Translate my BLOG

czwartek, 27 lipca 2017

EUR/USD

Come back na Euro?
26.07.2017 - 1,1731

Długoterminowo, czyli od 1985 roku (tak Europejski System Walutowy powstał już 1979 roku) EUR/USD jest w trendzie wzrostowym. Od 2008 roku kurs w szerokim zakresie był w trendzie spadkowym (w całym zakresie trendu w korekcie). Początek 2015 roku mieliśmy zatrzymanie tego kierunku ruchu i przejście w 2,5 letni trend boczny - książkowo akumulacja. Obecnie kurs zbliżył się do górnego ograniczenia tego "boczniaka" i jeśli zdoła opuścić tą strefę z technicznego punktu widzenia mamy powrót do głównego trendu (zakończenie 9 letniej korekty). Oznacza to, że możliwe są nowe historyczne szczyty (długoterminowo (kilka lat)) powyżej 1,6.

Tyle z teorii. Jednak czy poziomy w okolicach 1,3; 1,4; i/lub powyżej 1,6 są możliwe?
Obecnie wygląda na to, że głównym motorem wzrostów tej pary jest słaby dolar - tak długo jak polityka "America First" będzie utrzymywana dolar będzie słabnąć. Powodem jest "odkapslowanie" się USA od reszty świata. Jeśli do tego dojdą jakieś "zapalniki" wzrostowe ze strony Euro (np. zmniejszenie luzowania ilościowego) mamy fundamenty pod mega hossę. 

Należy pamiętać, że ogólne nastawienie do Euro jest bardzo negatywne - nie raz napotykałem się na artykuły sugerujące bliski koniec waluty. Jednak jak pokazała historia jest to właśnie najlepszy wskaźnik do działania kontrariańskiego...
 


 Odwrócenie trendu, czy tylko korekta?
02.10.2013 - 1,33650

Od szczytu pierwszego lutego kurs EUR/USD spadł już o 360 pipsów. Przy takim ruchu nasuwa się pytanie, czy jest to już zakończenie rozpoczętego pod koniec lipca 2012 roku trendu czy tylko korekta? W odpowiedzi na to pytanie posłużę się wykresami:


Odpowiadając krótko: z technicznego punktu widzenia spadek kursu o 360 pipsów jest jedynie głębszą korektą ostatnich (bardzo) silnych wzrostów na tej parze. Analizując wcześniejsze (większe) korekty mieścimy się jeszcze w tolerancji, tzn. obecna korekta wcale nie jest głębszą korektą od wcześniejszych (zaznaczone zielonym i szarym prostokątem). Dodatkowo główna oraz przyspieszona linia trendu dają jeszcze miejsce na dalszy spadek. W przypadku przebicia przyspieszonej linii trendu kurs mógłby przetestować tzw. zmianę biegunów, która wraz z główną linią trendu tworzą silny poziom wsparcia. Dodatkowo korekta ta była by równa korekcie z szarego prostokąta, co daje dodatkowe potwierdzenie bardzo silnego poziomu wsparcia - są to okolice 1,33 $ za €.

Przybliżając wykres otrzymujemy potwierdzenie, że główne strefy wsparć znajdują się trochę niżej niż poziom obecnego kursu:


 Wsparcia te są (moimi) potencjalnymi poziomami wejścia do gry z trendem wyższego rzędu. W przypadku przebicia głównej linii trendu dalsze spadki mogła by powstrzymać kolejna strefa tzw. zmiany biegunów - jeżeli również i ona "pęknie" otrzymamy silny sygnał odwrócenia.
...nie, nie koniec
07.09.2012 
 W ostatniej analizie "edka" zwróciłem uwagę na ważne techniczne miejsce do którego kurs dotarł. Uważałem, że poziom 1,2576 to dobre miejsce do zajęcia pozycji krótkiej z zleceniem obronnym powyżej górnego ograniczenia rocznego kanału spadkowego. Byłem w błędzie... W przypadku przebicia tego kanału kolejnym kluczowym poziomem będzie linia trendu pociągnięta po szczytach z lutego, maja oraz kwietnia. Całość na wykresie widzę tak:

 Powyższą analizę przygotowałem już miesiąc temu dla strony tradingview.com. Tak więc proponuję obserwować te poziomy z powyższej analizy i odpowiednio działać. Rozwiązanie czy kurs EURUSD je przebije powinniśmy otrzymać najpóźniej po posiedzeniu FOMC, zaplanowanym na 12-13 września. Jeżeli się uda, myślę że można będzie śmiało ogłosić zakończenie bessy na tej parze.  

