Translate my BLOG

czwartek, 5 maja 2022

SolarEdge Technologies (SEDG)

Dzisiaj pod lupę trafia spółka, której nazwa powinna już wskazywać czym się dokładniej zajmuje: SolarEdge Technologies. Jest to dostawca optymalizatorów mocy, falowników słonecznych i systemów monitorowania dla paneli fotowoltaicznych. Produkty te mają na celu zwiększenie wydajności energetycznej poprzez śledzenie maksymalnego punktu mocy na poziomie modułu. Siedziba spółki mieści się w Izraelu i na wagę rynkową przynosi ok. 16 mld. $.

Założona w 2006 roku firma, zatrudnia dzisiaj 3964 pracowników. Jej wyniki finansowe prezentują się bardzo dobrze - przychody jak i zysk netto są w trendzie wzrostowym i również mimo rozwadniania udziałów akcjonariusza, również zysk na akcję utrzymuje stabilny trend zwyżkujący. Oznacza to, że spółka generuje dla akcjonariusza wartość i podstawowe kryteria jakie powinna mieć długoterminowa inwestycja są spełnione. Mimo tego firmę ze względu na stosunkowo młody wiek oraz podwyższonego ryzyka związanego z wyższej wyceny tego rodzaju spółek, kategoryzować należy do inwestycji spekulacyjnych.


Jeżeli dotychczasowy trend się utrzyma i wyniki finansowe nie zwolnią na dynamice wzrostowej, to można oczekiwać, że w kolejnych kilku latach, wartość akcji wzrośnie kilkukrotnie (to przy jednoczesnym utrzymaniu średniej wyceny z minionych pięciu lat). Same oczekiwania są w tej kwestii optymistyczne, ale spółka jako inwestycja pod utrzymanie się dotychczasowych trendów w wynikach finansowych, powinna jeszcze spaść:


Po pandemicznym krachu wycena w oparciu o przychody gwałtownie wzrosła, to jednocześnie podniosło średnią wycenę do góry. Jeżeli wycena zawróci do poziomów przed pandemicznych, wtedy akcje będą moim zdaniem atrakcyjnie wycenione. Aktualnie oznaczałby to spadek ceny akcji o ok. 50%, ale to jeżeli przychody przy kolejnym odczycie się nie zmienią. Jednak jako, że brak wzrostu przychodów jest mało prawdopodobny - bo one w ostatnich pięciu latach rosły średnio 32% rocznie, to wystarczy jak cena akcji z obecnych poziomów zawróci w okolice ostatniego wsparcia technicznego, czyli do poziomu 200 $ za akcję.

SEDG 05.05.2022 - 283,05 $

Technicznie poziom ten (200 $) już dwukrotnie powstrzymał cenę przed kontynuacją spadków i nawet, jeżeli 200 $ "puści", lekko ponad 10% niżej mamy kolejne wsparcie, które wynika z "luki ucieczki" (inaczej "luki hossy"). Poziom ten może być więc zarówno od strony fundamentalnej wykorzystany do inwestycji, jak i od strony technicznej, gdzie zlecenie obronne stawiamy kilkanaście procent niżej (lekko poniżej 175 $). Więcej danych do spółki poniżej:


Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Polecić w tej kwestii mogę LYNX Broker - broker, który jest dzisiejszym sponsorem analizy. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:

Na koniec dla zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz