Translate my BLOG

sobota, 20 listopada 2021

Zalando SE (ZAL)

Dzisiaj kontynuuję z przedstawianiem spółek na życzenie czytelników i tym razem sięgnę do listy od końca, czyli do spółki która ostatnio do tej listy przyłączyła i jest to Zalando. Firma ta to niemiecki wysyłkowy sklep internetowy z siedzibą w Berlinie. Sprzedaż skupia się głównie na obuwiu i odzieży, przy czym dostępny jest szerszy asortyment, który obejmuje produkty dekoracyjne, okulary przeciwsłoneczne, zegarki i biżuterię. Spółkę znałem już dosyć wcześnie (długo przed debiutem giełdowym), ale świadomie zarejestrowałem firmę w pracy, kiedy jeszcze tradowałem na parkiecie - niemal co 5-7 dni przychodziła paczka właśnie od Zalando (zgaduję, że zamówienia dla partnerek kolegów z pracy :P). Firma notowana jest na giełdzie w Niemczech, jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 21 mld. € i jako spółka relatywnie młoda koncentruje się na zdobyciu jak największej części sektora w którym działa - to widać po przychodach, które przychodzą kosztem zysków.


Przychody w ostatnich pięciu latach rosły średnio 22% rocznie i zyski względem tych przychodów są bardzo małe, ale to przy tego rodzaju spółce jest normalne - sektor charakteryzuje się niską marżą. Ważniejsze jest, że wraz ze wzrostem przychodów również i zyski netto rosną. Odnosząc się do prognoz - pozytywny trend wyników finansowych ma się dalej utrzymywać.


Oznacza to, że podstawowe kryteria, jakim są rosnące wyniki finansowe są spełnione - te kryteria są pierwszorzędne jeśli chcemy zainwestować w jakąś spółkę na okres długoterminowy. W kolejnym etapie przechodzimy więc do wyceny firmy i zrobię to w oparciu o prostą metodę jakim jest wycena spółki w oparciu o przychody (ponieważ jest to spółka rozwijająca się).
 

Mimo, że cena akcji od debiutu giełdowego wzrosła o ok. 300%, to mimo tego wycena w oparciu o przychody utrzymuje się w przedziale pomiędzy 2,80-0,75 - im niższą wartość mamy, tym niższa wycena firmy. Średnia wartość tego wskaźnika wynosi 1,78, a obecny odczyt wskazuje 1,81, czyli przy aktualnym kursie akcji nabywamy spółkę po średniej wycenie z ostatnich 6 lat.

ZAL 19.11.2021 - 86,02 €

Technicznie kurs akcji zakończył na ostatniej sesji korektę - sygnał do powrotu do wzrostów otrzymaliśmy po tym jak poprzedni dołek nie został przebity i w ruchu zwrotnym kurs pokonał poprzedni szczyt tej korekty. Poziomy te mogą teraz służyć jako wsparcie i szczególnie istotnym poziomem, który nie powinien zostać przebity, aby ten nowo powstały sygnał zakupu pozostał aktualny, to cena 73 € za akcję. Na koniec dodaję jeszcze wyniki spółki z minionej dekady plus krótkie podsumowanie:


Podsumowując: Zalando spełnia kryteria jakie powinna posiadać firma jeśli chcemy w nią zainwestować na okres długoterminowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmienność kursu akcji jest dosyć wysoka i dlatego interesująca jest tylko dla inwestorów którzy tą zmienność potrafią obsłużyć. Aktualne poziomy raczej nie wskazują dobry moment do inwestycji długoterminowej, gdyż sama wycena znajduje się na średniej z ostatnich 6 lat, co znaczy że w tym ujęciu mamy 50% prawdopodobieństwo, że akcje w kolejnych miesiącach będą tańsze/droższe. W krótszym ujęciu, czyli do tradingu, otrzymaliśmy z kolei ostatnio sygnał zakupu.

Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Polecić w tej kwestii mogę LYNX Broker - broker, który jest dzisiejszym sponsorem analizy. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji:

Załóż rachunek w LYNX i odbierz 50 $ ->

3 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za spełnienie prośby :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ukrywam, że mocno interesuje mnie taka propozycja, jak prowadzenie własnej działalności online. Zerkam sobie właśnie na stronę https://www.mhw.pl/ssl , aby dowiedzieć się co nieco o stronach internetowych. Wiem, że ważne jest zabezpieczenie protokołem, szyfrując połączenia, dane oraz transakcje.

    OdpowiedzUsuń