Translate my BLOG

niedziela, 28 listopada 2021

The Estée Lauder Companies (EL)

Czas na kolejną analizę spółki i dzisiaj sprawdzam The Estée Lauder Companies. Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów do pielęgnacji skóry i włosów, produkty do makijażu oraz perfumy. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 118 mld. $ i zatrudnia w sumie 62 000 pracowników. Firmę w wieku 40 lat założyła Estée Lauder w 1946 roku i do dzisiaj zarządzana jest jest jej potomków. Rodzina Lauderów należy do najbogatszych rodzin świata z szacunkowym majątkiem wynoszącym ok. 40 mld. $. 


Mimo, że działa w rozwiniętym sektorze i bliższa jest akcjom typu "value", spółka nie dzieli się w znaczący sposób ze swoimi zyskami z akcjonariuszami - dywidenda przy aktualnym kursie wynosi ok. 0.63%. Przychody rosną z kolei w ok. tym samym tempie co sektor w którym działa - w ostatnich 10 latach średnioroczny wzrost przychodów wynosił 6,3% (w skali roku). Jako spółka rozwinięta wyceniam ją z kolei w oparciu o wypracowany zysk netto i wycena ta wskazuje aktualnie dosyć znaczące przewartościowanie, które utrzymuje się już od ponad pół roku:


Przypomnę, że w długoterminowym ujęciu wycena spółki w oparciu o zyski rośnie, co swoje uzasadnienie ma też w otoczeniu rynkowym w jakim się znajdujemy. Temat ten dokładniej omówiliśmy w tym filmie: "Czy wzrost inflacji wywoła bessę?". Rosnąca wycena bierze się z cyklu deflacyjnego w którym stopy procentowe są w trendzie spadkowym. Kiedy te stopy procentowe są niskie, wtedy ogólna wycena akcji rośnie, jak stopy procentowe rosną to spada również i wycena rynku akcyjnego, bo wtedy inne alternatywy jak na przykład obligacje stają się coraz bardziej atrakcyjne, a to powoduje, że kapitał stopniowo przenosi się z jednego rynku do drugiego. Nie oznacza to też, że po podwyżkach stóp procentowych kursy akcji spadną - w ogólnym znaczeniu spada wtedy wycena rynku akcyjnego, ale ten spadek wyceny może iść razem w parze z rosnącymi cenami akcji, w takim scenariuszu po prostu zyski spółek rosną szybciej niż kurs akcji, co jednocześnie powoduje właśnie spadek wyceny.

Przy The Estée Lauder Companies aktualna wycena wybiła się ponad górny przedział średniorocznego tempa wzrostu wyceny - czyli akcje spółki przy aktualnym kursie są przewartościowane. Aby wycena z powrotem zbliżyła się do w miarę uczciwych poziomów, jej kurs musiałby jeszcze cofnąć o minimum 30% (przy utrzymaniu aktualnego poziomu zysków jakie generuje). 


Odnośnie przyszłych oczekiwań - one mają utrzymać dotychczasowy trend, czyli zarówno przychody jak i zysk netto w następnych paru latach powinien rosnąć. Przechodząc teraz do sytuacji technicznej - kurs akcji w bieżącym roku nie bardzo reagował na poprzednie wierzchołki cenowe i w całkiem wysokim tempie po prostu odpracowywała straty jakie po ubiegłorocznym koronawiuroswym krachu powstały:

EL 26.11.2021 - 335,61 $


Cena akcji po ok. pół roku całkowicie dorobiła koronawirusowy krach i do szczytu jaki kilka dni temu odnotowała wzrosła od tamtego dołka o 160%. Największe korekty w trakcie trwania tego odrabiania ledwo sięgały 15% i aktualnie do najbliższego wsparcia ma ok. 10% - jest to strefa 287-300 $ za akcję. Przypomnę jednak, że wraz z dotarciem do tej strefy, z fundamentalnego ujęcia firma nadal będzie przewartościowana. Aby wycena zbliżyła się do interesujących dla długoterminowego inwestora poziomów, kurs musiałby spaść do co najmniej 240 $. Więcej informacji razem z wynikami spółki z minionej dekady na końcu:


Na zakończenie dla osób, które jeszcze szukają brokera za pośrednictwem którego można dokonywać inwestycji wskażę dzisiejszego sponsora wpisu: X-Trade Brokers, czyli XTB. Wykres kursu akcji pochodzi również z platformy, którą broker udostępnił mi do dyspozycji. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:


Przypomnę również o trwającej promocji książki - do końca listopada można ją zamówić po niższej o koszt wysyłki ceną. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do strony gdzie ją można zamówić:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz