Translate my BLOG

czwartek, 30 lipca 2020

Fortinet (FTNT)

Bezpieczeństwo teleinformatyczne coraz ważniejszą częścią gospodarczą
FTNT 29.07.2020 - 136,52 $ 

Fortinet jest firmą, która zajmuje się rozwojem i sprzedażą oprogramowania, urządzeń oraz usług z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego, a w świecie postępującej digitalizacji bezpieczeństwo informatyczne staje się coraz ważniejszą częścią gospodarczą. Spółka koncentruje się głównie na wzroście obrotów, które umożliwić mają zdobycie jak największej części sektora w którym firma działa - pod względem przychodów jest czwartym na świecie przedsiębiorstwem w branży zabezpieczeń sieciowych. Założona w 2000 roku spółka dzisiaj na wagę przynosi ok. 22,5 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Zatrudniają w sumie 7448 pracowników i jak to przystaje na silnie rozwijającą się firmę technologiczną nie płaci dywidendy.


Dane fundamentalne wyglądają bardzo dobrze - z początku koncentracja na zdobywanie jak największej części gałęzi gospodarczej, dzisiaj powoli ważniejsza staje się już maksymalizacja zysków. Marża zaczęła rosnąć i tak zysk netto z 31 mln. $ w 2017, eksplodował do 332 mln. $ w 2018 roku. W kolejnych latach wynik netto się utrzymywał i tempo wzrostu obrotów nie spadało. Jako ciekawostkę dodam, że P/E ratio w 2016 roku wynosiło 1261, co oznacza, że przy przychodach jakie wtedy uzyskiwali, potrzebowaliby 1261 lat aby pokryć wartość swojej firmy na giełdzie. Dzisiaj wskaźnik ten wynosi ok. 64, co według klasycznych mierników wyceny oznacza, że spółka nadal jest bardzo droga, jednak mimo astronomicznie wysokiej wyceny cztery lata wcześniej, kurs akcji zdołał w tym czasie wzrosnąć o kolejne 200%. Pokazuje to jak giełda wyprzedza w wycenie wyniki jakie spółka w przyszłości może osiągać - kiedy wycena jest wysoka, oczekiwania co do przyszłości firmy są duże i jeśli tempo rozwoju zostaje utrzymane, akcje w kursie wzrosną szybciej do niższej wyceny rynkowej. Dlatego też silnie rozwijające się spółki nie powinno się wyceniać o same wyniki jakie osiągają, a więcej o dynamikę wzrostów obrotów. 

W przypadku Fortinet obroty z roku na rok z ostatnich 10 lat rosły średnio o 24%. Dodatkowo firma się nie zadłuża, co przy spółkach z tego sektora oraz szczególnie w obecnych okolicznościach jest rzadkością - wysoka dynamika wzrostowa przy braku zadłużeniu bardzo dobrze wróży na przyszłość. Więcej informacji odnośnie osiągnięć finansowych dodaję tradycyjnie na koniec artykułu:


Reasumując: Fortinet jest interesującą inwestycją w spółkę, która może dać w przyszłości ponadprzeciętnie wysokie zyski (większe od średnio rynkowych). Największym minusem dla inwestora długoterminowego jest wysoka zmienność - w minionych 10 latach kurs akcji kilkakrotnie doświadczył obsunięcie przekraczające 40%, jednak mimo tego średnioroczna stopa zwrotu w tym czasie zdołała utrzymywać się na poziomie 31%. Z drugiej strony, zmienność ta umożliwia wejście na bardziej atrakcyjnych poziomach, co może znacząco poprawić przyszłe wyniki. W jaki sposób do tej zmienności się ustosunkować aby jak najwięcej na niej skorzystać, pisałem w swojej książce, klikając na poniższy link, przejdziesz do sklepu:

2 komentarze:

  1. a co myślisz o CRWD oraz MIME i OKTA i PEPT - tutaj branża ta sama, również dynamiczne wzrosty przychodów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. OKTA analizowałem jakiś czas temu i wygląda dobrze, ale trzeba być przygotowanym na zwiększoną zmienność. Pozostałe spółki jeszcze nie analizowałem i na tą chwilę nie mam do tych akcji zdania ;)

      Usuń