i innych projektantów. Jest jedną z największych tego rodzaju spółek na świecie z kapitalizacją rynkową równą ok. 68 mld. $ i zatrudnia w sumie 11 500 pracowników.


Jako producent oprogramowania do druku 3D firma niezależnie od rozwoju konkurentów w sektorze drukarek 3D, zyskuje na coraz częściej wykorzystywanej technologii. Jest więc przysłowiowym sprzedawcą szpadli i sita firmom poszukującym złoto. Oprogramowanie firmy jest wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, inżynierii mechanicznej i technologii budowlanej. Od 2015 roku klientami Autodesk są również firmy medyczne. Większość sprzedaży generowana jest w obszarach architektury, inżynierii mechanicznej i budownictwa. Firma ma klientów z różnych branż i dlatego nie jest uzależniona tylko od jednego sektora gospodarczego. Celem jest optymalizacja produktów w sposób cyfrowy, zanim zostaną one wdrożone w rzeczywistości. W przeszłości firma regularnie udowadniała, że ​​jest firmą wysoce innowacyjną, na bieżąco dostosowuje się do rynkowych trendów o czym świadczy chociażby przejęcie firmy Spacemaker za 240 milionów dolarów w listopadzie 2020 roku. Spacemaker pomaga architektom i urbanistom tworzyć projekty budynków w ciągu kilku minut.
 
 
Spółka w ostatnich 5 latach zdołała zwiększać przychody o średnio 8,7% rocznie, w 10 letnim ujęciu 6,9% rocznie, a to sugeruje, że należy do firm rozwiniętych. Mimo tego średnioroczny wzrost kursu akcji z minionej dekady przekraczał 24,7% (rocznie), czyli ponad 800% zysku. Według szacunków, trend do rosnących wyników finansowych ma się w kolejnych latach utrzymywać - przychody z 3790 mln. $ w 2020 roku, mają do 2024 roku wzrosnąć do 5944 mln. $.

ADSK 28.07.2021 - 312,75 $

Technicznie akcje są dosyć zmienne, tzn. że regularnie dochodzi do korekt kursu, które w głębokości spadków przekraczają 20%. Obecnie cena notuje przy okolicach historycznych szczytów, które są oporem, który po wybiciu ponad może dać sygnał zakupu - jako potwierdzenie kontynuacji trendu wzrostowego. Podsumowanie i więcej danych do firmy, tradycyjnie na końcu:Podsumowując: Autodesk należy do liderów w swoim sektorze i jako spółka rozwinięta rośnie głównie poprzez kolejne przejęcie i wdrażanie w nowe segmenty gospodarcze. Fundamentalna wycena akcji wskazuje obecnie ponadprzeciętnie wysoką wycenę i przez średnią dynamikę wzrostową wyników finansowych, ta wysoka wycena niesie ze sobą ryzyko, że przyszła korekta będzie ponadprzeciętnie głęboka. Osobiście uważam, że lepszą w tej kategorii spółką jest Nemetschek (którą posiadam w portfelu tradingowym), jeśli jednak ktoś woli zainwestować w lidera, to może to właśnie zrobić poprzez inwestycję w Autodesk.

Na koniec dla osób szukających brokera, który umożliwi handel na rynkach zagranicznych, czyli również zakupu spółki z dzisiejszej analizy. Polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który czytelnikom mojego bloga przy powoływaniu się na moją stronę (pamietnikgieldowy) zwróci każdemu nowemu inwestorowi 50 $ prowizji od transakcji. Poniżej dodaję dodatkowo darmowy e-book, który LYNX na swojej stronie w celach edukacyjnych udostępnił (wystarczy kliknąć na baner):
 

3 komentarze:

 1. Witam. Kurs spadł. Dlaczego z dnia na dzień (z 25 na 26 sierpnia) została ustawiona tak nisko cena. To jest przez jakieś wydarzenie? Ktoś wystawił dużą ilość na sprzedaż?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki finansowe - oczekiwania na trzeci kwartał 2022 nie są "wystarczająco wysokie". Mają wynieść między 1,22 do 1,28 (na akcję) w stosunku do 1,26. Spodziewano się kolejnej podwyżki tych szacunków o wyższą wartość.

   Usuń
  2. W artykule też jest wzmianka o tym, że przez wysokie oczekiwania, tj. wysoką wycenę, przyszła korekta może być ponadprzeciętnie głęboka. Aczkolwiek na razie to tylko stosunkowo nieduże cofnięcie.

   Usuń