Translate my BLOG

sobota, 29 lutego 2020

The Clorox Company (CLX)

Jakie spółki kupować kiedy rynek przez dłuższy czas będzie spadać?
CLX 28.02.2020 - 159,84 $

Rynki w minionym tygodniu spadły w zawrotnym tempie tracąc do szczytów ok. 15%. Wielu inwestorów już zaczęło się zastanawiać, czy sytuację tą można wykorzystać do zakupu spółek po promocyjnej cenie. Mimo, że okazja może się już jakaś zbliżać, nadal należy zachować pewną ostrożność - "ślepe" nabywanie akcji, tylko bo straciły ponadprzeciętnie dużo nie jest dobrą strategią. W okresie takim jak obecnie zalecałbym inwestycje w duże podmioty z stabilnymi wynikami finansowymi.

Czy obecny moment jest dobry do zakupów tego niestety nie jestem w stanie powiedzieć, ale jeśli do całej sprawy podejdziemy "z głową" prawdopodobieństwo sukcesu będzie większe. Warto również dodać, że decydując się na zakup w okresie ponadprzeciętnie głębokiej korekty, z bardzo dużym prawdopodobieństwem będziemy je mogli zaliczyć do klasycznego "łapania spadającego noża", tzn. że idealny dołek raczej nie złapiemy. Dlatego dla zmniejszenia ryzyka rozglądam się tu po spółkach z niską betą, tzn. z niską zmiennością rynkową:


Firma jaką w tym wpisie przedstawię to The Clorox Company - założona w 1913 roku, produkuje artykuły gospodarstwa domowego i chemikalia. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 20 mld. $, zatrudniają 8800 pracowników i od ponad 40 lat rok w rok zwiększali wypłatę dywidendy, na którą przeznaczają ok 62% zysków, jej obecna stopa wynosi 2,66%. Na powyższej grafice w dolnym lewym rogu efekt dywidendowy przedstawiony został w porównaniu do samego kursu akcji, od której ona jest odejmowana - z uwzględnieniem, wartość akcji wzrasta do ok. 2000 $, bez do ok. 170 $! Mówiąc inaczej: w samej dywidendzie inwestycja zwróciła się ponad 10 krotnie! Dodam, że ona w trakcie spadków może dawać komfort w której firma mimo trwającej przeceny rynkowej będzie regularnie dzielić się z nami swoimi zyskami.

Jak już pisałem: CLX to spółka z relatywnie stabilnym kursem i również w trakcie rynkowej paniki stabilność ta jest utrzymywana. Dotychczas cena od swojego historycznego szczytu oddaliła się o ok. 10%, gdzie inne spółki pospadały 15, 20, 30 i więcej procent! Oznacza to, że w przypadku dalszej kontynuacji przeceny, CLX powinien utrzymać stabilność - myślę, że maksymalne obsunięcie będzie niższe od rynkowego. 

Przechodząc do wyceny: w ujęciu historycznym wycena utrzymuje się na stabilnym poziomie, obecnie jest ona delikatnie powyżej średniej. Więcej danych umieszczam jak zwykle na kolejnych grafikach:


Temat jak postępuję w okresach bessy (obecna sytuacja na giełdzie nie jest jeszcze bessą) omawiam bardziej szczegółowo w swojej książce. Wybierając spółkę do inwestycji długoterminowej warto przeanalizować ogólne otoczenie rynkowe. Jeśli spadki wywodzą się z konkretnego sektora (jak np. z sektora technologicznego w 2000 roku, lub finansowego w 2008 roku) to przy wyborze spółki radziłbym omijać firmy z tego sektora. Dla zmniejszenia ryzyka warto również rozglądnąć się po spółkach defensywnych (takich jak z tego wpisu), oraz pamiętać o odpowiedniej dywersyfikacji. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu z książką:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco to zachęcam również do zapisu do newslettera. Otrzymasz wtedy darmowy fragment książki wraz z spisem treści. Przypomnę, że przedsprzedaż zbliża się już do końcówki, pozostało jeszcze kilkanaście dni w której książkę kupić można 25% taniej. Dodatkowo każdy egzemplarz zakupiony do pierwszego kwietnia będzie z moim autografem.

1 komentarz: