Translate my BLOG

czwartek, 6 lutego 2020

Hannover Rueck (HNR1)

Jak wygląda "idealna" spółka dywidendowa?
06.02.2020

Przedsprzedaż mojej książki trwa już kilka dni i jako darmowy fragment wybrałem temat poświęcony dywidendom. Napisałem dlaczego dla długoterminowej inwestycji, inwestycja w spółkę z niższą dywidendą może przynieść wyższy przypływ gotówki niż wybór firmy płacącą wyższą dywidendę - brzmi paradoksalnie, ale właśnie na samej analizie stopy dywidendowej się nie kończy. W dalszej części fragmentu opisałem, że reinwestowanie wypłacanej dywidendy w spółkę, która ją wypłaciła niesie ze sobą koszty, które przy takiej strategii możemy ominąć (chodzi dokładniej o obciążenie podatkowe). Kolejny rozdział mojej książki poświęcam temu jak znajduję dobrą (według mojego uznania) spółkę dywidendową i dzisiaj jako jeden przykład przedstawię taką spółkę.

Jeśli chcesz poznać szczegóły i przeczytać darmowy fragment książki wraz ze spisem treści, to poniżej możesz zapisać się do newslettera - podaj swój e-mail i następnie potwierdź zapis poprzez kliknięcie w link, który otrzymasz na swoją skrzynkę mailową. W ciągu kilku minut, w kolejnej wiadomości, otrzymasz PDF'a ze spisem treści i fragmentem książki:.

Przy budowie portfela dywidendowego inwestor siłą rzeczy koncentrować się będzie na spółkach dojrzałych z sektorów niecyklicznych, gdyż to właśnie te spółki charakteryzują się stabilnością finansową, które są podstawowym elementem przy inwestowaniu dywidendowym. Jako przykład "dobrej" (w mojej opinii) spółki dywidendowej posłuży dzisiaj niemiecka firma ubezpieczeniowa Hannover Rueck:

HNR1 05.02.2020 - 182,5 €

Firma założona została w 1966 roku i należy do wiodących przedsiębiorstw reasekuracyjnych, tzn. jest swego rodzaju ubezpieczycielem ubezpieczycieli. Hannover Rück utrzymuje stosunki handlowe z ponad 5000 zakładami ubezpieczeniowymi w 150 państwach. Jej światowa sieć placówek składa się z ponad 100 filii. Okres trwającej obecnie hossy spółka dała radę wykorzystać, zapewniając sobie dobrą pozycję rynkową. Świadczą o tym przede wszystkim polepszające się z roku na rok wyniki finansowe, poniżej historia od 1992 roku (w €):


Sam przyrost kursu akcji w trwającej już ponad 10 lat hossie wyniósł ponad 1500% (liczone od dołka). Do tego dochodzi rosnąca dywidenda, która stabilnie pnie się do góry:


Wartości oznaczone gwiazdką są prognozami i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to aby wypłacana dywidenda w kolejnych latach miał się zmniejszyć, a sama pewność, że inwestor ją nadal będzie otrzymywać jest dosyć duża, gdyż spółka na jej wypłatę przeznaczała jak dotąd między 35-50% swoich zysków. Krótko reasumując: jako inwestycja dywidendowa (czytaj długoterminowa) Hannover Rueck może być dobrym kandydatem. Mamy rosnące obroty, rosnące zyski, rosnącą wypłatę dywidendy, stabilne payout ratio i silną pozycję rynkową. Przechodząc do samej wyceny: uważam, że jej obecny kurs jest trochę zawyżony dlatego możliwym dobrym rozwiązaniem może być pierwszy zakup w małej transzy i kolejny w większej po korekcie kursu akcji.

Na zakończenie przypomnę o trwającej przedsprzedaży mojej książki: do 15 marca można ją nabyć oszczędzając 25%. Dodatkowo tylko do pierwszego kwietnia zdobyć można egzemplarz z moim autografem. Klikając na poniższą grafikę przejdziesz do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

10 komentarzy:

 1. Wybór między PZU a HNR1 jako "którego" z sektora ubezpieczeniowego wybrać to chyba bez dwóch zdań wypada na Hannover Rueck. Najważniejsza przewaga to rosnąca dywidenda, tu kurs (przynajmniej dla mnie) jest drugorzędny. Podoba mi się! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten moment największą wadą PZU jest chyba to że jest to spółka skarbu państwa. Czyli kandydat na kolejną dojarnie do zaspokojania potrzeb beneficjentów socjali.