-EDIT-
Już je przebiliśmy, teraz najbliższy opór to 1,3... mimo wybicia ostateczne potwierdzenie odwrócenia trendu powinno dać posiedzenie FOMC.

Koniec wzrostów?
31.08.2012 - 1,2576

Wczorajsza sesja przyniosła bardzo dużo pro-spadkowych sygnałów sugerujących zakończenie korekty wzrostowej głównego trendu. Do najważniejszych należą: dotarcie do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie po "strasznym rozpędzeniu się" kursu nagle uaktywniła się podaż (długie górne cienie na niższych interwałach). W niższym interwale mamy dodatkowo harmoniczną formację spadkową, która potwierdza cały niedźwiedzi scenariusz. Wskaźniki impetu też sugerują powrót do spadków. Jeżeli ale przebijemy górne ograniczenie kanału dalsze wzrosty mogą powstrzymać kolejne równoległe do siebie linie, które po ich przebiciu zapoczątkują zmianę głównego trendu. Jednak uważam, że obecny poziom to niezła okazja do złapania większego ruchu spadkowego.
 
 Formacje świecowe ostrzegają przed powrotem w dół
08.06.2012 - 1,25

 Ostatnio opisany "ciekawy poziom" jako potencjalny punkt odreagowania został idealnie trafiony i waluta po niemalże pionowych spadkach odbiła docierając do wcześniejszego wsparcia, które teraz zamieniło się w opór (wszystko zaznaczone wyżej). Obecnie na wykresie trzydziestu minutowym możemy dostrzec pierwsze sygnały wskazujące na wyczerpanie siły byków, co może być oznaką na koniec korekty wzrostowej:


 
Powyżej wykres M30 po odreagowaniu odbicia od oporu. Utworzyły się aż trzy świece z długimi górnymi cieniami, które informują nas o dominacji podaży. Analiza z wykorzystaniem formacji świecowych daje nam możliwość dobrego zarządzania pozycją - tak więc obecny poziom do zajęcia pozycji jest bardzo atrakcyjny, gdyż stosunek ryzyko-dochód przekracza 1:6. 


Ciekawy poziom
31.05.2012 - 1,242

Za zgodą autora wstawiam interesujący wykres przedstawiający możliwe odreagowanie po ostatnich bardzo silnych spadkach. Potencjalny poziom wybicia z formacji został już dawno zrealizowany (wszystko opisane niżej), można więc powoli szukać poziomu w którym to kurs EUR/USD odreaguje. Myślę, że powyższy wykres nie trzeba interpretować - strefę wsparcia potwierdza linia trendu oraz zniesienie Fibonacciego. Powyższą analizę uzupełnię jeszcze o swój wykres:
 Dodałem dodatkowo linie wsparcia i oporu, które mogą powstrzymywać kurs przed kontynuacją kierunku notowań. Podsumowując, znajdujemy się w bardzo ciekawym rejonie cenowym, w którym możemy spodziewać się odreagowania. Odbicie potwierdzą zarazem wskaźniki, które w chwili obecnej znajdują się w strefie wyprzedania.

