Translate my BLOG

piątek, 7 lutego 2020

Edwards Lifesciences Corporation (EW)

Jak znajduję spółki do mojego portfela "Najlepszych Akcji Świata"?
07.02.2020

Pytanie które dosyć często trafia do mojej skrzynki odnosi się do moich akcji w portfelu inwestycyjnym "Najlepszych Spółek Świata". Wśród najczęstszych pytań jakie dostaję to kryteria jakie dana firma musi spełniać aby móc dołączyć do portfela. Przy tym jednej uniwersalnej formuły do spełnienia tych kryteriów nie ma. Różne spółki charakteryzują się różnymi danymi fundamentalnymi. Jedne mają niższą dynamikę wzrostową zysków, drugie wyższą, jeszcze inne mają wysokie zadłużenie albo, przeciwnie, niskie (zadłużenie nie jest czymś negatywnym) itd. Ta różnorodność sprawia, że właśnie nie możemy analizować różne firmy w oparciu o takie same kryteria. Mimo tego dwie wspólne cechy można wyróżnić i są to długoterminowy trend wzrostowy kursu akcji oraz zyskowność firmy. Pozostałe kryteria to już bardzo indywidualna sprawa. W mojej książce ("Giełda, inwestycje, trading") temat ten oczywiście dokładniej omawiam. Klikając na poniższy obrazek przejdziesz do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/


.
Przechodząc do przykładowej spółki, która może dołączyć do prestiżowej listy "Najlepszych Spółek Świata" przedstawię dzisiaj Edward Lifescience Corporation:

EW 07.02.2020 - 236,64 $ 

Firma założona została w 1956 roku i jest amerykańską firmą działającą w dziedzinie technologii medycznej. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok 52 mld. $ i zatrudniają 12 000 pracowników. Znana głównie z takich produktów jak różnych zastawek serca o różnych rozmiarach, produktów do rekonstrukcji zastawek serca, produktów do terapii naczyniowej wraz z urządzeniami do monitorowania hemodynamicznego do pomiaru wydajności sercowo-naczyniowej podczas operacji i na oddziale intensywnej terapii. Załączony wykres obrazuje historię zmiany wartości z ostatnich 20 lat - zauważyć można długoterminowy i przede wszystkim stabilny trend wzrostowy. Okresy kryzysów gospodarczych przechodziły na spółce "bokiem". Największa korekta tylko delikatnie przekroczyła wartość 50% (w 2000 roku), kolejna co do wielkości korekta zagościła w 2013 roku (cena spadła wówczas 45%), pozostałe nigdy nie przekroczyły wartość 40% i to w 20 letniej historii!

Również fundamentalnie wygląda bardzo pozytywnie: mamy rosnące obroty, rosnące zyski netto, rosnące free cash flow itd. Edwards Lifesciences nie wypłaca dywidendę, ale za to skupuje akcje własne. Oznacza to, że inwestor, któremu zależy na wzroście samej wartości, może taką spółką ominąć dodatkowe obciążenie podatkowe, które by miał gdyby reinwestował dywidendy. Temat ten poruszyłem w darmowym fragmencie do książki, który można otrzymać zapisując się na newsletter. Po potwierdzeniu zapisu poprzez kliknięcie w link, który otrzymasz na swoją skrzynkę elektroniczną w kolejnym mailu prześlę Tobie fragment książki wraz z spisem treści.


.

Dla kompletu danych dołączam dodatkowe dane spółki wraz z wynikami finansowymi z ostatnich dziesięciu lat:


.

1 komentarz:

  1. Spółka wręcz fenomenalna. Trochę teraz drogo, ale za jakość się płaci.

    OdpowiedzUsuń