Translate my BLOG

piątek, 17 lipca 2020

Accenture PLC (ACN)

Stabilna w przychodach, zmienna w kursie akcji
 ACN 16.07.2020 - 219,03 $

Kolejna interesująca spółka do inwestycji długoterminowej: Accenture PLC. Firma z siedzibą w Dublinie (Irlanda), jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 145 mld. $ i zatrudniają w sumie 492 000 pracowników w tym 6000 w Polsce. Jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw outsourcingowych i konsultingowych w dziedzinie zarządzania i technologii (w tym technologii informatycznych). Notowana na giełdzie w USA, jest częścią indeksu S&P500

Fundamentalnie stoją wyśmienicie: rosną obroty, zysk netto, free cash flow, jednocześnie spada liczba akcji i do tego nie jest zadłużona. Stabilność finansowa nie idzie w parze z stabilnością kursu akcji - przynajmniej w ostatnich trzech latach. Jednak podwyższoną zmienność można wykorzystywać do zajęcia pozycji długoterminowej.


Średnioroczna stopa zwrotu z minionych dziesięciu lat wyniosła 18,8%, do tego dochodzi dywidenda, która przy obecnym kursie przynosi dodatkowe 1,46% w skali roku, przeznaczając na nią nie więcej niż 50% wypracowanych zysków. Wycena obecnie dosyć wysoka, jeśli ale zmienność kursu z ostatnich trzech lat będzie kontynuowana, to możliwe że przyszłą korektę można wykorzystać do zakupu. Więcej informacji zamieszczam tradycyjnie na końcu:


Dla osób głodnych wiedzy i chcących wyciągnąć więcej niż oferuje rynek (pokonać rynek) - w swojej książce opisałem w jaki sposób dobieram spółki do prywatnego portfela długoterminowego (portfel do wglądu: "Najlepsze Spółki Świata"). Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu z książką:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

5 komentarzy:

 1. Jest gdzieś spis jakie stronki używasz, na przykład do tego wykresu z dywidendą czy do tych key ratios? Mam książkę i jest tam pare wspomnianych ale to chyba nie te

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zakładce prywatne strony są wszystkie stronki z których korzystam ;)
   Screeny z tego wpisy pochodzą z traderfox.de, gurufocus.com, finviz.com i morningstar.com

   Usuń
 2. Ciekawostki:
  - W 1989 r. wydzieliło się z Arthur Andersen & Co. 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorstwo zmieniło formalnie nazwę na Accenture, zaś 19 lipca 2001 stało się spółką giełdową notowaną na nowojorskiej New York Stock Exchange (NYSE).
  - Od 2019 spółka płaci dywidendy co kwartał wcześniej podobnie jak firmy notowane w Londynie co pół roku. Payout ratio <50%
  https://seekingalpha.com/symbol/ACN/dividends/history

  OdpowiedzUsuń
 3. A co sądzisz o spółce lennar corp? Dość niski c/z, dobre fundamenty... wpisuje sie w spółki które tu prezentujesz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znałem tej spółki wcześniej. Lennar Corp. wygląda całkiem dobrze, jednak jest jeden istotny punkt który powstrzymuje akcje przed wzrostami - bardzo duże rozwadnianie udziałów akcjonariuszy. Kiedy to przerwą i fundamenty pozostaną w trendzie rosnącym, akcje mogą szybko ruszyć do góry, więc trzeba śledzić kolejne raporty, które mogą zapowiedzieć zakończenie tej polityki.

   Usuń