 


Potencjalny zasięg wybicia zrealizowany 
23.05.2012 - 1,257

Dzisiaj para EUR/USD zrealizowała z dokładnością co do jednego pipsa swój minimalny potencjalny zasięg wybicia z formacji o którym pisałem na początku kwietnia oraz maja (patrz niżej - "Dwa w jednym" i "Formacja RGR z zasięgiem wybicia równym 500 pipsów"). Co dalej? Myślę, że możemy spodziewać się krótkiego odreagowania. Jednak w dłuższym horyzoncie czasowym spadki powinny być dalej dominujące. Dwa w jednym...
07.05.2012 - 1,3


 Wcześniej opisywałem formację RGR z zasięgiem na 500 pipsów. Dzisiaj formacja ta "rozszerzyła" się do formacji trójkąta. Jednak najciekawsze jest to, że mierząc potencjalny zasięg wybicia w dwóch formacjach wychodzi dokładnie tyle samo. Czy jest to więc podwójne potwierdzenie realizacji wybicia? Czas pokaże... Możliwe że byki jeszcze spróbują odbić (na razie tworzy się bycza formacja młotka) jednak zdecydowana większość przemawia za ruch południowy. Podsumowując - na edku bez wątpienia niedźwiedzie rządzą.


Formacja RGR z zasięgiem wybicia równym 500 pipsów
08.04.2012 - 1,309

 EUR/USD dotarł do linii szyi formacji RGR. Linia ta tworzy pierwsze ważne wsparcie dla kursu, gdzie po przebiciu kolejne "przystanki" mogą nastąpić na wcześniejszych dołkach (1,3 oraz 1,2974). Jednak przed kontynuacją spadków, według większości wskaźników zaobserwujemy jeszcze odreagowanie ostatniego ruchu:


  72% jest za wzrostami, więc prawdopodobieństwo odbicia od linii jest w chwili obecnej większe. Po tym odreagowaniu (wyższy interwał) większość wskaźników mówi, że nastąpi głębszy zjazd (tzn. przebicie linii szyi i pewnie realizacja minimalnego zasięgu wybicia z formacji RGR) - wskaźniki w konwersji dziennej. Po tym najważniejsze wsparcie będzie tworzyć dołek z 16 stycznia - poziom 1,2625.


Czas na "short'y"?
02.04.2012 - 1,338

Para EUR/USD dotarła do górnego ograniczenia długoterminowego kanału spadkowego. Może to być pierwszy sygnał na możliwą zniżkę w nadchodzących dniach. Potwierdzenie na odwrócenie dotychczasowego trendu widać również na niższym interwale:
 Na wykresie H4 w rejonach 1,338 wyraźnie widać, że dominuje podaż. Długie górne knoty świeczek świadczą o silnej strefie oporu, którego potwierdzenie możemy znaleźć również w zniesieniach Fibonacciego. Poziom 1,338 niemalże idealnie pokrywa się z 78,6% zniesieniem. 
 • Najbliższe wsparcia znajdują się na poziomie 1,325 (cień młotka) oraz 1,319 (zmiana oporu z 13.03. na wsparcie)
 • Natomiast najbliższe opory to górne ograniczenie konsolidacji (cienie świec + zniesienie Fibo) oraz górne ograniczenie kanału spadkowego
 

Flaga?
03.02.2012 - 1,3145

Obecnie na głównej parze walutowej kształtuje się pro wzrostowa formacja flagi. Analizując metodą klasyczną należy oczekiwać wzrostów najpierw do poziomu 1,33 (zasięg wybicia z kanału), a następnie do poziomu 1,3625 (zasięg wybicia z flagi) gdzie dodatkowo znajduje się 61,8% zniesienie Fibonacciego.

 Zasięg wybicia z kanału
27.01.2012 - 1,3182


Patrząc na wykres H4 możemy wywnioskować, że minimalny zasięg wybicia z kanału nie został jeszcze osiągnięty (na wykresie zaznaczyłem ten poziom - 1,3300). Ciekawe też jest, że wcześniejsza korekta wzrostowa zatrzymała się dokładnie na 78,6% zniesieniu Fibonacciego, formując zarazem kanał o niemalże identycznej szerokości jak obecnie. Minimalny zasięg wybicia z tego kanału został  osiągnięty po dokładnie 184 godzinach, jeżeli ta analogia się powtórzy to poziom 1,33 powinniśmy osiągnąć w 28 godzin. Jak uda się pokonać ten minimalny zasięg wybicia to dalsze wzrosty mogą powstrzymywać kolejne zniesienia Fibo oraz ekstrema cenowe utworzone w kanale.


