Translate my BLOG

niedziela, 26 lipca 2020

DocuSign (DOCU)

Trading z trendem - jak zarządzać pozycją?
26.07.2020

Zazwyczaj przedstawiam spółki interesujące pod względem inwestycyjnym, więc dzisiaj dla odmiany omówię pozycję tradingową. Firma, która posłuży jako przykład to DocuSign - silnie rozwijająca się spółka z sektora technologicznego, która umożliwia organizacjom zarządzanie umowami elektronicznymi. Kapitalizacja spółki przekracza 34 mld. $, zatrudniają 3909 osób. Wyceniana główne w oparciu o rosnące obroty, które w ostatnich trzech latach rosły średnio o 33% (z roku na rok). Oznacza to, że idealnie wpisuje się w modne spółki typu "growth" i nie można ją wyceniać w oparciu o osiągane wyniki finansowe. 


Jako, że na giełdzie notowana jest od 2018 roku nie mamy wglądu do dalszej historii sprzed debiutu. Historia wyników sięga 2016 roku i od tego czasu najważniejszy wyznacznik tego rodzaju spółek (wzrost obrotów) przyjmuje wykres wykładniczy - w 2016 roku obroty wynosiły 250 mln. $, a w 2019 roku już 700 mln. $. Taka dynamika wzrostowa sprzyja kursowi akcji, które od debiutu (2018) zyskały do dzisiaj 380%. Najważniejsze, że akcje firmy poruszają się w stabilnym trendzie wzrostowym, a to ułatwia zarządzanie pozycją.

DOCU 24.07.2020 - 190,95 $ 

W trakcie "koronawirusoego" krachu, akcje cofnęły o niecałe 30%, czyli mniej niż szeroki rynek. Jako, że korzystają na digitalizacji (który po ostatnich wydarzeniach przyspieszył), firma tym bardziej staje się interesująca. Późniejsze przejście do trendu wzrostowego było bardzo stabilne - cena akcji rosła dynamicznie, korekty sięgały maksymalnie 20% (co przy tej dynamice wzrostów nie jest dużo). Oznacza to, że można było szukać poziomów na przyłączenie do wzrostów. 

Każde kolejne wybicie nowego wyższego szczytu jest sygnałem zakupu jako przyłączenie do momentum. Słabość kursu, czyli korekty można z kolei wykorzystać w oparciu o najgłębsze cofnięcia - najgłębsze cofnięcie w minionych czterech miesiącach wyniosło 20%, czyli spadek o większą wartość od 20% jest sygnałem do zmiany charakteru trendu (być może i odwrócenia trendu). Dla osób, które chcą wykorzystać ogólny trend spółki w jakim znajduje się od jeszcze dłuższego czasu, może z kolei posłużyć najgłębsza korekta w minionych dwóch latach - czyli cofnięcie ceny o 30% - spadek, który przekroczy tą wartość, można wykorzystać do wyjścia z transakcji. Obecnie kurs spółki znajduje się w krótkoterminowym trendzie bocznym, jednak jest to podyktowane ogólną kondycją rynku - również indeks technologicznych spółek znajduje się w korekcie. Jeśli cena akcji wcześniej wybije powyżej najwyższych szczytów niż indeks, to mamy dodatkowe potwierdzenie utrzymującej się przewagi firmy nad rynkiem.

Dodam, że jestem w posiadaniu tych akcji. Moja strategia zarządzania pozycją opiera się głównie na jak najdłuższym wykorzystaniu trendu wzrostowego. Pierwszym ważnym wsparciem jest cena 181 $ (poprzedni dołek), następnie 172 $ (zasięg najgłębszej korekty z minionych czterech miesięcy), ostatni poziom wsparcia tworzy cena 150 $ (zasięg najgłębszej korekty z ostatnich dwóch lat).


Jak widać nie ma niczego skomplikowanego w rozplanowaniu sobie transakcji - orientując się po poprzednich zasięgach korekt, możemy dostosować się do obecnie panującego charakteru trendu. Więcej na temat aktywnego handlowania pisałem również w swojej książce - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu. Na końcu zachęcam również do zapisu na newsletter, który będzie Cię informował o nowych wpisach na blogu.

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/
 

.

5 komentarzy:

 1. Baza w spisie treści ciekawych spółek rośnie. Cenna kopalnia wiedzy do budowy portfela inwestycyjnego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawie kupiłem po $191 ale ... za dużo akcji insiderzy sprzedają. Poprzednio jak "wyrzucali akcje przez okno", a ulica kupowała (czyli my) to notowania indeksów/akcji trochę przysiadły. Teraz to kwestia co najwyżej kilku tygodni, gdy nadejdzie korekta. Wtedy kupię. Zwłaszcza jak dolar będzie tani/jeszcze tańszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć, Daniel. Może pora na jakąś spółkę z DAX? W końcu nie samym Wirecardem DAX żyje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W DAX'ie jest tylko 30 spółek i są to głównie spółki z sektora motoryzacyjnego. Uważam, że na niemieckim parkiecie bardziej interesujące firmy znajdziemy w indeksie TecDAX - może niedługo przyglądnę się tam dokładniej :).

   Usuń
  2. no fakt, miałem na myśli niemiecką giełdę a napisałem "DAX", słuszna uwaga. W każdym razie czekam na prześwietlenie jakiejś spółki z rynku niemieckiego i pozdrawiam

   Usuń