Translate my BLOG

wtorek, 2 listopada 2021

Kimberly-Clark Corporation (KMB)

Dawno na blogu nie pojawiła się defensywna spółka dywidendowa - więc dzisiaj nadrobię tą zaległość i przedstawię prawdziwego klasyka - Kimberly-Clark Corporation. Firma ta to amerykańska międzynarodowa korporacja z zakresu higieny osobistej, która produkuje głównie papierowe produkty konsumenckie. Firma zajmuje się produkcją artykułów higienicznych z papieru oraz narzędzi chirurgicznych i medycznych. Produkty marki Kimberly-Clark obejmują chusteczki do twarzy Kleenex, produkty do higieny kobiecej Kotex, papier toaletowy Cottonelle, Scott i Andrex, chusteczki użytkowe Wypall, chusteczki do czyszczenia naukowego KimWipes oraz jednorazowe pieluchy i chusteczki dla niemowląt Huggies. 


Działa więc w defensywnym i niecyklicznym sektorze, w którym inwestor raczej nie może oczekiwać ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu, ale za to też raczej nie doświadczy ponadprzeciętnie głębokich obsunięć. Obecna kapitalizacja spółki wynosi ok. 44 mld. $, zatrudnia w sumie 46 000 pracowników i oczywiście swoimi zyskami w formie dywidendy dzieli się ze swoimi akcjonariuszami. Aktualna stopa dywidendy wynosi 3,5%, co jest delikatnie powyżej średniej z ostatnich 10 lat, czyli innymi słowami - wycena spółki w oparciu o dywidendę jest teraz w miarę atrakcyjna.


Dywidenda w tej spółce rośnie nieprzerwanie od 49 lat i to średnio 5% rocznie (średnia z ostatnich 10 lat). Obecnie na wypłatę, firma przeznacza ok. 75% wypracowanych zysków (payout ratio), a to oznacza, że do kontynuacji dotychczasowej polityki dywidendowej, firma ma nadal miejsce aby w następnych latach dalej tą dywidendę zwiększać. Same przychody rosną z kolei w bardzo wolnym tempie i dlatego istotny jest tutaj punkt w którym payout ratio nie jest za wysokie.


Spółka jest więc interesująca tylko dla inwestorów, którzy nie chcą doświadczać ponadprzeciętnie głębokich obsunięć i którzy akceptują niższe średnioroczne stopy zwrotu od średniorynkowych. Przy aktualnym poziomie i utrzymaniu średniej wyceny z minionych 10 lat w przyszłości, można oczekiwać, że akcje w kolejnych 10 latach rosnąć będą ok. 6% rocznie (z uwzględnieniem dywidendy).

KMB 02.11.2021 - 131,39 $

W minionych prawie 40 latach, kurs spółki tylko pięć razy doświadczył spadek ceny akcji, który przekroczył 30% (po uwzględnieniu dywidendy). Podczas koronawirusowego krachu cena na bardzo krótki czas cofnęła o 25%, a aktualnie od historycznego szczytu oddalona jest o ok. 15%. Czyli obecnie kurs spółki jest w korekcie, który może zostać wykorzystany do zakupów. 

Długoterminowo jeszcze raz podkreślę, że akcje firmy Kimberly-Clark Corporation kategoryzować trzeba do inwestycji pod stały przypływ pieniężny, który razem ze zmianą kursu akcji wypracować powinien ok. 6% średnioroczną stopę zwrotu w kolejnej dekadzie. Zanim się jednak zdecydujesz na inwestycję w tego rodzaju spółkę, przypomnę film w którym dokładniej omówiliśmy wpływ dywidendy na kurs akcji: "Wielki mit dywidendy" - dlatego pamiętaj, że przy inwestycji dywidendowej, inwestujesz dla przypływu pieniężnego, a nie dla maksymalizacji stopy zwrotu. 


Dla osób, które chcą się nauczyć w jaki sposób wyszukiwać spółki do inwestycji długoterminowej, jak poprawić swoje średnioroczne stopy zwrotu, przy jednoczesnym wygładzeniu przyrostu wartości portfela - o tym i wiele więcej pisałem w swojej książce. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu.


Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji.

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

Na koniec polecę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker. Pobrać go można klikając na poniższy baner:

4 komentarze:

 1. Zastanawiałem się nad spółką, ale tempo wzrostu w ostatnich latach nie powala i nie wydaje się, żeby się zmieniło. Przy tak niskim yieldzie koło 3 - 3,5% oczekiwałbym przynajmniej wzrostu przychodów i dywidendy o 7% rocznie. Po co kupować KMB skoro mogę kupić BTI o podobnym wzrośnie przychodów a z ponad 2 razy wyższym yieldem, a branża dość podobna bo i to i to consumer staples

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dywidenda to nie wszystko - na końcowy wynik wpływa zarówno dywodenda jak i kurs akcji ;)

   Usuń
  2. No ale z czego ma rosnąć kurs akcji KMB skoro prognozy wzrostu zysku są tak marne?

   Usuń
  3. Chociażby ze względów inflacyjnych ;)

   Usuń