Translate my BLOG

czwartek, 18 listopada 2021

VanEck Video Gaming and eSports ETF (ESPO)

Dzisiaj przyglądnę się nie pojedynczej spółce a całemu sektorowi gamingowemu. Reprezentantem tego sektora jest MVIS Global Video Gaming and eSports Index (MVESPOTR), który ETF VanEck Video Gaming and eSports stara się odzwierciedlić. ETF ten inwestuje nie tylko w producentów gier wideo, ale również w firmy zajmujące się, e-sportem, produkcją sprzętu dla graczy i w twórców gier jak i w firmy dostarczające oprogramowanie do tworzenia gier. 

W Polsce indeks WIG.GAMES od historycznych szczytów spadł już o ponad 40%, co innymi słowami oznacza, że spółki gamingowe z naszego parkietu znajdują się w bessie. Jednak trzeba też podkreślić, że dywersyfikacja tego indeksu jest bardzo słaba, bo składa on się zaledwie z pięciu spółek. VanEck Video Gaming and eSports ETF (ESPO) z kolei inwestuje w 26 firm i on od historycznego szczytu do dołka zawrócił ok. 23%, a z obecnego poziomu do szczytu potrzebuje już tylko 7%, czyli większość spadków już zdążył odrobić. ESPO jest więc znacznie lepiej zdywersyfikowany, a jego pełny skład jest następujący:


Największa pozycja z prawie 10% udziałem to Nvidia, tuż za nią stoi Advanced Micro Devices i na trzecim miejscu mamy chińskiego giganta Tencent Holdings. Z polskiego parkietu w ETF'ie tym znajdzie się z kolei tylko jedna firma i jest nią CdProject Red z 1,23% udziałem. Ogólna dywersyfikacja funduszu jest dosyć szeroka, bo oprócz inwestycji w producentów gier, inwestor nabywając fundusz otrzyma również ekspozycję na spółki zarabiające na grach pośrednio. Przykładem takiej spółki może być Sea Limited, która posiada dużą ekspozycję na segment e-sport - segment gospodarczy który w kolejnych trzech latach wzrosnąć ma o ponad 70%. Również inne segmenty gospodarcze tego sektora mogą w kolejnych latach wzrosnąć ponadprzeciętnie dużo i tu kolejnym przykładem jest ostatnio coraz częściej wspominany Metaverse, czyli globalna wirtualna rzeczywistość jako następca internetu. Przykładami firm, które ten segment współtworzą to między innymi Nvidia oraz Roblox.  
 
Przechodząc do kosztów funduszu - one pod kreską wykażą w sumie 0,55% rocznej opłaty (plus ewentualne koszty transakcyjne). Rebalancing jest kwartalny, wypłata dywidendy (która przy obecnym kursie wynosi ok. 0,12%) następuje raz w roku, a dokładniej w grudniu i w sumie zainwestowane w nim jest obecnie ok. 700 mln. $. 

ESPO 18.11.2021 - 75,46 $


Tegoroczna stopa zwrotu funduszu wynosi ok. 8%, a od debiutu, czyli od października 2018 wzrósł z kolei o niecałe 160%. Mimo, że tematem przewodnim funduszu jest sektor gamingowy, to mimo tego spółki jakie się w nim znajdują zarabiają również w innych sektorach, co ja widzę jako dodatkowy plus. Ogólny trend technologii w którą fundusz inwestuje jest wzrostowy i również spółki w jakie inwestuje radzą sobie w zdecydowanej większości ponadprzeciętnie dobrze. 

Podsumowując: VanEck Video Gaming and eSports ETF  może być interesującą inwestycją dla osób, które nie znają się na analizie pojedynczych firm i które chcą swój portfel zdywersyfikować o nowe technologie z naciskiem na sektor gamingowy. Dzisiejszy przykład ETF'a pochodzi z amerykańskiego rynku, czyli dostępny jest tylko dla inwestorów posiadających status "profesjonalisty", ale praktycznie ten sam fundusz z dopiskiem UCITS dostępny jest również dla prywatnych inwestorów. Powyższy wykres dotyczy z kolei kontraktu CFD na fundusz amerykański u brokera X-Trade Brokers, który jest dzisiejszym sponsorem wpisu - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:
 

Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Zainteresowanym dokształceniem się, polecę jeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


3 komentarze:

 1. Danielu, czy mógłbym Cię poprosić o analizę spółki Zalando? Bardzo mnie interesuje Twoje zdanie na jej temat ☺️
  Tak w ogóle to niedługo zabieram się za ponowne czytanie Twojej książki, do takiej pozycji warto wracać!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałem spółkę do listy do przedstawienia na blogu :)

   Usuń
  2. Analiza spółki Zalando już na blogu: LINK :)

   Usuń