Translate my BLOG

wtorek, 26 listopada 2019

Quality Leveraged (WFATTRADER)

Osoby, które mnie juz troszeczkę dłużej śledzą wiedzą, że pracuję również jako portfolio manager i odpowiedzialny jestem za skład i strategię zarządzania portfelami, którego udziały w ramach certyfikatu można zakupić na giełdzie. Mój zarobek na nich w pierwszej linii zależny jest od samej wartości certyfikatu, gdyż obracam w nim swoimi własnymi pieniędzmi. Dodatkowo za zarządzanie  nimi otrzymuję prowizję od zainwestowanej w nich kwotach. Różnica w stosunku do klasycznych funduszy inwestycyjnych polega na tym, że prowizję tą otrzymuję tylko w momencie wygenerowania dodatniej stopy zwrotu. W przypadku wygenerowania ujemnej stopy zwrotu ja nic na tym dodatkowo nie zarobię.

Dzisiaj, krótko podsumuję moje wyniki portfela Quality Leveraged (symbol: WFATTRADER) w którym obracam dodatkowo produktami lewarowanymi (w tym opcje, kontrakty ale i akcje oraz fundusze ETF):

Quality Leveraged 26.11.2019 - 115,06 €


Mimo, że jest to najbardziej agresywny portfel, którym zarządzam, ochrona kapitału pozostaje na pierwszym miejscu i tak dotychczasowe maksymalne odsunięcie jego wartości nie przekroczyło 10%, a jego obecna stopa zwrotu (po niecałych 6 miesiącach) wynosi ok 15%

Jako, że jest to produkt notowany na giełdzie wszystkie moje transakcje wraz z obecnym jego składem można sprawdzić - wystarczy wejść na stronę emitenta (Lang & Schwarz) lub stronę giełdy, gdzie go można kupić (Stuttgart) oraz na każdym innym portalu finansowym, który umożliwia wgląd do notowań na tym rynku. Dla osób, które nie poruszają się tak płynnie po niemieckojęzycznych stronach, niżej zamieszczam jego obecny skład oraz historię transakcji: Skład portfela Quality Leveraged na 26.11.2019


Pełna historia transakcji portfela Quality Leveraged

Dla lepszej czytelności historię transakcji zamkniętych już pozycji skopiowałem do Excela. Dotychczas aktywny byłem głównie na produktach lewarowanych, ale teraz w portfelu tym posiadam już tylko akcje. Obecnie mamy stabilny trend wzrostowy, ale jak to amerykański rynek wielokrotnie pokazywał, korekta może przyjść bardzo gwałtownie. Dlatego jeśli zmienność rynku wzrośnie nie wykluczam, że swoje pozycje zabezpieczę odwróconym ETF'em na S&P500 - ochrona kapitału pozostaje na pierwszym miejscu.


Koszty nabycia certyfikatu:

Koszt nabycia certyfikatu wynosi 0,95% w skali roku (są to opłaty manipulacyjne które pobiera emitent), do tego dochodzi 20% prowizji od zysków które ja wypracuję i koszty te wliczone są w wycenie certyfikatu, co oznacza, że de facto po mojej stronie leży ich pokrycie, a prowizja od zysków odliczania jest tylko w momencie wygenerowania nowego historycznego szczytu, przykładowo:

Certyfikat kosztuje 100€ i po jednym dniu zarobiłem 1% wyznaczając nowy historyczny szczyt. Na kolejną sesję od tego wyniku odliczana jest prowizja od zysków, czyli przy 20% prowizji wycena certyfikatu na kolejnego dnia startuje od 100,80€ poziom ten nazywa się "high watermark" i to właśnie on służy do wyleczenia mojego wynagrodzenia za zarządzanie, którego wysokość zależy od wolumenu zainwestowanego kapitału z tej różnicy. Do tego dochodzi te 0,95% w skali roku, które codziennie jest odejmowane - koszt ten przy dziennej wycenie nie jest w ogóle odczuwalny, ale po roku wyjdzie 0,95% niżej. Oznacza to, że moim najważniejszym celem  jest regularne wyznaczanie nowych historycznych szczytów, inaczej za zarządzanie nie otrzymam żadnego wynagrodzenia, model ten określa się również jako tzw. success fee (prowizja od zysków).  
W jaki sposób mogę nabyć udziały w tych portfelach?

Certyfikat jest dostępny u każdego brokera umożliwiającego handel na giełdzie w Stuttgarcie. W Polsce dostęp do rynków zagranicznych niestety jest ograniczony i jeśli już pojawia się możliwość handlu na niemieckim rynku to zazwyczaj na XETRA. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany kupnem mojego produktu a nie masz do niego dostępu to po prostu napisz do swojego brokera, z prośbą o możliwość handlu certyfikatami "wikifolio" (im więcej osób wykaże swojemu brokerowi zainteresowanie tymi produktami, tym większa szansa, że klient zostanie wysłuchany). Dla osób mniej cierpliwych najlepszym rozwiązaniem jest po prostu założenie konta  w którymś niemieckojęzycznym kraju (tu niemalże każdy broker umożliwia handel tymi produktami). Listę kilku największych niemieckich brokerów przygotowałem w oddzielnym wpisie, dostępnym pod tym linkiem: "Lista brokerów (zagranicznych) z dostępem do certyfikatów wikifolio" wraz z kolejnym wpisem, gdzie umieściłem instrukcję "Jak założyć konto brokerskie za granicą".

