Translate my BLOG

sobota, 18 września 2021

Churchill Downs Incorporated (CHDN)

Churchill Downs Incorporated to firma zajmująca się wyścigami, grami i rozrywką online. Spółka zajmuje się tradycyjnymi grami kasynowymi z około 9030 pozycjami w siedmiu stanach i jest legalną platformą mobilną i internetową do obstawiania wyścigów konnych w Stanach Zjednoczonych. Historia firmy sięga 1875 roku, na wagę rynkową przynosi ok. 8,84 mld. $ i zatrudnia w sumie 7000 pracowników.


Spółka dzieli się swoimi akcjonariuszami dywidendą, ale jest ona bardzo zmienna i przy obecnym kursie wynosi ok. 0,27%. W długim terminie rośnie w miarę stabilnie i oczekuje się, że zyski firmy w ciągu najbliższych kilku lat wzrosną o 71%, co wskazuje na bardzo optymistyczną przyszłość.
 

Przychody firmy z ok. 1 mld. $ w 2018 roku, do 2023 wzrosnąć mają do ponad 2 mld. $, czyli w ujęciu pięciu letnim mamy podwojenie. Firma mimo wypłacania stosunkowo niskiej dywidendy (która ale jest bardzo zmienna), skupuje również własne akcje, jednak w długim terminie ta zmiana liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji też jest bardzo zmienna - przykładowo od 2010 do 2013 liczba dostępnych akcji rosła średnio o ponad 10% rocznie, po czym od 2016 do dzisiaj ponownie spadała o dobre 7% rocznie. Mimo tego wartość akcji trzyma się w długoterminowym trendzie wzrostowym i mimo notowania w okolicach historycznych szczytów (do szczytu brakuje ok. 10%), wycena firmy w oparciu o zyski nie wskazuje przewartościowanie:


Przy aktualnym kursie (226 $) w oparciu o przepływy pieniężne i zysk na akcję, obecny kurs spółki zdaje się być w miarę uczciwy i to przy uwzględnieniu oczekiwanego wzrostu zysku, który w kolejnych latach ma wynieść minimum 20% rocznie. Technicznie kurs akcji był w ostatnich latach bardzo stabilny i dopiero od 2020 roku wzrosła beta (zmienność kursu akcji w stosunku do szerokiego rynku), co tłumaczyć można lockdownami.

CHDN 18.09.2021 - 226,14 $

Maksymalne obsunięcie kursu akcji doświadczyliśmy w zeszłym roku - właśnie podczas koronawirusowego krachu, co było zarazem największym cofnięciem ceny w ok. 30 letniej historii spółki i wyniosło 68%. Krach ten jednak bardzo szybko został odrobiony, gdzie cena akcji od tamtego dołka wzrosła do dzisiaj o ponad 340%. Więcej informacji do firmy na końcu:


Na zakończenie dla osób poszukujących brokera, który umożliwia handel akcjach bez prowizji, wskazać mogę dzisiejszego sponsora analizy: eToro. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której założyć można rachunek. Ofertę tego brokera dokładniej przeanalizowaliśmy również w filmie: "eToro - dobry broker dla początkujących?".Dla osób, które chcą z kolei nauczyć się w jaki sposób wyszukiwać spółki do inwestycji długoterminowej, jak poprawić swoje średnioroczne stopy zwrotu, przy jednoczesnym wygładzeniu przyrostu wartości portfela - o tym i wiele więcej pisałem w swojej książce. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz