Translate my BLOG

środa, 12 lutego 2020

Compass Group (CPG)

Brytyjska spółka dywidendowa
CPG 11.02.2020 - 1967 (GBX)

Według statystyk blogera w ostatnich 30 dniach 7849 osób odwiedzających bloga było z Wielkiej Brytanii, co stanowi ok 20% wszystkich odwiedzających! Odsetek jest więc bardzo wysoki, co najprawdopodobniej wynika z tego, iż na swoim blogu najwięcej wpisów poświęcam spółkom zagranicznym. Na wielokrotne prośby czytelników dodam więc spółkę z tego parkietu (przepraszam, że tak późno to robię), zaznaczę, że osobiście praktycznie w ogóle nie traduje/inwestuje w Londynie. Powodów dlaczego omijam ten rynek właściwie nie ma, może to zmienię...

Przechodząc do wyszukanej przeze mnie spółki: Compass Group jest firmą cateringową z kapitalizacją (po przeliczeniu na USD) równą 41,2 mld. $. W ciągu roku produkuje ok 4 mld. posiłków, a założona została w 1941 roku i zatrudniają w sunie 550 000 osób. Sytuacja finansowa firmy bardzo mi się podoba - mamy rosnące obroty, rosnące zyski netto, rosnące zyski na akcję (efekt wykupu akcji własnych) i spadającą wycenę fundamentalną. Spadająca wycena wynika głównie z większego tempa wzrostów wyników finansowych niż kursu akcji, ale to też oznacza, że przyszłe oczekiwania co do dalszego rozwoju spadają. Mimo tego rosnący trend kursu akcji (powyższy wykres w ujęciu ponad 15 letnim, tzn. uwzględnia również okres kryzysu finansowego) wraz z rosnącą dywidendą dają dużo powodów do radości:


Dywidenda wypłacana jest dwa razy do roku, a payout ratio utrzymuje się na stabilnym poziomie (w przedziale 47-55%). Jej obecna stopa znajduje się w okolicach 1,9% i przypomnę, że przy spółkach brytyjskich inwestor otrzymuje kwotę brutto. Przechodząc do wyników finansowych, poniżej zestawienie z minionej dekady (wyniki przedstawione w GBP):


Na zakończenie przypomnę o trwającej przedsprzedaży mojej książki "Giełda, inwestycje, trading". Decydując się na zakup w okresie trwającej promocji można zaoszczędzić 25% oraz zdobyć egzemplarz z moim autografem. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

Zachęcam również do zapisu do newslettera, będziesz wtedy na bieżąco informowany o nowych wpisach na blogu, moich transakcjach na giełdzie oraz otrzymasz darmowy fragment książki wraz z spisem treści. Po podaniu maila otrzymasz na swoją skrzynkę elektroniczną wiadomość w której należy potwierdzić chęć zapisu, po tym otrzymasz darmowy fragment:

4 komentarze:

  1. Dziękujemy bardzo za ten wpis! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Od krótkiego czasu jestem czytelnikiem tego bloga i bardzo podobają mi się w jaki sposób przedstawiane są przez autora analizy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli w ostatnich 30 dniach 7849 odwiedzin z z Wielkiej Brytanii stanowi ok 20% wszystkich odwiedzających, to całkowita liczba miesięcznych odwiedzin wyniosła ok 40 000. Dobrze liczę? :)

    OdpowiedzUsuń