Przypomnę, że w sumie trzy moje portfele notowane są ma giełdzie. Jaden pasywny, przy którym nie wykonuję dużej pracy (stąd też moja prowizja za zarządzanie nim jest niższa) - na giełdzie można go znaleść pod nazwą HQSP Investing. Pozostałe dwa to portfele tradingowe, jeden to ten przedstawiony w tym poście (Quality Leveraged) i drugi nazywa się Megatrend Trading

11 komentarzy:

 1. Ciekawa sprawa z tym certyfikatem. Oby w Polsce dostrzegli potencjał tego rodzaju produktów. Wiele blogerów/influencerów rynków finansowych mogłyby w ten sposób udowodnić swoje umiejętności, a czytelnik miałby możliwość wyboru tych najbardziej pasujących do własnego charakteru inwestycyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy Degiro lub Lynx umożliwia zakup certyfikatów z wikifolio?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli umożliwiają dostęp do notowań giełd regionalnych w Niemczech (do giełdy w Stuttgarcie) to tak. Od niedawna listing tych produktów odbywa się również na giełdzie w Szwajcarii - na BX Swiss (notowania przeliczane są na CHF) - tu też można je nabyć. Można również za pośrednictwem emitenta kupić (Lang & Schwarz). Najlepiej zapytać swojego brokera czy któryś z tych rynków mają w ofercie :)

   Usuń
  2. Cześć Areo. Zdaje mi się, że Lynx daje dostęp do giełd regionalnych. W ofercie napisane mają, że certyfikaty na giełdzie w Niemczech są w ofercie - ale najlepiej dopytać brokera :) Pozdrawiam

   Usuń
  3. Dostałem odpowiedź że podane certyfikaty nie są w ofercie Lynx brokera:/

   Usuń
  4. Wymagany jest dostęp do giełd regionalnych - Stuttgart. Nie pozostaje więc nic innego jak założenie konta brokerskiego w Niemczech...

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy temat, nie byłem świadomy że można również nabywać produkty notowane na giełdzie które nie są zarządzane przez wielkie instytucje z zastepem analityków. Mógłbyś coś więcej powiedzieć o samym procesie uzyskiwania zgody na uregulowanie i dopuszczenie do publicznego obrotu Twojego certyfikatu? Bo domyślam się ze nie każda pojedyncza osoba mająca jedynie wystarczający kapitał na start, ale za to bez wiedzy (czyli potrafiącej zapewnić inwestorom bezpieczeństwo), dostałaby zgodę na oferowanie "przeciętnemu Kowalskiemu" tak złożonego produktu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam proces dopuszczenia produktu do obrotu może trwać wiele miesięcy. Trzeba spełnić szereg kryteriów, BAFIN (niemiecki odpowiednik KNF) bardzo surowo kontroluje i decyduje o tym czy w ogóle dojdzie do emisji. Doświadczenie zawodowe jako np. fund manager, analityk papierów wartościowych lub tak jak w moim przypadku proprietary trader z pewnością jest wskazane, ale nie konieczne. Prywatny inwestor/trader może mieć troszeczkę trudniej, jego osiągi/doświadczenie trudniej zweryfikować, ale teoretycznie również może starać się o wprowadzenie takiego produktu na giełdę. Ich regulacja prawna jest bardzo wyostrzona, co dla zarządzających takimi portfelami może być utrudnieniem, ale uważam że jest to konieczne, inaczej każdy przeciętny "Kowalski" mógłby taki fundusz prowadzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za odpowiedź. Właśnie stąd moje pytanie gdyż pracuję w branży funduszy inwestycyjnych w Niemczech i byłem ciekaw jak wygląda ochrona zapewnienie ochrony z punktu widzenia przeciętnych Kowalskich jeżeli mają dostęp do takich produktów w publicznym obrocie :)

   Usuń
 5. Teoretycznie każdy może, praktycznie nie. Jest mnóstwo wymogów, które trzeba spełniać. Pozytywny track record to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Żeby taki fundusz prowadzić trzeba minimum 10 inwestorów znaleźć, którzy w sumie zainwestują określoną minimalną kwotę inaczej nie ma szans. Trzeba również wykazać pozytywny track record, jakieś udokumentowane zawodowe doświadczenie, dochodzi kontrola osoby (czy np. nie było karalności) itd.

  OdpowiedzUsuń