Translate my BLOG

środa, 10 listopada 2021

Garmin (GRMN)

Dzisiaj będę dalej nadrabiał zaległości próśb z krótką analizą danej spółki na blogu i teraz pod lupę ląduje Garmin. Firma wraz z oddziałami oferuje nawigację z globalnym systemem pozycjonowania (GPS) oraz urządzenia i aplikacje bezprzewodowe. Spółka działa poprzez pięć segmentów. Oferuje szereg produktów do automatycznej nawigacji, a także szereg produktów i aplikacji przeznaczonych na rynek mobilnego GPS. Oferuje produkty konsumentom na całym świecie, w tym urządzenia podręczne do użytku na zewnątrz, urządzenia do noszenia, urządzenia golfowe oraz urządzenia do śledzenia i szkolenia psów/posłuszeństwa zwierząt. Oferuje szereg produktów zaprojektowanych do użytku w śledzeniu kondycji i aktywności. Jej segment lotniczy jest dostawcą rozwiązań dla producentów samolotów, obecnych właścicieli i operatorów statków powietrznych, a także klientów wojskowych i rządowych oraz obsługuje szereg statków powietrznych, w tym samoloty transportowe, lotnictwo biznesowe, lotnictwo ogólne, eksperymentalne/lekkie sporty, śmigłowce, opcjonalnie pilotowane pojazdy i bezzałogowe statki powietrzne. 


Na wagę rynkową przynosi ok. 28 mld. $ i zatrudnia w sumie 16 000 pracowników, czyli jest spółką średniej wielkości (na amerykańskie warunki). Długoterminowe wyniki finansowe dobrze wyglądają dopiero od 2015 roku, wcześniej były w miarę stabilne, ale utrzymywały się na jednym poziomie, co (w tamtym czasie) przekreślało spółkę do inwestycji długoterminowej. W minionych 5 latach średnioroczny wzrost przychodów wynosił ok. 8,2%, a w krótszym ujęciu - 3 letnim, 10,8%, co oznacza że dynamika wzrostowa delikatnie przyspieszyła. Mimo tego wycena już wcześniej ten punkt uwzględniła i przez wygórowane oczekiwania, które po ostatnich wynikach rozczarowały, akcje firmy przeszły do korekty.

GRMN 10.11.2021 - 153,84 $

Jako spółkę z umiarkowanym tempem wzrostu przychodów, firmę kategoryzuję do spółek rozwiniętych w których akcje wyceniam w oparciu o zyski. Wycena ta, mimo że kurs akcji znajduje się w korekcie nadal jest wysoka. Dlatego aby akcje stały się bardziej atrakcyjne, kurs musiałby albo jeszcze cofnąć o dobre 30%, albo zyski musiałby mocniej wzrosnąć, a najlepiej jak stanie się to i to. Technicznie z kolei firma pokazała, że dłużej utrzymujące korekty (takie jak w latach 2014-2016) się zdarzają i one mimo ponadprzeciętnie głębokim obsunięciom nie zawsze powodowały równie głęboki spadek wyceny. W takich okresach zyski nie rosły po prostu dostatecznie szybko - wtedy (w latach 2014-2016), kurs akcji spadł o ponad 50%, a wycena o niecałe 40%. 


Jeśli chodzi o prognozy - to kierunek rozwoju wyników jest odpowiedni, tzn. że oczekuje się, że wzrosną zarówno przychody jak i zysk netto oraz jednocześnie marża operacyjna delikatnie ma wzrosnąć. Mimo tego, historia pokazała, że akcje spółki potrafią rozczarować - kwartalne ogłoszenie wyników nie zawsze spełniały oczekiwania analityków. Więcej informacji oraz podsumowanie, na końcu:


Podsumowując: moim zdaniem z fundamentalnego ujęcia firma nie jest interesująca do długoterminowej inwestycji, ale przy dostatecznie długim horyzoncie czasowym, prawdopodobieństwo, że przyniesie ona swoim akcjonariuszom pozytywną stopę zwrotu jest duże. Pytanie tylko jak "pozytywna" ta stopa zwrotu będzie...?

Akcje Garmin dostępne są tylko u brokera, który umożliwia handel na amerykańskim rynku akcyjnym - polecić mogę partnera dzisiejszego wpisu LYNX Broker, który czytelnikom bloga, którzy przy zakładaniu konta powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. 

Załóż konto w LYNX i odbierz 50 $ zwrotu z prowizji od transakcji->

Dla zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie polecę również swoją książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz