Translate my BLOG

czwartek, 4 listopada 2021

Chewy (CHWY)

Dzisiaj na prośbę czytelnika krótka ocena spółki, która jest internetowym sprzedawcą karmy dla zwierząt - Chewy. Kapitalizacja firmy, mimo że wydawałoby się, że działa na niszowym rynku, jest stosunkowo wysoka i wynosi ok. 30 mld. $. W sumie spółka zatrudnia 18 500 pracowników i w ostatnich 3 latach zdołała zwiększać swoje przychody średnio 20% rocznie. 

Firma rośnie więc szybciej niż sektor w którym działa i w związku z tym wyceniona jest też na wyższym poziomie. Spółka należy do firm rozwijających się, która dopiero pracuje nad zyskownością. Marża netto w następnych latach powinna wzrastać, podobnie marża operacyjna oraz zysk na akcję. 

CHWY 04.11.2021 - 73,2 $


Pozytywny, długoterminowy obraz techniczny pozostaje pod znakiem zapytania - trwająca od początku korekta doprowadziła już do ok. 50% przeceny i poprzedni dołek korekty (okolice 65 $) został przebity, co według klasycznej analizy technicznej oznacza odwrócenie trendu (mamy nowy niższy dołek oraz niższy szczyt). Sama wycena koryguje z kolei silne zeszłoroczne przewartościowanie i obecne poziomy wskazują ok. średnią wartość wyceny z ostatnich 3 lat (wycena w oparciu o przychody).

Podsumowując: Chewy jest spółką, którą należy kategoryzować do firm z podwyższonym ryzykiem. Fundamentalnie rozwija się w dobrym kierunku, ale dla długoterminowej inwestycji, uważam że mamy inne, lepsze spółki z tego sektora, na przykład: Zoetis i Freshpet (klikając na nazwę tych spółek, przejdziesz do ich analiz).Spółka na parkiecie notuje dopiero od paru lat, tym samym możliwe, że nie u każdego brokera dostępna jest spośród listy spółek w które można zainwestować, u X-Trade Brokers, czyli dzisiejszego partnera wpisu jest z kolei dostępna. Także jeśli interesują Cię również spółki trudniejsze w dostępie, to możesz sprawdzić ofertę XTB, którą przedstawiłem w oddzielnym wpisie, do którego przejdziesz klikając tutaj: "Recenzja X-Trade Brokers, czyli XTB". Klikając z kolei na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto:
 

Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

8 komentarzy:

 1. Cześć Daniel, w jaki sposób wyznaczasz jaką częśc Twojego portfela ma zajmować dana spółka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można z tego zrobić rocket science i po zmienności dostosować wagi - pewnie tak większość będzie polecać, aby swój portfel w ten sposób dywersyfikować...

   Ja inwestuję w pierwszej transzy +/- za każdym razem tą samą kwotę i później w spółkach, które lepiej się rozwinęły powiększam pozycję. Tym sposobem portfel skoncentrowany będzie w silne spółki, a to zwiększa jego zmienność, ale też średnioroczne stopy zwrotu. Kiedy dana spółka będzie stanowiła za dużą dla portfela wagę, wtedy po prostu część odsprzedam, ale robię to dopiero po tym jak z pozycją przestanę się czuć komfortowo. Przy długim horyzoncie czasowym można w ten sposób zbudować portfel, który powinien pokonać rynek. Taka strategia wymaga dobrej znajomości rynku i akcji i dla większości osób raczej będzie trudna do wdrożenia - raz ze względów psychologicznych i dwa z powodu zarządzania portfelem aktywnie.

   Usuń
  2. Zakładając długi horyzont czasowy (20-30 lat minimum) co znaczy aktywne zarządzanie portfelem? Chodzi mi o średnią ilość transakcji w miesiącu. Zakładam oczywiście, że to też zależy od ilości pozycji.

   Usuń
  3. Hmmm zawsze wydawało mi się, że wyznajesz filozofię, dopóki spółka zwiększa przychody, zyski, kurs akcji rośnie dopóty nie redukujesz pozycji. A czy dobalansowanie portfela może oznaczać powiększenie pozycji na pozostałych aktywach gotówką z zewnątrz ?

   P.S Planujesz redukować pozycję Nvidii ? Z tego co czytałem to poszło jakieś info że Nvidia będzie miała spory wkład w nową platformę facebooka - metaverse - przez co akcję wystrzeliły 15% w górę podczas dzisiejszej sesji.

   Usuń
  4. Długoterminowy portfel zasilam gotówką z zewnątrz, która pochodzi z aktywnego handlowania. Do dopóki firma fundamentalnie się rozwija w odpowiednim kierunku to nie zamierzam zmniejszać swojej pozycji, ale jeśli dana spółka przejmie zbyt duży udział w portfelu, to możliwe, że będę zmuszony część puścić w rynek - mimo regularnego zasilania portfela nową gotówką.

   Nvidie zamierzam trzymać dalej - jej udział nie powoduje u mnie jeszcze "braku komfortu". W portfelach tradingowych z kolei udział zmniejszyłem z prawie 20% do ok. 8%.

   Usuń
  5. Aktywne handlowanie to regularne wykorzystywanie aktualnych trendów, stałe sprawdzanie która spółka może jest niedowartościowana itp. W roku, w portfelu długoterminowym robię między 4-12 transakcji.

   Usuń
 2. Z jakiego portalu korzystasz do generowania średniej ceny za ostatnie lata P/S czy P/E? to coś darmowego?

  OdpowiedzUsuń