Translate my BLOG

wtorek, 17 maja 2022

Coinbase Gobal (COIN)

Po ostatnich spektakularnych ruchach w świecie kryptowalut również i spółki związane z tym rynkiem doświadczyły "spektakularne" straty. Dlatego dzisiaj pod lupę trafia spółka, która silnie odczuła panikę na rynku - Coinbase Global.  

Coinbase Global to firma zajmująca się technologiami finansowymi, która zapewnia kompleksową infrastrukturę finansową i technologię dla kryptogospodarki. Firma oferuje użytkownikom detalicznym główne konto finansowe dla gospodarki kryptograficznej do zawierania transakcji na aktywach kryptograficznych oraz technologię i usługi partnerów ekosystemu, które umożliwiają im tworzenie aplikacji opartych na kryptowalutach i akceptowanie aktywów kryptograficznych jako płatności. Ponadto spółka zajmuje się tworzeniem produktów i usług związanych z technologią i infrastrukturą finansową, które umożliwiają każdej osobie lub firmie mającej połączenie z Internetem wykrywanie, przeprowadzanie transakcji i angażowanie się w aktywa kryptograficzne i zdecentralizowane aplikacje. 


Aktualna kapitalizacja spółki sięga ok. 12 mld. $ i tym samym należy do największych spółek z tego segmentu. Dla sprawdzenia czy firma jest interesująca do długoterminowej inwestycji, powinna ona spełniać kryteria w których w przeszłości udowodniła, że jest w stanie w różnych okresach koniunktury generować dla inwestora wartość. Coinbase niestety nie ma dostatecznie długiej historii aby ocenić czy tak jest, więc w tym ujęciu nie jest ona dla mnie dobrym kandydatem do inwestycji długoterminowej.  

Dlatego Coinbase interesująca będzie jedynie w ujęciu spekulacyjnym i pod tym względem można sprawdzić jak rozwijały się wyniki finansowe w ujęciu kwartalnym: po ostatnich wynikach dochód netto spadł z 771 mln. $ do straty w wysokości 430 mln. $, co w pierwszej kolejności wzięło się z podwojenia kosztów operacyjnych w ciągu kwartału. Ponadto niższe ceny kryptowalut i zmienność w kwartale, który zakończył się w marcu, doprowadziły do ​​niższych wolumenów transakcji i spowodowały spadek przychodów netto o 27% rok do roku do 1,2 mld. $. Dodatkowo przyszłoroczny konsensus dotyczący zysków również spadł z 5,70 $ do straty wynoszącej 0,93 $. Dla osób, które nie wiedzą jak te dane interpretować - są one tragicznie słabe! Odpowiednio zareagował też kurs akcji - cena po opublikowaniu tych liczb spadła o ponad 30% i tym samym od szczytu przy debiucie giełdowym, całkowity spadek wartości akcji przekroczył już 90%:

COIN 17.05.2022 - 61,60 $


Zarówno fundamentalnie jak i technicznie nie widzę więc argumentów, które miałyby przemawiać za krótkoterminową inwestycją w tą spółkę. Dominującym trendem jest trend spadkowy i od strony technicznej o odwróceniu mówić można dopiero po ponownym wyjściu ceny ponad 200 $ za akcję - czyli z aktualnych poziomów, kurs wzrosnąć musiałby o ponad 220%. 

Szukając pozytywów - można je znaleźć w prognozach na dalszą przyszłość, ale im dalej patrzymy w przód, tym większa niepewność co do ich faktycznego udanego osiągnięcia. Kolejnym pozytywem jest ogólny wzrost liczby miesięcznych użytkowników - zainteresowanie rynkiem kryptowalut nie zwalnia i coraz więcej ludzi inwestuje w te aktywa (miesięczna liczba użytkowników dokonujących transakcje wzrosła o ponad 50%). Mimo tego osobiście firma na tą chwilę pozostaje dla mnie jedynie spółką do spekulacji w której ale ryzyko jest ponadprzeciętnie wysokie - na tyle wysokie, że przewyższa potencjalne szansy (na tę chwilę).


 Na koniec dla zainteresowanych osób analizami do polskich spółek - polecam Portal Analiz gdzie znajdziesz liczne analizy do spółek z naszego parkietu:

Zarejestruj się w Portalu Analiz ->

Dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ prowizji od transakcji:

1 komentarz:

  1. Najwięcej spadają wszystkie spółki technologiczne,alternatywą są akcje spółek surowcowych związanych z wydobyciem węgla/AMR-ARCH-CEIX-BUMECH-BOGDANKA/ ,gazu skroplonego,transportu morskiego,transportu gazu LNG/GLNG-GOGL-STNG-TELL-CRK/ .Jak widać tu są spadki minimalne nawet przy panice.Polecam spółkę typu kup drogo ,sprzedaj drożej VTNR,zajmująca się recyklingiem ,oraz sprzedażą.Wszystkie notowane na giełdzie Nowojorskiej,oprócz polskich.

    OdpowiedzUsuń