   Usuń
 2. dlaczego nie TALANX AG , lepsze wskaźniki c/z, c/p, wyższe dywidendy , lepszy EBIT i jest właścicielem HNR1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głównie ze względu na płynność, a wskaźniki nie są dla mnie miarą atrakcyjności inwestycyjnej (dokładniej w książce wyjaśniam). Talanx AG też jest dobra, ale jeśli wybierać, preferowałbym HNR1 - bardziej stabilny trend ;)

   Usuń
 3. Hej Daniel! Chciałbym, żebyś "wyłowił" podobne perełki z London Stock Exchange (sam jeszcze nie zrobiłem przeglądu spółek z tego rynku bo polski rynek uważam w tym momencie za atrakcyjniejszy :-). Już Ci tłumaczę dlaczego akurat pytam się o rynek brytyjski... Ostatnio coraz więcej naszych brokerów na rachunkach IKE i IKZE udostępnia rynki zagraniczne (BOŚ np. udostępnił w grudniu 2019 roku - mamy największe w historii zainteresowanie polskich inwestorów rynkami zagranicznymi - polscy inwestorzy wychodzą coraz śmielej na rynki globalne np. https://strefainwestorow.pl/artykuly/produkty-uslugi/20200206/jak-inwestowac-gielda-zagraniczna. Dlaczego zatem pytam akurat o rynek brytyjski - bo to jeden z dwóch rynków (poza Luxemburgiem) dostępnych u polskich brokerów, gdzie uzyskamy dywidendę "u źródła" bez potrącenia podatku od dywidendy, a więc w pełnej wysokości wypłacanej przez brytyjską spółkę. W Wlk. Brytanii dywidenda nie jest opodatkowana (czy też precyzyjnie mówiąc opodatkowana jest stawką "0"). Patrząc z punktu widzenia optymalizacji podatkowej dostajemy na IKE i IKZE dywidendę ze spółek brytyjskich "w czystej" postaci, tj. bez potrącenia podatku u źródła i dodatkowo bez potrącenia polskiego podatku od zysków kapitałowych "belki" (na IKE i IKZE nie obowiązuje zasada tzw. nieograniczonego obowiązku podatkowego = brak podatku belki). Po rozszerzeniu IKE i IKZE w rachunku maklerskim z udostępnieniem rynków zagranicznych dynamicznie rośnie zainteresowanie tym produktem (niektórzy tylko i wyłącznie traktują je jako formę odroczenia podatku niekoniecznie myśląc zatem celu emerytalnym). Reasumując to jedyna sytuacja, gdzie:
  I. mamy rachunek maklerski u polskiego brokera
  2. dywidendę z zagranicy otrzymujemy w "czystej" postaci.
  3. żadnych rozliczeń corocznych przed polskim urzędem skarbowym
  Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz "w głowie" nie mam żadnego tytułu, ale rozglądnę się. Dużo na tym rynku nie działam (właściwie prawie w cale), więc zanim coś znajdę (i czy w ogóle) może trochę czasu minąć.

   Usuń
  2. Marcin: ja znalazłem że 0% tak ale do 2000funtów, potem już progi zaczynająć od 7,5%, https://www.barclays.co.uk/smart-investor/new-to-investing/your-first-steps/how-dividends-are-taxed/

   Usuń
  3. Hej Artur - to zamieszałeś :-) wygląda na to, że faktycznie do pewnej kwoty jest stawka "0" - ja znalazłem, że do kwoty 5000 funtów :-) zadzwonię w wolnej chwili do BOS - ia bo pamiętam, że do to oni pisali o nieopodatkowaniu dywidend w ogóle na IKE i IKZE z rynku brytyjskiego tu masz to co m.in. znalazłem http://biuropodatkowe.co.uk/pl/202/139/jak-osoba-fizyczna-badaca-rezydentem-podatkowym-w-polsce-powinna-rozliczyc-sie-z-dywidend-uzyskiwanych-ze-spolki-majacej-swojasiedzibe-w-uk-.html

   Usuń
  4. tak Arur chyba masz rację, że aktualnie jest to kwota do 2000 funtów - zobacz na to ww części dotyczącej dywidendy https://www.taxangels.pl/blog/konwencja-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-pomiedzy-polska-i-wielka-brytania/

   Usuń
 4. Kiedy rośnie zainteresowanie jednym rynkiem mamy pierwszy sygnał, że możliwie wzrosty tam się kończą (wzrosty, bo inaczej by nie było zainteresowania) - tak tylko mówię ;)

  OdpowiedzUsuń