Translate my BLOG

wtorek, 28 września 2021

Sartorius AG (SRT/SRT3)

56 000% w 12 lat i teraz jest w korekcie - okazja?
SRT 28.09.2021 - 587 €

Sartorius AG to niemiecki dostawca sprzętu farmaceutycznego i laboratoryjnego - spółkę przedstawiałem już w 2019 roku (po przewinięciu posta w dół, przejdziesz do tego wpisu) i od tamtego czasu jej kurs wzrósł o ponad 300%. Teraz cena akcji od historycznego szczytu oddaliła się o ponad 30%, jednak mimo tego nadal wyceniona jest na bardzo wysokim poziomie. Wycena ta oczywiście wynika z obiecujących perspektyw - przychody mają w kolejnych czterech latach się podwoić


Wraz ze wzrostem przychodów również i zysk netto oraz marża operacyjna mają rosnąć, a to oznacza, że firma jest w stanie lewarować biznes. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 38 mld. €, a średnioroczna stopa zwrotu przekracza 53% (z ostatnich 10 lat). Fundamenty wyglądają bardzo pozytywnie i jedynym punktem krytyki pozostaje właśnie ponadprzeciętnie wysoka wycena, która w dodatku w ujęciu przychodów i zysków w ostatnich latach rosła, co innymi słowami oznacza, że kurs akcji rósł szybciej niż wyniki finansowe - bańka?


Mimo tego, w długim ujęciu może to być interesująca spółka, jednak ryzyko do ponadprzeciętnie głębokiej wyceny pozostaje ciągle aktualne. Jeśli tylko troszkę zwolni tempo wzrostu wyników, to prawdopodobnie i kurs akcji zawróci o dobre 50 lub więcej procent. Problem przed jakim stoi długoterminowy inwestor, to ten, że nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) taki moment przyjdzie - może zanim do tej 50% przeceny dojdzie, kurs akcji wcześniej jeszcze o parę set procent wzrośnie...? Dlatego rozmyślam nad tym czy trwającą 30% korektę już wykorzystać do pierwszej transzy i jeśli cena akcji po tym faktycznie głębiej zanurkuje - wykorzystać to do powiększenia pozycji. 


Na koniec dla transparentności dodam, że w zarządzanym przeze mnie portfelu, który notowany jest na giełdzie (HQSP Investing), akcje te trzymam od kilkunastu miesięcy i tam pozycja ta notuje z ok. 70% zyskiem. Możliwe więc, że niebawem również przyłączy do mojego prywatnego portfela "Najlepszych Akcji Świata".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12 850% wzrostów w lekko ponad 10 latach i to przy relatywnie niskich obsunięciach kursowych
SRT3 21.06.2019 - 185,7 (EUR)

Dzisiaj krótko o spółce, którą regularnie traduje gdyż przy relatywnie niskich obsunięciach utrzymuje bardzo wysokie tempo wzrostów - Sartorius. Notowana jest na giełdzie w Niemczech i należy do światowych liderów w zakresie dostaw urządzeń laboratoryjnych i technologii przemysłowych. Klientami firmy są zakłady przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego i spożywczego oraz państwowe instytucje badawcze i laboratoria. 

Firma bardzo dobrze wykorzystuje trwającą na giełdzie hossę w której na wartości zyskała już 12 850% i to przy największych obsunięciach nie przekraczających 36%! Taką stabilność kursową przy tak wysokich stopach zwrotu nie widzi się często, a to można dobrze wykorzystać celem zarobienia kilku procent. Firma już była częścią mojego certyfikatu którym zarządzam i którego można kupić na giełdzie: Megatrend Trading, niestety ale pozycję zamykałem na zleceniu obronnym zyskując na przyroście kursu niecałe 2%. Przy kolejnej transakcji zamierzam przytrzymać pozycję troszkę dłużej, jeśli techniczny obraz będzie się zgadzał dostanie więcej miejsca na "oddychanie". 

Mimo już ponad 10 letniej dużej stabilności w kursie akcji, spółkę kwalifikuję do firm bardziej spekulacyjnych. Częścią długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" nie jest, ale nie wykluczam też że do niego nie dojdzie - może być dobrą pozycją na "podkręcenie" średniorocznej stopy zwrotu portfela. Na giełdzie można kupić dwa rodzaje tej akcji, jedne z tickerem SRT3 które są akcjami uprzywilejowanymi (tzn. akcje bez prawem głosu za to z delikatnie wyższą dywidendą) oraz SRT (zwykłe akcje) - powyżej wykres akcji uprzywilejowanej. Na koniec załączam jeszcze tabelę z wynikami spółki:8 komentarzy:

 1. Jeśli spółka z obecnego poziomu podwoi swoją wartość, czyli wzrośnie jeszcze o 100% to całkowita stopa zwrotu po 10 latach wyniesie już 25000% - magia procentu składanego :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel, A jak oceniasz inną spolkę niemiecką - Infineon, czy też o podobnym profilu Marvell Technology (NQ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sartorius ma lepsze wskaźniki wzrostu, tzn. po prostu szybciej powiększa przychody oraz zyski i dlatego dla długoterminowej inwestycji uważam, że jest lepszą spółką. Pozostaje tylko pytanie jaką cenę za te "lepsze wskaźniki" zapłacić? Wycena Sartorius jest wyższa i tym samym ma wyższe ryzyko do dużo głębszej przeceny.

   Usuń
 3. Na jakiej giełdzie kupujesz takie spolki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sartorius notowana jest na giełdzie niemieckiej ;)

   Usuń
 4. Do portfela "Najlepszych Akcji Świata" przyłączyła nowa spółka: SARTORIUS AG. Średnia cena zakupu to 562 € za akcję przy kursie EUR/PLN równym 4,613. Aktualnie pozycja ta odpowiedzialna jest za 1,99% wartości portfela.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Danielu z czego wynika rozstrzał pomiędzy kursem akcji SRT3 i SRT??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedne akcje są z prawem głosu, drugie bez. Fundusze nabywające udziały strategicznie mogą koncentrować się na akcjach z prawem głosu co powoduje też większy popyt na te akcje - taką sytuację mieliśmy od czerwca do września na akcjach SRT. Później doszło do wyrównania tej różnicy i dlatego w krótszym ujęciu SRT3 nadrobił zaległość do SRT. Wraz z dłuższym zakresem czasowym różnice te zanikają.

   Podobna sytuacja (tylko bardziej ekstremalna) była na akcjach Volkswagena w 2009 roku - tickery VOW i VOW3.

   Usuń