 "Edek" - szybka analiza
09.12.2011 - 1,3367

 Analiza na wykresie M5. Widać, że formuje się ładny trójkąt zwyżkujący. W którą stronę kurs pójdzie nas nie interesuje, dla nas ważne jest tylko aby przyłączyć się do tego ruchu. Jednak według wskaźników wybicie to nastąpi w górę... Potencjalny zasięg wybicia z trójkąta równy jest jej wysokości, czyli 70 pipsów. Ponieważ mamy dosyć silne zawężenie Stop Loss'a możemy ustawić poniżej/powyżej ograniczenia tego trójkąta, zachowując zarazem stosunek ok 20 do 70 (Stop Loss = ok. 20 pipsów, Take Profit = 70 pipsów). Czyli całkiem przyzwoicie, myślę że warto się zainteresować i ewentualnie przyczaić na wybicie :).


 Po wybiciu dołem w nowy kanał
14.09.2011 - 1,3756
 Kurs po wybiciu w dół w przyspieszonym tempie zaczął spadać, nie było widać dna ale jednak po osiągnięciu lokalnego minimum na poziomie 1,34987 kurs znowu odreagował zaczynając formować nowy kanał wzrostowy. Na wykresie wspaniale widać jak kurs gra w "pin ponga" odbija się od jednej linii do drugiej. Obecnie kurs zbliżył się do górnego ograniczenia kanału, można więc uznać, że wkrótce nastąpi powrotny ruch w dół. Jak widać na wykresie otworzyłem pozycję ustawiając ciasnego stopa ciut powyżej ostatniego maksimum, które znajduje się troszkę powyżej górnego ograniczenia kanału. Połowę pozycji planuję zamknąć po dotarciu kursu do 50% zniesienia Fibonacciego, które znajduje się około na poziomie 1,3710. Drugą połowę oddam po dotarciu do dolnego ograniczenia kanału.Niepewność na rynkach
19.08.2011 - 1,432

Aktualne niezdecydowanie na rynkach świetnie odzwierciedla główna para walutowa - EUR/USD. Kilka dni temu doszło do wybicia z flagi, która jest zapowiedzią na kontynuację trendu. Jednak z powodu zawirowań na giełdach, para ta ostatnio bardzo czule reaguje na każdą informację. Wystarczy już jakiś drobny news ze strefy euro by znacznie osłabić walutę, to samo tyczy się Ameryki - każda drobna negatywna informacja  ze strony USA mocno ciąży na dolarze. Na chwilę obecną EUR/USD utworzył dwa trójkąty, gdzie z powodu złych informacji doszło do wybicia dołem, co zapoczątkowało silne spadki. Jednak już po kilku dniach para w wyniku  kolejnych słabych wiadomości (tym razem ze strefy euro) z powrotem wybiła tworząc nowy trójkąt. Podsumowując trudno jest przewidzieć jak to się wszystko dalej rozwinie. Jesteśmy w trudnej sytuacji, jednak patrząc na wykres technicznie z dłuższego horyzontu czasowego wybicie z flagi górą oceniam na bardziej prawdopodobne.


Wybicie z flagi - potencjalny zasięg 1,56?
15.08.2011 - 1,4471
Analiza metodą klasyczną na interwale tygodniowym. Krótko: utworzyła się formacja flagi, dzisiaj doszło do wybicia, a jego potencjalny zasięg to 1,56.  Najbliższe opory to szczyty z ostatnich tygodni (szczyty w fladze).  Przebicie poziomu 1,493 otworzy drogę do 1,514 i następnie docelowy poziom - okolice 1,56.

