Translate my BLOG

piątek, 10 września 2021

Krka DD (KRK)

Dzisiaj przedstawię interesującą spółkę do inwestycji długoterminowej, która notuje na naszym parkiecie - słoweńskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, producent leków, leków weterynaryjnych i kosmetyków: Krka DD. Firma powstała w 1954 roku i na wagę rynkową przynosi 16,6 mld. zł i zatrudnia w sumie 11 481 pracowników. 


Spółka działa w czterech segmentach i są to: farmaceutyki na receptę w którego skład wchodzą m.in. leki stosowane w leczeniu chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego i przemiany materii oraz leki stosowane w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, produkty bez recepty, dostarczające między innymi witaminy i minerały, produkty na kaszel i przeziębienie, leki przeciwbólowe, produkty na ból gardła. Kolejnym segmentem jest Animal Health Products, która oferuje ogólne środki przeciwinfekcyjne i przeciwpasożytnicze dla zwierząt oraz usługi uzdrowiskowe i turystyczne składające się z ośrodków uzdrowiskowych w Smarjeske Toplice, Dolenjske Toplice, Strunjan, Novo Mesto i Otocec. 
 
Jako firma rozwinięta dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami - jej obecna dywidenda wynosi 4,3% i ona od 2012 roku, rok w rok rośnie. Jednak zaznaczę, że dywidenda powinna służyć do celów konsumpcyjnych, co wiele osób zwykle zapomina, gdyż sama dywidenda to dodatkowy koszt podatkowy, który przy inwestycji do maksymalizacji zysków można pominąć - temat ten dokładniej omówiliśmy w filmie: "Mity inwestowania dywidendowego".  

Spółka pod tickerem KRK notuje również na polskim parkiecie, co znaczy że powinna ona być dostępna u każdego polskiego brokera. Giełdą domową jest jednak Słowenia i tam jej ticker giełdowy to KRKG - na tej giełdzie jedna akcja kosztuje 110 €. Poniżej wykres spółki z polskiego parkietu:

KRK 10.09.2021 - 506 zł

Cena akcji w długoterminowym ujęciu znajduje się w silnym trendzie wzrostowym i całkowity przyrost kursu akcji razem z uwzględnieniem dywidendy wynosi niecałe 1400%. Po drodze firma oczywiście doświadczyła kilka korekt - największe obsunięcie było w trakcie kryzysu finansowego w 2008 roku, gdzie kurs cofnął o ok. 60%. Podczas koronawirusowego krachu akcje cofnęły z kolei 31%, które później w bardzo szybkim czasie odrobiono. Zaznaczyć też trzeba, że płynność tej akcji na naszym rynku wiele pozostawia do życzenia i przy inwestowaniu większych kwot, lepiej jest sięgnąć do notowań na rynku domowym. 

Dla osób zainteresowanych zdobyciem dodatkowej wiedzy w zakresie inwestowania, tradingu, psychologii zarządzania rynku i wiele więcej - przekierować mogę do książki "Giełda, inwestycje, trading". Po kliknięciu na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją możesz zamówić:

7 komentarzy:

 1. społka bedzie rosła tesz bedzie mocno rusł tsgames

  OdpowiedzUsuń
 2. kup długo terminowa na 2 lata społke altus - wykres roczny - https://stooq.pl/q/?s=ali

  OdpowiedzUsuń
 3. muj spusb gry biore na stronie stooq.pl wykres 100letni czyli roczny swieczkowy jesli mam przebity wyrzej korpus przechodze na wykres 10letni czyli miesieczny swieczkowy jesli potwierdzam mi swieczka trend to otwieram na 2 lata pozycje sprawdzony sposub działa

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za przedstawienie spółki. U mnie w portfelu już jest od początku roku. Największy minus to faktycznie płynność. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Z Dywidendą od KRKa na GPW jest duży minus – pobierany podatek u źródła wynosi około 27% (taką informację dostałem od znajomego, który te akcje posiada w polskim domu maklerskim).

  Wg memorandum winno być pobrane „W przypadku akcjonariuszy posiadających Akcje za pośrednictwem KDPW(…) do opodatkowania dywidendy ma zastosowanie wyższa stawka podatku u źródła, tj. 20%, ponieważ obecnie KDPW nie jest traktowany w Słowenii jako authorized foreign intermediary (autoryzowany pośrednik zagraniczny)”

  A dodatkowo „Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowenii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania” mówi o podatku od dywidend w wysokości 15%.

  Czyli jak rozumiem, osoba fizyczna otrzymując dywidendą od akcji Krka na GPW najpierw zostanie jej potrącone 27% u źródła , a potem będzie musiał dać 4% (różnica miedzy 19% opodatkowaniem dywidendy w Polsce a stawką wg konwencji u unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Słowenią). Czyli opodatkowanie dywidendy wynosi realnie 31%, co podważa sens kupowania tej spółki jako spółki dywidendowej.

  Teoretycznie jest też napisane w memorandum: „Uprawnieni akcjonariusze posiadający Akcje za pośrednictwem KDPW mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku ”, ale czy koszty ($$$ + czas) uzyskania takiego zwrotu nie przekraczają jego wartości dla drobnego inwestora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest dokładnie tak jak piszesz z dywidendą. Pobierane jest u źródła czyli w Słowenii 27%. Następnie jeśli masz akcje na IKE lub IKZe to dostajesz dywidendę pomniejszoną o ten podatek. Jeśli masz akcje na "zwykłym" rachunku to zabiorą jeszcze 4% przed wypłatą dywidendy. Tak czy inaczej z publikowanej oficjalnie dywidendy na konto dostaniesz około 2/3. Pocieszające jest to, że dywidenda jest % rosnąca r/r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korekta - wypłata (IKE i IKZE) 2023 za rok 2022 KRKA słoweński podatek był 25%. Co ciekawe na stronach GOV aktualnie dla 2023 roku widnieje stawka podatku 15% od dywidend wypłacanych za granicę. Za rok się okaże ile było faktycznie bo straszą podniesieniem podatków.

   Usuń