   
Punkt zwrotny został trafiony

Na dzisiejszej sesji formuje się świeczka zielona, ale wcześniej nastąpiło odbicie od 23,6% zniesienia Fibonacciego - czyli punkt który opisywałem wczoraj został trafiony z dokładnością do 4 pipsów! Przyznam rzadko mi się zdarza złapać niemalże idealnie szczyt i dołek fali... Teraz proponowałbym dalszą obserwację jak to się wszystko rozwinie. Kolejne interwencje na tej parze walutowej będę robił chyba dopiero po wybiciu z trójkąta.   
 

Realizacja negatywnego scenariusza (05.07.2011 - 1,44224) 


Najpierw chciałbym pogratulować wszystkim którzy pokierowali się moją analizą i postawili na spadki. Osobiście też to zrobiłem i na najniższych możliwych lotach w ciągu jednego dnia zgarnąłem prawie 1400 zł. Po osiągnięciu kluczowego wsparcia (podwójne Fibo) połowę sprzedałem. Drugą połowę planuję sprzedać w okolicach 23,6% zniesienia Fibonacciego.

  Na ostatniej sesji odwrócenie trendu zostało potwierdzone przebiciem dosyć silnego wsparcia (potwierdzone zarazem zniesieniami Fibo z fali głównej i fali wyjściowej (gdzie kurs osiągnął swój szczyt i zawrócił)). Potwierdzenie zmiany kierunku dają nam również oscylator stochastyczny, który wygenerował silny sygnał sprzedaży oraz oscylator TRIX, który osiągnął swój szczyt i zaczął zawracać. Obecnie możliwe cofnięcie widzę do 23,6% zniesienia z fali wyjściowej - tj. ok 1,42210. 

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte na blogu at-trader.blogspot.com analizy , są tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią i nie stanowią rekomendacją w rozumieniu przepisów
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje
podejmowane na jej podstawie - pamiętaj inwestujesz własne pieniądze za które sam jesteś odpowiedzialny.Na górnym ograniczeniu linii trendu
03.07.2011 - 1,45381

Tym razem chciałem zwrócić uwagę na kluczowe miejsce w którym znalazła się para walutowa - EUR/USD. Kurs zbliżył się do górnego ograniczenia linii trendu gdzie na 127,2% zniesienia ostatniej fali się zatrzymał. Wniosek z tego taki, że cena powinna odbić się od tego poziomu, gdzie możliwy ponowny zwrot kierunku ruchu mielibyśmy w okolicach dolnej linii trendu. Oscylator natomiast czeka jeszcze na wygenerowanie negatywnego sygnału, ale znajduje się już w "krytycznym" miejscu, co potwierdziło by też zmianę kierunku w którą kurs zmierzał.

Jutrzejszy dzień może być więc kluczowy co do przyszłego kursu, dodatkowo o godzinie 16 poznamy indeksy PMI ze Strefy Euro, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz dane z USA.

9 komentarzy:

 1. Jesteś jeden z niewielu, który w krótszym interwale analizował eur/usd. Na innych stronach prawie wszystkie analizy robione na wykresie dziennym wskazywały spadek w okolice 1,16, Twoja analiza na krótszym interwale sugeruje wzrosty do poziomów ok. 1,36 i tu chciałem pogratulować dobrego wyczucia tego odbicia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, tylko że później ta flaga się "rozwiązała" tzn. została zanegowana i już ją nie można interpretować jako flagę :) teraz bardziej RGR się tam robi (H4). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. chyba wakacje będą bycze na rynkach

  OdpowiedzUsuń
 4. ale Edek juz przebił 1,28...

  OdpowiedzUsuń
 5. Sugerując sie poziomem fibo kurs doszedł do 61.8 procent ,co wskazuje na odreagowanie wzrostów. Mysle ze do środowego posiedzenia ,może być korekta wzrostów...

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie strasznie irytuję spadek USD a wzrost EUR jako, że korzystam z paypala i przewalutowania są okrutne :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobra analiza! Im mniej osób wierzy w wzrosty tym bardziej parawdopodobne one będą!

  OdpowiedzUsuń
 8. Thanks for sharing useful analysis on EUR/USD currency pair, forex trading signals and market trends, currently, the course approached the upper limit of the channel, so it may be assumed that soon the movement will resume shortly.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń